Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

KOUČS LIENE URESINA PAR RUDENS DEPRESIJU – KAS TĀ IR UN KO TĀ ĒD?

KOUČS LIENE URESINA PAR RUDENS DEPRESIJU – KAS TĀ IR UN KO TĀ ĒD?

Tumšajā rudens periodā, kad uz ietves sakritušas brūnganas lapas un kailie koku zari drēgnajā vējā šūpojas, atgādinot ainu no kādas šausmu filmas, arvien biežāk sarunās tiek pieminēta tā dēvētā rudens depresija. Pasliktinās garastāvoklis, nemierīgs miegs, zūd enerģija, mainās ēšanas paradumi, ko darīt? - tu jautā mātei Googlei. Interneta labvēļi, protams, ar padomiem neskopojas: ej uz SPA, sapērcies kaudzēm sveces, ietinies segā un noskaties kādu filmu, dodies šopingā, galu galā izdzer taču glāzi vīna!

Tomēr jautājumu ir vairāk nekā atbilžu. Kas rudens depresija īsti ir un kāpēc tā rodas? Vai ietērpšanās vairākās drēbju kārtās un iepirkšanās patiešām varētu palīdzēt? Un vai vispār man vajag palīdzību?

RUDENS DEPRESIJA
Foto: MARTIJN ROOS

Tā nav nekāda raķešu zinātne

Rudens depresija nav slimība un pavisam noteikti nav diagnoze.

Drīzāk tas ir tautas izdomāts fenomens, kas visbiežāk parādās tieši kultūrās, kurās rudens un ziema ir ievērojami tumšāks un drēgnāks periods, nekā pavasaris un vasara. Tomēr nevar noliegt, ka, sākoties rudenim, varam manīt zināmu diskomfortu, nomāktību un enerģijas trūkumu.

šo sajūtu var izskaidrot ar diennakts cikla izmaiņām un saules gaismas trūkumu. Pārmaiņas dabā rosina arī pārmaiņas smadzeņu vielmaiņā, jo saules gaisma stimulē hipotalāmu - smadzeņu daļu, kas ražo hormonus un regulē miega ciklu, apetīti, nogurumu un citus svarīgus procesus.

koucs-liene-uresina-par-rudens-depresiju-kas-ta-ir-un-ko-ta-ed
Foto: APRIL AND PAUL / MIC PANIC

Tā kā mēs visi pēc savas būtības esam atšķirīgi, arī uz laikapstākļu izmaiņām mēs reaģējam dažādi. Ir normāli, ka reizēm jūties nogurusi, izsmelta un vienkārši neesi savā ādā. Liela ietekme uz tavām sajūtām ir arī medijiem, kurus tu patērē. Sociālajos tīklos draugi dalās ar saviem žilbinošajiem smaidiem un reklāmās cilvēki dzied un dejo. Netieši šī vide tevi negatīvi ietekmē, un tu sāc izjust vainas apziņu, jo nejūties tāpat kā entuziastiskie svešinieki un smaidīgie paziņas, kurus ik dienu redzi savā telefonā.

Tomēr jāņem vērā tieši tava attieksme pret šo diskomfortu. Tieši tava domāšana ir tā, kas nosaka, kā tu uztver apkārt notiekošo.

Liec aiz auss, ka tu pati esi atbildīga par savām sajūtām, emocijām un to, vai sezonas maiņa tevi ietekmē.

rudens depresija
Foto: HENRY TIEU

Neļauj laikapstākļiem sevi ietekmēt

Svarīgākais ir saprast, kas notiek tavā galvā, proti, vai ļaujies rudens pelēcīgumam vai arī ar skaidru prātu vēro šo situāciju no malas. Tomēr, ja pārņēmusi sajūta, ka ir nepieciešams kaut ko mainīt, šeit ir pāris ieteikumi, kas tev varētu noderēt šajā ceļā:

  • Atrodi laiku sportam - izmanto šo laiku savā labā un sāc nodarboties ar sportu! Ideālā variantā atrodi kādu, ar ko kopā doties uz sporta zāli, izskriet kādu aplīti vai doties uz jogas nodarbībām;
  • Dodies svaigā gaisā - lai arī ārā ir vēss un tumšs, arī neilga pastaiga brīvā dabā ķermenim noteikti nāks par labu!
  • Pavadi laiku ar draugiem vai mīļoto - labi pavadīts laiks ar cilvēkiem, kurus mīli, palīdzēs novērst domas un piepildīs ar pozitīvām emocijām;
rudens depresija
Foto: NAOMI VAN DER KRAAN
  • Vairāk gaismas! Kā jau minēju, gaisma ietekmē tavas sajūtas, tāpēc uzstādi mājās vai birojā jaunus gaismas ķermeņus, jo vairāk pilna spektra gaismas, jo labāk;
  • Pabaro savu prātu - pamēģini sākt rakstīt dienasgrāmatu, lasīt labu literatūru, klausīties skaistu mūziku vai meditēt. Starp citu, šie ieradumi noderēs arī gada siltajā periodā;
  • Dodies ceļojumā - rudens nemainīgi katru gadu pienāk vienā un tajā pašā laikā un ja zini, ka tev nepieciešama saule, lai justos labāk, ieplāno atvaļinājumu laicīgi un dodies tur, kur saules stari tevi apskaus katru dienu.
rudens depresija
Foto: MARTIJN ROOS

Lai arī rudens depresija vairāk novērojama tieši sieviešu vidū, var gadīties, ka ar šo problēmu saskaries ne tikai tu, bet arī tava otra pusīte. Tādā gadījumā izmantojiet iepriekšminētos ieteikumus kopā, tādējādi stiprinot attiecības un vēl vairāk satuvinoties ar savu mīļoto.

Un atceries, tāpat kā slavenajā stāstā par ķēniņa Zālamana gredzenu, arī šis pāries.

rudens depresija
Foto: MARTIJN ROOS

Raksta autore: Liene Uresina

Piesakies konsultācijai šeit.

Skati apmācību programmu mājas lapā un seko jaunumiem IG profilā.

Foto: MARTIJN ROOS, APRIL AND PAUL, MIC PANIC, NAOMI VAN DER KRAAN, HENRY TIEU


Lasi arī: PĒCKĀZU DEPRESIJA. JĀ, TĀ MĒDZ GADĪTIES

Citi Raksti