Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Fotosesija, kas sarīkota īpaši tev, var palīdzēt atraisīties un tikt pāri nedrošībai, kā arī celt pašapziņu, kad ieraudzīsi skaistās, profesionālās fotogrāfijas. Ikviena sieviete var izskatīties perfekti, ne tikai modeles uz žurnālu vākiem. Tu esi skaista šeit un tagad, tādēļ neatliec fotosesiju uz nenoteiktu nākotni.

Fotosesijas praktiskā puse - kā tā notiek un kā tai sagatavoties?

Katram ir sava pieeja, tādēļ uzrunājām labākos fotogrāfus un lūdzām pastāstīt par to, kā viņi organizē sadarbību ar klienti - kā noris sagatavošanās, kā izvēlēties fotosesijas vidi, kādi ir viņu ieteikumi par vizuālā tēla izveidi un kā notiek pati fotosesija.

Ar foto apgāzt sievietes paškritiku - Uģis Nagliņš

Ļoti svarīga ir laba komunikācija ar izvēlēto fotogrāfu, jo ikvienas fotosesijas organizēšana sākas ar sarunu. Uģis Nagliņš vispirms noskaidro dāmas vēlmes attiecībā uz fotosesijas stilu, noskaņu un vidi, kā arī nianses, kuras ir vēlme izcelt vai noslēpt. Attiecīgi viņš sniedz ieteikumus, lai īstenotu ideju. Dažkārt sievietei jau ir konkrēta vīzija, bet arī tādās reizēs nepieciešams kopā ar fotogrāfu izrunāt detaļas. Uģis Nagliņš atzīst - jo lielāks būs ieguldītais sagatavošanās darbs, jo labāki rezultāti būs.

Neskatoties uz to, fotosesijā vienmēr ir arī improvizācijas daļa, jo ne visu var paredzēt - kāda būs gaisma izvēlētajā vidē, komunikācija, mijiedarbība ar modeli un citi faktori. Runājot par citu speciālistu piesaisti, Uģis Nagliņš stāsta, ka viss atkarīgs no fotosesijas idejas. Grima mākslinieks, frizieris un stilists var palīdzēt novest ideju līdz pilnībai, taču ir reizes, kad pietiek tikai ar kādu no šiem vizuālā tēla māksliniekiem. Tāpat viņš realizējis fotosesijas ar teicamu rezultātu arī bez vizāžista un friziera.

Foto: UĢIS NAGLIŅš

Lai fotogrāfijas izdotos oriģinālas, būtiska ir vides izvēle. Fotogrāfs Uģis Nagliņš uzskata, ka četras sienas ierobežo, taču, ja ir tādi laikapstākļi, ka nevar iztikt bez telpām, viņš iesaka izvēlēties viesnīcas numuru vai dzīvokli, namiņu no Airbnb piedāvājuma, kurā ir dažādi interjera elementi - gulta, dīvāns, virtuve, duša, vanna un tamlīdzīgi, lai foto sanāktu daudzveidīgi. Tomēr nekas nav izcilāks par saullēkta vai saulrieta gaismu dabā. Ja vēlas atklātākas bildes pilsētvidē, jārēķinās, ka garāmgājēju skatieni var radīt diskomfortu. Bet Uģis Nagliņš saka, ka arī tam ir risinājumi - jāzina pareizā diena un laiks, kurā fotografēt. Tāpat to var darīt arī mazāk apdzīvotās pilsētās.

Foto: UĢIS NAGLIŅš

Sievietes parasti uztraucas par to, ka jutīsies neērti kameras priekšā. Taču satraukumam nav pamata, jo fotosesijas laikā fotogrāfs palīdz ar pozām, lai viss ir skaisti un gaumīgi, turklāt arī pats fotogrāfs ir ieinteresēts, lai fotogrāfijas izdodas izcilas. Uģis Nagliņš stāsta, ka nereti komunikācijā pirms sesijas saprot, ka sievietei paškritiskums pret sevi ir krietni par lielu un tajā brīdī viņam rodas izteikts azarts ar lieliskām fotogrāfijām apgāzt šo kritiku.

Foto: UĢIS NAGLIŅš

Savlaicīga plānošana, kas sniedz mieru - Sabīne Reinfelde

Fotogrāfei Sabīnei Reinfeldei ir ļoti svarīgi, ka fotosesijas lokācija un modeles vizuālais tēls ir laicīgi izplānoti, jo tas dod miera sajūtu un ļauj skaidrāk iztēloties rezultātu. Viņa pēc klientes vēlmēm izveido mood board, kurā atrodama iedvesma gan apģērbam, gan pozām. Sievietei pašai arī ir jāveic sagatavošanās darbi, ir jāizpēta sagatavotais mood board un, dodoties uz fotosesiju, jāmēģina noskaņoties ar kādu mūziku vai jādara kas cits, kas palīdzētu atbrīvoties no saspringuma, jo lielākoties fotosesijas ir stundu garas un parasti cilvēks tikai pēc 30 minūtēm spēj iejusties un atslābināties.

Foto: SABĪNE REINFELDE

Runājot par vizuālo tēlu, viņa saka, ka ir stilisti, grima mākslinieki un frizieri, kurus var ieteikt, bet vislabāk, ja sieviete dodas pie saviem iecīnītajiem speciālistiem.

Fotosesijas laikā viņa rūpējas par to, lai tiktu sasniegts iecerētais rezultāts, kā arī fotogrāfijas būtu dažādas un viss noritētu raiti. Viņa pasaka, ja kas nešķiet labi un demonstrē pozas. Sabīnei Reinfeldei vislabāk patīk strādāt ar dabīgo apgaismojumu, bet ir jāņem vērā, ka ziemas mēnešos dienas gaišā daļa ir īsa. Vasarā viņa fotografē no rītiem vai vakaros, jo pusdienas laikā saules apgaismojums nav labs.

Foto: SABĪNE REINFELDE

Fotogrāfs ir profesionālis arī komunikācijā - Artis Veigurs

Arī fotogrāfs Artis Veigurs vispirms ar klienti izrunā, kāda tipa fotosesiju viņa vēlas, turklāt viņš vienmēr pajautā, vai tā būs viņas pirmā fotosesija. Viņš uzskata, ka fotogrāfam ir svarīgi būt profesionālam ne tikai foto ziņā, bet arī komunikācijā - būt iejūtīgam un saprotošam pret katru klienti, it īpaši, ja sievietei tā ir pirmā reize profesionālas kameras priekšā. Fotogrāfs ir atbildīgs par fotogrāfiju harmoniskumu un pievilcību, tādēļ norāda, kā stāvēt, sēdēt vai kur likt rokas, un klientei par to nav jādomā un jāsatraucas ne pirms fotosesijas, ne tās laikā.

Foto: ARTIS VEIGURS

Tālāk jau notiek visu nianšu izrunāšana. Viņš iesaka, kādos toņos izvēlēties apģērbu, lai veidotos krāsu harmonija ar vidi, kurā notiks fotosesija. Artis Veigurs īpaši uzsver vārdu “ieteikt”, jo fotogrāfam noteikti nevajadzētu kaut ko no klienta pieprasīt vai aizliegt. Ieteicams būtu pirms fotosesijas aiziet pie meikapa mākslinieka un friziera, kā arī viņus painformēt par fotosesijas specifiku, lai tiktu izveidots attiecīgs vizuālais tēls. Visbeidzot, lai no fotosesijas dienas iegūtu maksimumu, to var apvienot ar kādu saviesīgu pasākumu - ar uzklāto meikapu un ieveidoto frizūru pēc sesijas varat doties izklaidēties.

Foto: ARTIS VEIGURS

Fotosesija kā svētki - Marta Bērziņa

Marta Bērziņa uzskata, ka ikviena fotosesija ir svētki, kuros jājūtas brīnišķīgi. Lai viss izdotos, ir jāsagatavojas gan iekšēji, gan ārēji. Tikpat svarīgi ir izvēlēties sev piemērotāko fotogrāfu. Lai to izdarītu, noteikti jāapskata fotogrāfa portfolio un, ja uzrunā viņa darbi, bilžu apstrāde un kompozīcijas, tad noteikti uzsāc sarunu. Viņa paskaidro, ka fotosesijas konceptam un vīzijai ne vienmēr jābūt skaidrai, jo fotogrāfs ar lielāko prieku palīdzēs atrast piemērotāko variantu, dalīsies ar idejām, kas, iespējams, tev pašai neienāktu prātā.

Runājot par vides izvēli, Marta Bērziņa stāsta, ka iekštelpu izvēle vienmēr ir lielisks variants, ja fotosesiju vēlas organizēt konkrētā datumā. Tā pasargāsi sevi no liekiem satraukumiem par to, ka var nākties sesiju atcelt laikapstākļu dēļ, jo izvēlētais tērps var būt nepiemērots vai frizūra deformēties. Taču tas nenozīmē, ka vides izvēlē sevi jāierobežo, jo iekštelpu fotosesijas var organizēt pie klientes mājās, viesnīcā, kafejnīcā vai jebkurā citā telpā, kā arī profesionālā studijā, kur, neatkarīgi no laikapstākļiem un dienas stundas, vienmēr būs gaišas telpas. Turklāt studijā neviens cits jūs netraucēs, būsiet tikai tu un fotogrāfs.

Foto: MARTA BĒRZIŅA PHOTOGRAPHY

Tomēr Marta Bērziņa atzīst, ka fotosesijas dabā ir daudz dzīvīgākas un krāsām piesātinātākas. Ir vairāk iespēju izpausties un iemūžināt lielāku kustību brīvību. Taču, izvēlētos fotosesiju dabā, noteikti jāuzklausa fotogrāfs un jāņem vērā ieteikumi par dienas laiku, īpaši jāizvairās no spilgtās saules gaismas atklātās vietās, kur nevar patverties ēnā.

Bildējoties dabā, pastāv iespēja, ka garām paies arī pa kādam svešiniekam, kas paskatīsies uz tavu pusi, bet no tā kautrēties nevajag, jo fotosesijas dienā izskatīties lieliski un fotogrāfs ar tevi strādās tā, lai nejustu apkārt notiekošo. Kad fotosesijas vieta ir izvēlēta, jāsāk domāt arī par tēlu, lai gan bieži vien notiek otrādi.

Marta Bērziņa atgādina, ka noteikti nav nepieciešams skriet uz veikalu, jo iespējams, ka apģērba gabals, kas liekas sen aizmirsts, ir perfekts fotosesijai. Fotogrāfs noteikti padalīsies ar ieteikumiem, krāsu gammām, stilu. Atliek tikai atvērt savu skapi un nosūtīt kādu bildi fotogrāfam. Tā kopā izveidosiet un atradīsiet lielisku tērpu. Tomēr, ja tēlam nepieciešams kas īpašāks, kas nav atrodams pat tālākajā skapja plauktā, Marta Bērziņa iesaka apsvērt fotosesijas tērpa nomas iespējas. Dažkārt to piedāvā studijas, citās reizēs fotogrāfs var padalīties ar tērpu nomām. Tāpat ir ar meikapa meistariem un frizieriem - tos, ar kuriem bijusi pozitīva pieredze, ieteiks fotogrāfs.

Foto: MARTA BĒRZIŅA PHOTOGRAPHY

Improvizācija un pielāgošanās situācijai - Kristīne Tīda

Kristīne Tīda par sevi stāsta, ka viņa ir improvizācijas karaliene un viņas fotosesiju organizēšanas formula ir pavisam vienkārša - ja klientei jau nav konkrēta ideja, tad tiek pārrunāta vide un vizuālais tēls, saskaņoti mood boards. Taču pieejas ir dažādas - tāpat kā cilvēki. Kādam patīk konkrēts plāns, kādam patīk ļauties procesam. Kādam nepieciešams ieteikums, citam jau plāns galvā gatavs. Kristīne Tīda pielāgojas visiem scenārijiem, jo viņai patīk daudzveidība. Piemēram, būs skaisti gan ar, gan bez meikapa, noteicošais ir tas, kāds ir fotosesijas mērķis.

Foto: KRISTĪNE TĪDA

Radīt apstākļus, kas nomierina - Kitija Jurcika

Kitijas Jurcikas pieredzē sievietes, kuras vēlas bildēties, ir ļoti dažādas - citām ir konkrētas idejas, kuras viņa cenšas realizēt, citas tikai zina to, ka vēlas fotosesiju. Tādā gadījumā Kitija Jurcika palīdz ar lokāciju ieteikšanu. Viņa piebilst - ja nebildējas bieži un ir jūtams satraukums, tad ieteicams bildēties dabā vai kādā mierīgākā vidē, kur nav daudz cilvēku un skatienu, kas varētu likt justies neērti. Tāpat Rīgā ir daudz foršu studiju un, ja plānota bildēšana fotostudijā, tad arī tās viņa iesaka un apraksta katras studijas plusus, lai no visa klāsta var saprast, kura uzrunā visvairāk.

Vēl ļoti būtiska ir gaisma un laiks, cikos tiek fotografēts, to viņa parasti izskaidro un iesaka labāko laika posmu sesijai. Visbeidzot, par vizuālo tēlu - Kitijai Jurcikai ir zināmas divas kolosālas meitenes, kuras pēc vajadzības piesaista, ja ir vēlme uz fotosesiju ieveidot matus un uzlikt meikapu. Viņa iesaka uz fotosesiju paņemt līdzi vēl kādu apģērbu, ko pamainīt - dažādībai. Kā individuāla fotosesija var palīdzēt celt sievietes pašapziņu?

Foto: KITIJA JURCIKA

Pārvarēt nedrošību, lai ieraudzītu skaisto

Uģis Nagliņš uzskata, ka fotosesija ceļ pašapziņu, un parasti tas apstiprinās, saņemot atsauksmes par fotogrāfijām. Tā pavisam noteikti palīdz ieraudzīt skaisto sevī. Runājot par nedrošību un kautrību, kas dažkārt neļauj fotosesijā atslābināties, Uģis Nagliņš atzīst, ka tas ir tikai normāli, ka jebkura jauna un nebijusi pieredze rada nedrošību, arī fotosesija. Arī viņam pašam nepatīk atrasties otrā pusē objektīvam, jo viņš tur nejūtas ērti. Tāpēc viņš fotografējot dara visu, lai modelei nav jādomā, vai viņa šajā pozā izskatās labi vai nē, vai mati ir sakārtoti un tā tālāk. Viņš visu izlabo un pasaka priekšā, lai tas ir tā, kā tam jābūt - skaisti.

Foto: UĢIS NAGLIŅš

Baudīt procesu

Sabīne Reinfelde stāsta, ka reizēs, kad pati ir kameras otra pusē, cenšas iejusties sava klienta lomā. Tā viņai ir ka meditācija, patīkami pavadīts laiks, kurā viņa jūtas skaista, tāpēc viņa var apgalvot, ka fotosesijas var celt sievietes pašapziņu. Tomēr viņa atzīst, ka reizēm pati fotografējoties nejūtas labi, nespēj ļauties un izbaudīt.

Tam par iemeslu vienmēr ir bijis vai nu nepietiekams miegs, kas ietekmē izskatu, vai kādas aizķeršanās personīgajā dzīvē, kas neļauj uzņemt vieglas un laimīgas fotogrāfijas. Ne visas pēc dabas ir tādas, kas spēj ļauties un atslābināties fotogrāfa priekšā. Sabīnei Reinfeldei gan kā modelei, gan fotogrāfei palīdz komunikācija, runāšana, parādīšana, paskaidrošana un pasmiešanās. Svarīgi iegūt cilvēka uzticību, lai justos droši, viņasprāt, to iespējams panākt ar draudzīgu un laipnu izturēšanos.

Viņa iesaka ikvienai piedzīvot skaistu fotosesiju ne tikai fotogrāfiju dēļ, bet sajūtu un emociju dēļ, ko sniedz process. Mēs nekļūstam jaunākas, tāpēc ir svarīgi ne tikai dokumentēt ikdienu, bet piedzīvot un ieraudzīt vairāk skaistā sevī. Kaut reizi dzīvē sarīko sev fotosesiju ar iekļautu grimu, frizūru un apģērbu. Tas ir vērtīgs ieguldījums sevī, iespējams, tas ļaus atdzimt no jauna un atvērt acis, saprast, ka esi visa skaistā vērta.

Foto: SABĪNE REINFELDE

Tu esi skaista šodien un tagad

Runājot par uztraukumu pirms fotosesijām, Artis Veigurs nomierina, ka tas ir normāli. Galvenais fotogrāfam ir runāt ar savu klienti ne tikai pirms fotosesijas, bet arī fotosesijas laikā. Pretēji, ja fotogrāfs klusē un neko nesaka, klientei var rasties sajūta, ka kaut kas nav kārtībā. Viņš uzsver, ka runāšana fotosesijas laikā noteikti palīdz un atbrīvo cilvēku, galvenais neaizplūst runās pārāk tālu. Artis Veigurs dalās pieredzē, ka ļoti bieži nākas dzirdēt: “Es ļoti vēlos fotosesiju, bet man vēl vajag nomest pāris kilogramus.” Viņaprāt, katrs cilvēks ir skaists tieši šodien un tagad, katrs esam personība, par ko nebūtu jākautrējas.

Neprofesionāls fotogrāfs var nobildēt jebkuru cilvēku neglaimojošās pozās, tādēļ kārtīgi jāizvērtē pie kura fotogrāfa iet. Taču pie pareizā fotogrāfa noteikti jāsanāk skaistam rezultātam, kas noteikti cels pašapziņu, varēsi uzdāvināt vīram kanvu ar kādu no fotosesijas bildēm vai pielikt to pie sienas kā atgādinājumu sev par to, cik tu esi skaista.

Foto: ARTIS VEIGURS

Fotosesijas mērķis ir skaistas atmiņas

Marta Bērziņa stāsta, ka sievišķīga fotosesija pavisam noteikti var likt iemīlēt sevi vēl vairāk. Ja esi izvēlējusies savu fotogrāfu un komunikācija raisās no pašas pirmās saziņas līdz pat fotosesijas beigām, tad var garantēt, ka rezultāts jau ir izdevies. Bilžu apskate tikai to apliecinās un ļaus atgriezties fotosesijas dienas skaisto atmiņu virpulī.

Foto: MARTA BĒRZIŅA PHOTOGRAPHY

Marta Bērziņa norāda - apskatot fotogrāfu portfolio, nekad nesalīdzini sevi ar citiem. Arī fotosesijas laikā atceries, ka vairums sieviešu nav modeles, tāpēc nebaidies, ja nezini, kur bildējoties nolikt roku vai kā pareizi sakrustot kājas. Visus knifiņus fotosesijas gaitā parādīs fotogrāfs, par tevi parūpēsies un nebūs neērtu mirkļu.

Viņa atgādina, ka vienīgais, kas tev ir jādara - uz fotosesiju jānāk ar labām domām un smaidu sejā. Marta Bērziņa apstiprina, ka ikvienai sievietei būtu jāpiedzīvo profesionālai fotosesijai, jo tas ir skaists piedzīvojums, kas sagādā daudz pozitīvu emociju. Tas ir mirklis sev, sevis lutināšanai un arī fantastiska pieredze.

Foto: MARTA BĒRZIŅA PHOTOGRAPHY

Vairāk pārliecības un fantastisku kadru

Kristīne Tīda dalās pieredzē un stāsta, ka gandrīz visi cilvēki pirmo reizi atnāk pie viņas ar vārdiem “es jūtos neērti kameras priekšā; es nezinu, kas jādara; tu saki, kā man jāuzvedas, kur jāskatās.” Viņai šķiet, ka tas ir fantastiski, ka, par spīti visām sajūtām, cilvēks ir izkāpis no savas siltās komforta zonas un ir kameras priekšā, varbūt pat jūtas nedaudz dvēseliski atkailināts.

šis, viņasprāt, fotogrāfam ir pats nozīmīgākais uzdevums - radīt drošu vidi, vieglu, nepiespiestu gaisotni, just cilvēka robežas un iespējas, atrast to vilni, uz kura kopīgi uzkāpt. Kad tas ir panākts, cilvēks vienkārši atplaukst. Atvēršanos uzreiz var sajust bildēs, tādēļ Kristīne rāda klientiem uzņemtās fotogrāfijas kamerā, tas darbojas kā sniega bumba - vairāk pārliecības, vairāk ļaušanās procesam, vairāk fantastiski kadri. Tas patiešām ceļ pašvērtējumu, vairo pārliecību par sevi un liek ieraudzīt sevi no jauna skatupunkta.

Foto: KRISTĪNE TĪDA

Justies skaisti un droši

Kitija Jurcika piekrīt, ka fotosesija ceļ sievietes pašapziņu. Arī viņa pati kameras priekšā jūtas nedroša un sakautrējusies, kas savā ziņā ir arī pluss, jo viņa ļoti labi saprot sievietes un spēj atpazīt nedrošību, tādējādi var palīdzēt atbrīvoties fotosesijas laikā. Fotogrāfam noteikti ir jāparūpējas par to, lai sieviete fotosesijas laikā justos skaista, lai justos droši un lai spētu izbaudīt fotosesiju. Lielākā daļa sieviešu Kitijai ir teikušas, ka ar viņu jūtas ļoti ērti un viņai gribas ticēt, ka tā tas arī ir. Viņai ļoti patīk ar savām bildēm parādīt to, cik katra sieviete ir skaista.

Foto: KITIJA JURCIKA

Raksta autore: Renāte Berga

Stāsta: Kitija Jurcika, Sabīne Reinfelde, Marta Bērziņa, Kristīne Tīda, Uģis Nagliņš, Artis Veigurs

Citi Raksti