Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Zināms, ka izprotot mīļotā cilvēka uzvedības vai rīcības motīvus, varam vieglāk turpināt virzīt attiecības pozitīvā gultnē, novērtēt mīļotā ieguldījumu, racionālāk un produktīvāk risināt konfliktus. Viens no rīkiem, kā tuvāk iepazīt, kas ir šis mīļais cilvēks man blakus, ir eneagramma.

LĪGAVĀM vairāku rakstu sērijā iepazīstinās ar deviņiem eneagrammas personības tipiem un to, kā tie savā starpā mijiedarbojas.

Kas ir eneagramma?

Eneagramma ir personību tipoloģija, kas iedala deviņus personības tipus jeb deviņas dvēseles sejas (arī eneatipi). Tie ir deviņi atšķirīgi veidi, kā just, domāt un rīkoties. Svarīgi, ka eneagramma nav pretrunā ar moderno psiholoģiju. Eneagrammu uzskata par vienu no jaudīgākajiem personības izaugsmes līdzekļiem un to atzīst arī pasaules reliģijas, īpaši kristietība. Turklāt tā ir noderīga ne vien attiecībās ar mīļoto cilvēku, bet arī, lai izprastu savu bērnu, vecākus, draugus un darba kolēģus.

eneagramma
Foto: PINTEREST

Eneagrammas tipi

Eneagrammas tipu var noteikt gan ar speciālista palīdzību, gan lasot un izzinot eneagrammu kvalitatīvās grāmatās, gan veicot kādu no eneagrammas testiem. Katram eneagrammas tipam ir slēptā motivācija jeb kaislība. Cilvēks ne vienmēr to pats apzinās. Bet praksē tas nozīmē, ka vienādai cilvēku rīcībai var būt dažādi iemesli.

eneagramma
Foto: PINTEREST

Deviņi eneagrammas personību tipi:

  1. Perfekcionists – disciplinēts, principiāls ideālists ar augstu atbildības sajūtu;
  2. Palīdzētājs – atsaucīgs, dāsns un pakalpīgs, kam ārkārtīgi svarīgi rūpēties par citiem;
  3. Sasniedzējs – uz panākumiem vērsts pašpārliecināts karjerists, ambiciozs un enerģisks;
  4. Individuālists – jūtīgs, radošs un mākslinieciski apdāvināts;
  5. Novērotājs – zinātkārs, vērīgs un analītisks, spējīgs attīstīt sarežģītas prasmes,
  6. Skeptiķis – slikto scenāriju paredzētājs, pienākumu cilvēks ar izteiktu atbildības sajūtu;
  7. Dzīves baudītājs – ekstraverts, optimistisks, aktīvs, jautrs, radošs, labs stratēģis;
  8. Izaicinātājs – godīgs, uzticams, kaislīgs, tiešs un apņēmīgs, patīk kontrolēt vidi un cilvēkus;
  9. Vidutājs – līdzsvarots, mierīgs un harmonisks, izvairās no konfliktiem, prot saskatīt visu pušu viedokļus.
eneagramma
Foto: PINTEREST

Ko es no eneagrammas iegūšu

Tā kā eneagramma skaidro katra tipa raksturīgāko domāšanas un rīcības veidu, varam labāk izprast cilvēkus mums līdzās, bet pirmkārt jau sevi.

Bieži mēdz teikt – katrs skatās uz lietām caur savu prizmu, vai arī – katram sava taisnība.

Tieši par to ir šis stāsts! Personību domāšanas veidi, uzskati un vērtības krasi atšķiras un eneagramma tos izskaidro. Ne vienmēr paši apzināmies, kādēļ kaut ko darām tieši tā un ne citādi.

eneagramma
Foto: PINTEREST / VANESSA TOTH

Eneagramma skaidro iekšējo motivāciju, kādēļ mēs tā darām, atklāj visbiežāko uzvedības modeli ikdienišķos apstākļos un otrādi – stresa situācijās un konfliktos. Izprotot sevi, varam jau attīstīties tālāk – izpētīt un apjaust, kādēļ un kādas attiecības veidojam ar līdzcilvēkiem. Starp citu, eneagramma ir ārkārtīgi noderīga arī darba vidē un biznesā. Ar tās palīdzību, izzinām, kā labāk motivēt savus darbiniekus un kādus uzdevumus tiem dot, ņemot vērā viņu stiprās puses.

Raksta autore: IEVA KRASTIŅA

Foto: PINTEREST

Par eneagrammas tipiem vairāk šeit:

PIRMAIS UN OTRAIS TIPS

TREŠAIS UN CETURTAIS TIPS

PIEKTAIS UN SESTAIS TIPS

SEPTĪTAIS UN ASTOTAIS TIPS

DEVĪTAIS TIPS


Lasi arī: UZTICĪBA ATTIECĪBĀS

Citi Raksti