Kāzu nozarē Baltijas valstīs apvienojas gan tradīcijas, gan jaunākās pasaules vēsmas, kas padara Baltiju par izcilu vietu kāzām. Atrodamies starp Eiropu un Skandināviju, vienlīdz sekojam abās notiekošajam, tādēļ esam izkopuši prasmi skatīties plašāk un attīstījuši starptautiska līmeņa kāzu industriju.
Lai gan visās Baltijas valstīs kāzu svinēšanas tradīcijas ir līdzīgas, ir nianses, kuras atšķiras. Tādēļ īsumā apskatīsim, kāda veida kāzas rīko katrā no valstīm. Varam lepoties ar kvalitatīvu kāzu kleitu dizainu un augsta līmeņa servisu, vienlaikus nepazaudējot individuālu pieeju. Par kāzām Baltijas valstīs stāsta pieredzējuši nozares pārstāvji - Kaņepes Films, Kristina Viirpalu, Raimonda Silė un Pedastes muižas pārstāvji.
Tā kā Kaņepes Films ir filmējuši kāzas visās Baltijas valstīs, vērsāmies pie Alda Kaņepes ar lūgumu raksturot savu pieredzi katrā no šīm valstīm. Par kāzām Igaunijā viņam ir īsteni patīkamas atmiņas. Igauņi rīko jaudīgas kāzas, uz kurām tiek aicināta visa plašā radu saime. Viņš stāsta, ka igauņi prot atpūsties un kāzas viņiem ir patiesi priecīgs notikums un tās tiek svinētas no visas sirds. Tomēr netiek pieļautas vaļības un igauņu kāzās var gūt izcilu enerģētisko lādiņu.
Igauņiem piemīt augsta nacionālā pašapziņa, viņi ir pašpārliecināti un Aldis Kaņepe novērojis, ka laikam tādēļ arī kāzas ir patiesas un vienkāršas labā nozīmē, jo igauņiem nav vajadzības izlekt uz citu fona. Igaunijā Kaņepes Films uzņemti ar siltu attieksmi un kāzās viņi jutušies kā viesi, nevis kā apkalpojošais personāls, kas uzturas kaut kur atsevišķi no viesiem. Kāzu organizēšana Igaunijā noris ar individuālu pieeju. Interesanti, ka kāzu ēdienkartē bieži vien ietilpst zivis.
Aldis Kaņepe stāsta, ka Lietuvā kāzas svin ar vērienu un netaupa līdzekļus to sarīkošanai. Viņa pieredzē attieksmes ziņā lietuvieši vienmēr bijuši sirsnīgi, padomājuši par visiem, arī par filmētājiem un izturējušies pret viņiem kā pret māksliniekiem, ar cieņu pret viņu darbu. Kāzu tradīcijas lielākā vai mazākā mērā tiek piekoptas visās Baltijas valstīs, taču Lietuvā tām pieturas visvairāk. Lietuvieši rīko klasiskas kāzas ar tradīcijām, pasniedz tradicionālus ēdienus.
Lietuva izceļas ar lielām un greznām baznīcām un kāzu ceremonijas Lietuvā bieži noris baznīcās. Kāzas baznīcā lietuviešiem ir svarīgas, tas ir pasākums, kas notiek pēc kanoniem. Kopumā kāzas Lietuvā ir samērā tradicionālas, tomēr tas nenozīmē, ka Lietuvā nevarētu īstenot arī mūsdienīga koncepta kāzas, turklāt lietuvieši vienmēr sagaidīs ar sirsnību.
Droši var teikt, ka Latvijā ir labākie kāzu organizatori Baltijas valstīs. To apliecina tas, ka Latvijā ir ļoti attīstīta kāzu industrija un servisa ziņā latvieši ir augstākajā līmenī. Aldis Kaņepe, filmējot kāzas visās Baltijas valstīs, novērojis, ka kāzās Latvijā tiek īpaši piedomāts pie izsmalcinātām detaļām, dekorācijām. Latvijā ir ne tikai profesionāli kāzu plānotāji, bet tiek piesaistīti arī cita veida speciālisti, mākslinieki un augsta līmeņa pakalpojumu sniedzēji. Latvijā ir izglītoti un prasmīgi vakara vadītāji.
Turklāt latvieši ļoti labi prot angļu valodu, tādēļ arī ārzemniekiem šeit nebūs nekādu problēmu sarīkot kāzas. Arī ēdināšanas ziņā latvieši izceļas un kāzas tiek piedāvāta izsmalcināta ēdienkarte.
Baltijas valstīs netrūkst skaistu vietu kāzām, mums ir gan skaista un daudzveidīga daba - pļavas, meži, pakalni, dažāda jūras piekraste, gan atklāta jūra, gan līča pludmales, - gan lielākas un mazākas pilsētas, katra ar savu raksturu. Runājot par lielākajām Baltijas valstu pilsētām no fotogēniskā viedokļa, Aldis Kaņepe stāsta, ka katrai no tām ir savas priekšrocības. Gan Viļņa, gan Tallina ir daudzdimensiju pilsētas ar reljefu un pakalniem, līdz ar to šīs pilsētas sniedz kāzu fotogrāfam un filmētājam daudzveidīgu vidi, ko iemūžināt. No Tallinas vecpilsētas augstākajiem punktiem paveras brīnišķīga panorāma, kas piešķirs kāzu fotogrāfijām un video plašu perspektīvu un dziļumu. Vecrīga ir nedaudz juceklīga, taču Viļņas un Kauņas vecpilsētās netrūkst mazu noslēpumainu ieliņu, kuras izpētīt un kurās atrast burvīgas vietas kāzu fotosesijām.
Pavisam īpaša kāzu norises vieta Baltijas valstīs ir Pedastes muiža Muhu salā Igaunijā. Pedastes muiža ir īpaša ar to, ka tā atrodas uz salas. Tā ir īsts miera patvērums, kur gan atpūsties un pasapņot, gan doties izpētīt apkārtni un rast iedvesmu. Kāzas uz salas - tas izklausās pavisam ekskluzīvi.
Turklāt Pedastes muiža uzņem tikai četras kāzas gadā, lai katras no tām būtu vēl īpašākas. Pedastes muiža nodrošina arī svētku un pasākumu menedžeri, kurš sastrādājas ar pāri visā kāzu plānošanas un organizēšanas procesā. Turklāt katrām kāzām tiek izstrādāta arī īpaša ēdienkarte, ņemot vērā pāra vēlmes. Pedastes muižas pārstāvji stāsta, ka Muhu salā katram gadalaikam ir savs šarms, tādēļ pāriem nevajadzētu baidīties šeit rīkot arī rudens vai ziemas kāzas.
Baltijas valstīs netrūkst talantīgu dizaineru un mākslinieku ar padziļinātām zināšanām savā nozarē un izkoptām praktiskajām prasmēm. Ja līgavai ir svarīgs unikāls dizains, individuāla pieeja un kvalitatīvs ar rokām darināts tērps ar stāstu, tad kāds no Baltijas kāzu kleitu zīmoliem būs īstā izvēle.
Igauņu kāzu kleitu dizainere Kristina Viirpalu rada luksusa klases kāzu kleitas. Tās ir unikālas rokām darinātas kleitas no īpaši atlasītiem augstas kvalitātes materiāliem. Viņa tērpos izmanto senas igauņu izšuvumu un adījumu tehnikas, romantiskus rakstus un ornamentus, kas tiek radoši apvienoti ar mūsdienīgiem elementiem. Rezultātā top izsmalcinātas un īpašas kāzu kleitas, kas piestāvēs modernai sievietei, kurai svarīgs gan mūsdienīgs dizains, gan kulturālās atsauces. Kristina Viirpalu sastrādājas ar klientēm individuāli, lai radītu augstās modes tērpus, kas atspoguļo to valkātājas personību un izceļ viņas skaistumu.
Arī lietuviešu kāzu kleitu dizainere Raimonda Silė īsteno dziļi personisku pieeju, radot katru kleitu īpaši konkrētajai klientei. Viņai nav kataloga ar gatavām kleitām, jo viņa uzskata, ka, atkārtojot vienus un tos pašus dizainus vairākās kleitās, zūd līgavas individualitāte. Viņa stāsta, ka kāzu kleita var būt jebkāda - gan pufīga princešu kleita, gan spalvas viegluma šifona kleita, un tās var izskatīties vienlīdz izcili. Galvenais, lai līgava kāzu dienā jūtas kā viņa pati.
Raimonda Silė savās kāzu kleitās izmanto daudz roku darba un viņa pārvalda visdažādākās tekstila apstrādes tehnikas. Dažas no tām ir zīda apgleznošana, izšuvumi ar kristāliem, pērlītēm, makramē jeb mezglošana, sutačs un daudzas citas. Tehnikas, kuras Raimonda Silė izmanto, apliecina to, ka kāzu kleitas tik tiešām var būt daudzveidīgas. Viņai patīk radīt baltas kleitas, taču tā noteikti nav līgavas vienīgā opcija. Raimondas tērpus izvēlas gan līgavas no Baltijas valstīm, gan no Skandināvijas, Lielbritānijas un Eiropas, piemēram, Vācijas un Spānijas, kā arī no Amerikas. Kāzu serviss Baltijas valstīs
Kāzu kleitu dizainere Raimonda Silė iesaka izvēlēties Baltijas valstis kā kāzu galamērķi, jo tās ir tik tiešām skaistas un šeit darbojas daudz talantīgu speciālistu ar izkoptu stilu. Organizējot kāzas Baltijas valstīs, lielisks kāzu serviss noteikti ir tā pozīcija, uz kuru var paļauties.
Vēl Raimonda Silė izceļ individuālo pieeju, ko īsteno pakalpojumu sniedzēji Baltijā. Kāzu aģentūras Baltijā nav lielas korporācijas, tādēļ klients saņem personisku pieeju un īpašu uzmanību. Runājot par kāzu kleitu radīšanu, viņa stāsta, ka bieži vien radošajā procesā dizaineris pats komunicē ar klientu, līdz ar to kāzu kleitas dizains ir individuāls, radīts īpaši konkrētajai klientei. Viņa ar pārliecību iesaka savai īpašajai dienai izvēlēties kādu no Baltijas valstu kāzu kleitu zīmoliem, jo tajos darbojas radoši cilvēki ar unikālu stilu, zināšanām un prasmēm savā jomā.
Kāzām Baltijā ir daudz priekšrocību.
Salīdzinot ar lielajiem kāzu galamērķiem, piemēram, Itāliju, Franciju, Spāniju, Baltijas valstīs saņemsiet daudz labāku servisu par daudz mazākām izmaksām.
Tomēr finansiālais aspekts nav būtiskākais iemesls izvēlei par labu kāzu rīkošanai kādā no Baltijas valstīm. Sapņojot par populārajiem un tālajiem kāzu galamērķiem, mēdzam aizmirst par tām dabas un kultūras vērtībām, kas ir tepat blakus. Noķert ceļojuma sajūtu var arī nesēžoties lidmašīnā , bet gan aizbraucot uz kādu skaistu vietu Lietuvā vai Igaunijā. Tā kā attālumi nav lieli, var kāzu dienu aizvadīt divās valstīs - piemēram, sarīkot ceremoniju Latvijā, bet vakara ballīti kādā no Lietuvas vai Igaunijas svinību vietām. Turklāt ar šādu kāzu norises vietas izvēli izcelsieties citu pāru starpā, kuri izvēlas vai nu svinēt kāzas tepat Latvijā, vai nu doties uz kādu no eksotiskajiem galamērķiem.
Raksta autore: Renāte Berga
Foto: Juras Duo, Artis Supe