Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

KĀ IEKĻAUTIES PLĀNOTAJĀS KĀZU IZMAKSĀS?

KĀ IEKĻAUTIES PLĀNOTAJĀS KĀZU IZMAKSĀS?

Plānojot kāzas, viens no pirmajiem jautājumiem, uz kuriem pāris meklē atbildi, ir, kāds būs mūsu kāzu budžets. Kad aptuvenais budžeta plānojums ir zināms, pāriem rodas nākamais jautājumus – kā kāzu plānošanas procesa laikā iekļauties šajā budžetā? Nereti tiek dzirdēts viedoklis, ka kāzu, gluži tāpat kā plānota mājas remonta, izmaksas gala rezultātā palielināsies vismaz par 10-20 procentiem. Bet jautājums ir – kā tomēr iekļauties plānotajā budžetā?

Nepieciešams kāzu budžeta plāns

Lai gan liela daļa pāru atzīst, ka viņu kāzu izmaksas gala rezultātā bija augstākas, nekā sākotnēji plānots, tomēr tas nenozīmē, ka ir neiespējami iekļauties vēlamajā kāzu budžetā. Lai to izdarītu, ir rūpīgi jāseko līdzi izdevumiem, kā arī konstruktīvi jāapdomā katra jaunā ideja plānošanas procesa gaitā.

Lai sekotu līdzi jau esošajiem un plānotajiem izdevumiem, pārim vajadzētu ieviest kāzu budžeta tāmi, izmaksu tabulu. Tā var būt gan excel tabula, gan var tikt izmantots kāds no internetā pieejamajiem kāzu budžeta plāniem, gan cita sistēma, kas abiem būs saprotama.

Lai gan par kāzu budžetu neapšaubāmi atbild kā līgava, tā līgavainis, tomēr vajadzētu sadalīt pienākumus un vienam no pāra kļūt par atbildīgo, lai visas kāzu izmaksu pozīcijas (jā, pat tās mazākās) tiktu iekļautas tāmē. Ja pāris savām kāzām piesaistījis profesionālu kāzu organizatoru, tad viņš arī palīdzēs sastādīt pāra vēlmēm atbilstošu budžeta tāmi. Jāsaka gan, ka gala lēmumi jāpieņem pašam pārim – kāzu organizators būs ieinteresēts sarīkot pēc iespējas skaistāku pasākumu, bet pāris būs atbildīgs, lai tas atbilstu pašu plānotajām izmaksām.

Slēptās izmaksas

  1. Lai iekļautos paredzētajā kāzu budžetā, jāapzinās arī, kādas varētu būt “slēptās” kāzu izmaksas. Vienas no populārākajām slēptajām izmaksām ir samaksa pakalpojumu sniedzējiem par papildus stundu darbu, piemēram, ja kāzu dienā nolemjat pagarināt fotogrāfa, vakara vadītāja, bārmeņa vai mūziķu darbu. Ja pārim ir sajūta, ka kādu no šīm pozīcijām visticamāk vēlēsies pagarināt, tad to jau savlaicīgi vajadzētu iekļaut budžeta tāmē. Ja tomēr šo pozīciju galu galā neizpildīsiet, varēsiet priecāties par ietaupījumu savā kāzu budžetā.
  2. Tāpat vēl viena no apslēptajām izmaksām, par kuru pāris nereti neaizdomājas, ir izmēģinājuma grims un frizūra līgavai, kā arī pirmskāzu fotosesija. Daudziem pāriem šīs lietas šķiet pašsaprotamas, tomēr viņi tās nav iekļāvuši savu izdevumu tāmē.

Tāmē jāiekļauj pilnīgi visi izdevumi

Kāzu budžeta tāmē jāiekļauj arī tās kategorijas, kas šķiet nemaksā salīdzinoši daudz, tomēr gala rezultātā visas šīs mazās summas veidos jau lielāku ciparu.Piemēram, ja ielūgumam izvēlēsieties labāku papīru un viena ielūguma cena sadārdzināsies par vienu eiro, tad gala rezultātā, ja kāzas apmeklē 40 viesi, tie jau būs 40 eiro.

Pāri mēdz šīs salīdzinoši nelielās izmaksas neielikt kopējā budžeta tāmē, kam pēc tam var sekot vilšanās, ka gala rezultātā kāzām bijis nepieciešams lielāks finansiālais ieguldījums, kā sākotnēji paredzēts. Tāmē vajadzētu iekļaut arī vismaz piecus procentus no visa kopējā kāzu budžeta papildus izdevumiem, piemēram, lietussargu nomai lietus gadījumā vai neparedzētiem gadījumiem, piemēram, ja nepieciešams pārprintēt galda kartes vai viesu sēdvietu plānu pēdējā brīža izmaiņu dēļ.

Kāzu budžets – atsevišķā kontā

Lai vieglāk varētu sekot līdzi izdevumiem, ieteicams visu kāzām paredzēto naudu vai nu turēt atsevišķā kontā vai kā citādāk nodalīt no ikdienas tēriņiem.

Tāpat ieteicams daļu no maksājumiem (piemēram, fotogrāfam, dekoratoram, mūziķiem un citiem pakalpojumu sniedzējiem) jau veikt savlaicīgi – tādā gadījumā varēsiet sekot līdzi izdevumiem, kā arī psiholoģiski būs vieglāk, ja visi maksājumi nebūs jāveic vienā laikā.

FOTO: GATIS LČMELIS, LINDA LAUVA, MIKS ŠĒLS
Citi Raksti