Es viņu pazīstu... Tā mēdzam domāt par mīļoto cilvēku, otru pusīti, ar kuru esam jau kādu laiku kopā un vēlamies saaust katrs savu dzīves dzīparu vienā skaistā dzīves ceļā. Tā mēs jūtamies. Bet vai tu pazīsti sevi? Ne tikai savas labākās īpašības, bet arī mazliet nejauko ēnas pusi? Vai zini, kā rīkojies strīdos? Vai zini, kāda būs tava reakcija krīzes situācijā?
Iepazīt sevi tā līdz mielēm, saprast un rēķināties, ko sagaidīt no sevis, apjaust, kā kombinācijā ar mīļotā cilvēka raksturu visveiksmīgāk tikt galā ar domstarpībām - tas viss ir būtiski, lai saskanīgi iesoļotu un turpmāko dzīvi pavadītu kopīgā sievas un vīra statusā. Sevis izzināšana - tas ir fundaments gan paša izvēlēs, lēmumos un karjerā, gan arī neatsverams ieguldījums attiecībās.
Kā sevi izzināt? Kas man ir svarīgi un no kā man nevajadzētu atteikties mīļā miera labad? Kur uzstāt uz savu pārliecību, bet kur atlaist grožus vaļīgāk, atceroties, ka nav vienas pareizās pieejas, tā tomēr ir katram sava. To visu var apgūt. Iemācoties sevi. Bet ceļi ir dažādi.
Psihoterapijas novirzieni ir vairāki - vieni rok dziļumā, gremdējoties bērnības traumās, citi vairāk analizē domāšanas kļūdas. Jebkurā gadījumā psihoterapijas lauks ir tik plašs, ka tajā savu pieeju atradīs ikviens. Ja vēl neesi viesojies psihologa vai psihoterapeita kabinetā, vērts atmest aizspriedumus un (atzīstamies sev) bailes no nezināmā un tomēr pamēģināt. Varbūt pietiks ar dažām reizēm, lai atslēgtu savas domāšanas kļūdas gluži kā ar vienu klikšķi, bet varbūt būs vēlme lūkoties dziļāk un ieviest psihoterapeita apmeklējumu savā iknedēļas rutīnā. Viegli tas nav. Un nekad jau nav viegli sastapties ar savu nejauko es. Jo tāds nudien ir katram. Bet labāk tomēr to sastapt un tā kārtīgi sapurināt speciālista kabinetā, nekā palaist dēmonus brīvībā pašu mājās kopdzīvē ar tuvākajiem.
Izklausās maigi, saudzīgi un aijājoši. It kā tā un tomēr ne. Meditācijas un retrīti ir tās ar sevi tikšanās vietas, kur izzināt sevi caur sevi.
Tev tiks padota atslēga uz tām apziņas zonām, no kurām, iespējams, slēpies vai arī pat nezināji, ka tādas tevī eksistē.
Vienlaikus šie ir ļoti dziedējoši veidi, kā reizē ar sevis iepazīšanu no jauna sev palīdzēt tikt galā ar šķautnēm, kas var būt nav tik mīļas, un galu galā iemīlēt arī tās. Kādēļ caur retrītu spēju piekļūt tam, ko neredzu ikdienā? Retrīts - tā ir iespēja paskatīties uz lietām ar distanci. Atbrīvoties uz dažām dienām vai kaut vai stundām no ikdienas rūpēm, skrējiena, rutīnas, un paskatīties uz to visu no malas. Ar jaunu jaudu caur citu apziņas stāvokli, kam netraucē blakus faktori.
Un te nu paveras bezgala plašs iespēju lauks. Literatūra, kvalitatīvs kino un māksla - tā nav tikai izklaide vai pasaules apvāršņu izzināšana. Pašā būtībā tas ir viens no rīkiem, kā sastapt sevi. Kā pieredzēt un atgādināt sev, ka tādas pašas emocijas pārdzīvo arī citi, un, lasot par situācijām, kādas tavā dzīvē ir svešas, padomāt - bet ko darītu es? Ja jūti nosodījumu, paokšķerēt - bet kādēļ gan? Kas tieši ir tas, kas man aprakstītajā vai filmā rādītajā situācijā tik ļoti aizskar? Priecāties un piefiksēt, kas ir tas, kas mani aizkustina un aizrauj.
Izlasītais un redzētais vienmēr būs lielisks materiāls vai izejas punkts tavai sirds sarunai ar mīļoto. Ko mēs abi redzējām un sajutām? Tas ir solis tuvāk otra dvēseles dziļumiem.
Nav jāgaida, kad pienāks stresa pilns vai pat ekstrēms pārbaudījums tavā individuālajā ceļā vai pāru attiecībās, lai pirmo reizi uzzinātu, kā tu rīkosies un ko no sevis sagaidīt izaicinošā situācijā. Ar šo pieredzi, kā rīkosies un jutīsies tu, vairāk kā vērts dalīties ar mīļoto, lai arī viņš vai viņa zinātu, ko sagaidīt, un vēsu prātu spētu vajadzīgajā brīdī secināt, kā uz to reaģēt un bez negatīvām sekām nopūst uguni.
Izaicini sevi un partneri kādā piedzīvojumiem bagātā pārbaudījumā! Arī pozitīvi vērsts pasākums var būt pietiekami intriģējošs un pikantām emocijām pārpilns - tā var būt šķēršļu trase kokos vairākus metrus virs zemes, kur psiholoģiski sevi izaicināt pārvarēt bailes no augstuma, iespēja vienlaikus iepazīt sevi, kā arī partneri; tas var būt izbrauciens ar kvadricikliem pa serpentīniem; aukstumpeldes uzsākšana; tas var būt vairāku dienu vai pat nedēļu ilgs pārgājiens ar nakšņošanu uz muguras līdzpaņemtā guļammaisā. Ja vien kāds no uzskaitītajiem nav jūsu ierastais vaļasprieks, tad šie būs gan izaicinoši, gan vienlaikus gana droši veidi, kā sevi izzināt.
Ne vienmēr, lai sevi testētu, jālūkojas ekstrēmu piedzīvojumu virzienā. Būtībā pārbaudījums un iziešana no slavenās komforta zonas ir jebkas, ko neesi radis darīt, vai, vēl labāk, kaut kas tāds, ko nekad nedomāji darīt vai arī uzskati, ka to nespēj. Varbūt tava ikdiena ir tik piesātināta tehnoloģijām un sociālajiem tīkliem, ka tavs izaicinājums ir uz nedēļu atteikties no jebkāda satura publicēšanas? Nedēļa bez sociālajiem tīkliem, datora un telefona? Un varbūt tieši tas būs pirmais impulss, lai nomestu masku, kuru jau sen uzskatīji par savu identitāti, un atklātu sevi no jauna.
Teksts: Ieva Krastiņa
Foto: Miks šēls