Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Galda etiķete ir novērtēta visos laikos, kopš vien tāda ir izgudrota. Pareizi ievērots kāzu galda klājums, viesu elegance un tabu tēmu neaizskaršana – tas viss radīs svinīgu un patīkamu atmosfēru, kuru viesi vēlēsies piedzīvot atkārtoti. Un jā – kāzu galda etiķete, – tas nav vien galda klājums. Tās ir arī manieres, žesti un sarunu tēmas.  Jo ko gan nozīmē etiķete – tā ir uzvedības un pieklājības normu kopums. Apskatām svarīgākos kāzu galda etiķetes pieturpunktus!

Pareizi servēts galds

Lai arī tas var šķist pašsaprotami, allaž der atcerēties vienkāršo un būtībā ergonomisko kārtību, kādā tiek sakārtoti piederumi – naži, dakšiņas, karotes, – visdrīzāk lietojamie rīki atrodas tālāk no šķīvja. Tuvāk šķīvim sakārtoti tie piederumi, kuri būs vajadzīgi maltītes noslēgumā. Nazīšus novietojam labajā pusē šķīvim ar aso pusi pret šķīvi, bet dakšiņas – kreisajā, novietojot vienā līnijā ar šķīvja apakšējo malu. Līdzīgi novieto arī glāzes – tālāk būs tā glāze, kuru izmantosiet pirmo.

Foto: MIKS ŠĒLS / Kāzu pakalpojumu sniedzēji

Lai viesi justos ērti, brīvi un netraucēti, attālumam starp viesu šķīvjiem jābūt vismaz 60 centimetriem.

Smalkāku un svinīgāku kopiespaidu, kā citos svētkos, var papildināt ar galdautiem un sudraba svečturiem, kā arī, izvēloties kvalitatīvus un elegantus traukus, piemēram, no porcelāna.

kazu galda etikete
Foto: MIKS ŠĒLS / Kāzu pakalpojumu sniedzēji

Kāzas nu ir tas pasākums, kurš ir pārāk svinīgs, lai tajā iederētos papīra salvetes. Iemesls pavisam vienkāršs – izlietotas papīra salvetes izskatās pagalm neestētiski. Kāzās izmanto auduma salvetes, kuras novieto katram viesim uz šķīvja vai arī tā kreisajā pusē. Ja nepieciešams noslaucīt muti, salveti neberzē gar lūpām, bet gan nosusina muti, salveti tai viegli piespiežot.

Dažkārt var rasties jautājums, kā glīti pasniegt dzērienus. Alkoholisko dzērienu pudeles uz kāzu galda novieto tikai uz paliktņa vai ledus spainī, kā arī īpaši svarīgi pirms pasniegšanas sagatavot katru dzērienu tam piemērotākajā temperatūrā.

Vairāk idejas kāzu galda noformēšanai šeit: KĀZU GALDS

kazu galda etikete
Foto: MIKS ŠĒLS / Kāzu pakalpojumu sniedzēji

Uzvedības etiķete

Ir pavisam vienkāršs noteikums, kas ļaus ikvienam ievērot atbilstošas galda uzvedības manieres – ievērot tādu uzvedības modeli, kas netraucēs citiem, un liks visiem pie galda justies patīkami un ērti. Atbilstoša uzvedība pie galda ir viens no veidiem, kā izrādām cieņu gan citiem viesiem, gan paši sev. Bet, protams, ir arī vispārpieņemti konkrēti etiķetes ieteikumi, kurus ievērot – sēdēt taisnu muguru plaukstas attālumā no galda, kārtīgi apsēžoties uz krēsla, nevis tikai uz tā maliņas – bez sakņupšanas vai atspiešanās ar elkoņiem pret galdu. Uz galda tur tikai plaukstas daļu.

kazu galda etikete
Foto: MIKS ŠĒLS / Kāzu pakalpojumu sniedzēji

Mobilo telefonu nedrīkst novietot uz galda – tā ir necieņas izrādīšana pret citiem viesiem un sarunu biedriem. Jāpiemetina, ka svinīgās maltītes laikā telefona skaņai jābūt izslēgtai. Visa un visu uzmanība šoreiz atdodama jaunlaulātajiem.

Galda etiķetē būtiska loma ir sarunām. Nebūs pieklājīgi pie svētku galda apspriest ēšanas īpatnības, diētas un finanses, it īpaši jautājumus, kas attiecas uz kāzu un svētku galda organizēšanas izmaksām.

kazu galda etikete
Foto: MIKS ŠĒLS / Kāzu pakalpojumu sniedzēji

Raksta autore: IEVA KRASTIŅA

Foto: MIKS ŠĒLS


Lasi arī: KĀZU ETIĶETE VIESIEM

Citi Raksti