Tumšajā rudens periodā, kad uz ietves sakritušas brūnganas lapas un kailie koku zari drēgnajā vējā šūpojas, atgādinot ainu no kādas šausmu filmas, arvien biežāk sarunās tiek pieminēta tā dēvētā rudens depresija. Pasliktinās garastāvoklis, nemierīgs miegs, zūd enerģija, mainās ēšanas paradumi, ko darīt? - tu jautā mātei Googlei. Interneta labvēļi, protams, ar padomiem neskopojas: ej uz SPA, sapērcies kaudzēm sveces, ietinies segā un noskaties kādu filmu, dodies šopingā, galu galā izdzer taču glāzi vīna!
Tomēr jautājumu ir vairāk nekā atbilžu. Kas rudens depresija īsti ir un kāpēc tā rodas? Vai ietērpšanās vairākās drēbju kārtās un iepirkšanās patiešām varētu palīdzēt? Un vai vispār man vajag palīdzību?
Drīzāk tas ir tautas izdomāts fenomens, kas visbiežāk parādās tieši kultūrās, kurās rudens un ziema ir ievērojami tumšāks un drēgnāks periods, nekā pavasaris un vasara. Tomēr nevar noliegt, ka, sākoties rudenim, varam manīt zināmu diskomfortu, nomāktību un enerģijas trūkumu.
šo sajūtu var izskaidrot ar diennakts cikla izmaiņām un saules gaismas trūkumu. Pārmaiņas dabā rosina arī pārmaiņas smadzeņu vielmaiņā, jo saules gaisma stimulē hipotalāmu - smadzeņu daļu, kas ražo hormonus un regulē miega ciklu, apetīti, nogurumu un citus svarīgus procesus.
Tā kā mēs visi pēc savas būtības esam atšķirīgi, arī uz laikapstākļu izmaiņām mēs reaģējam dažādi. Ir normāli, ka reizēm jūties nogurusi, izsmelta un vienkārši neesi savā ādā. Liela ietekme uz tavām sajūtām ir arī medijiem, kurus tu patērē. Sociālajos tīklos draugi dalās ar saviem žilbinošajiem smaidiem un reklāmās cilvēki dzied un dejo. Netieši šī vide tevi negatīvi ietekmē, un tu sāc izjust vainas apziņu, jo nejūties tāpat kā entuziastiskie svešinieki un smaidīgie paziņas, kurus ik dienu redzi savā telefonā.
Tomēr jāņem vērā tieši tava attieksme pret šo diskomfortu. Tieši tava domāšana ir tā, kas nosaka, kā tu uztver apkārt notiekošo.
Liec aiz auss, ka tu pati esi atbildīga par savām sajūtām, emocijām un to, vai sezonas maiņa tevi ietekmē.
Svarīgākais ir saprast, kas notiek tavā galvā, proti, vai ļaujies rudens pelēcīgumam vai arī ar skaidru prātu vēro šo situāciju no malas. Tomēr, ja pārņēmusi sajūta, ka ir nepieciešams kaut ko mainīt, šeit ir pāris ieteikumi, kas tev varētu noderēt šajā ceļā:
Lai arī rudens depresija vairāk novērojama tieši sieviešu vidū, var gadīties, ka ar šo problēmu saskaries ne tikai tu, bet arī tava otra pusīte. Tādā gadījumā izmantojiet iepriekšminētos ieteikumus kopā, tādējādi stiprinot attiecības un vēl vairāk satuvinoties ar savu mīļoto.
Un atceries, tāpat kā slavenajā stāstā par ķēniņa Zālamana gredzenu, arī šis pāries.
Raksta autore: Liene Uresina
Piesakies konsultācijai šeit.
Skati apmācību programmu mājas lapā un seko jaunumiem IG profilā.
Foto: MARTIJN ROOS, APRIL AND PAUL, MIC PANIC, NAOMI VAN DER KRAAN, HENRY TIEU
Lasi arī: PĒCKĀZU DEPRESIJA. JĀ, TĀ MĒDZ GADĪTIES