Fotogrāfe Nadja Kraukle / Baltic Wedding norāda, ka, viņasprāt, pārlieku liela kopēšana jeb atdarināšana kāzu fotogrāfijā ir ļoti aktuāla tendence.
“Manuprāt, Latvijā visi viens otru kopē. Iespējams, tas tādēļ, ka cilvēki joprojām meklē savu stilu un rezultātā iedvesmojas viens no otra. Es uzskatu, ka mums trūkst profesionāļu, kas izceltos ar savu īpašo rokrakstu.
Nereti ir tā, ka visi fotogrāfi aizbrauc uz vienu vai divām meistarklasēm un tad soli pa solim pielieto tur apgūto. Tie, kas interesējas par to vairāk un var atļauties, dodas uz meistarklasēm ārzemēs, bet tie, kas nē, kopē tos, kas bijuši – sanāk tāds kā apburtais loks.
Kāds, protams, kopē labāk, kāds sliktāk, bet, manuprāt, pietrūkst individualitātes un unikalitātes. Tomēr kopumā domāju, kāzu fotogrāfijā jau sen vairs nav “pareizi vai nepareizi”, vienkārši Latvija ir tik maza, ka līdzīgās tendences gan bilžu apstrādē, gan krāsu filtros var redzēt, piemēram, Instagram. Līdz ar to atšķiras tie fotogrāfi, kas izmanto atšķirīgu pieeju bilžu apstrādē,” novērojusi Nadja.
Kāzu dekoratore un organizatore Iluta Piternika / MintDeco norāda, ka kāzu dekorēšana ir viena no tām jomām, kur kopēšana ir redzama visvairāk.
“Šādās situācijās ir tikai viens jautājums – vai dekorators nolems simtprocentīgi atdarināt cita profesionāļa darbu vai arī, apzinoties līgavas vēlmes, radīs savu interpretāciju.
Protams, ikvienam dekoratoram ir pagodinājums, ja līgava atsaucas uz viņa darbiem un vēlas ko līdzīgu redzēt arī savās kāzās, tomēr jaunajiem dekoratoriem būtu jādomā, kā attīstīt pašiem savu profesionālo rokrakstu un redzējumu, kas ir liela nepieciešamība.
Neapšaubāmi – kāzu mode mainās straujāk, kā apģērbu, bet, lai gan tendences kāzu modē dominē, tās jāapvieno ar katra paša īpašo rokrakstu,” norāda Iluta, kas reiz piedzīvojusi arī situāciju, kad, ieraugot nobildētās dekorācijas kādās kāzu fotogrāfijās, bijusi pārliecināta, ka tas ir viņas darbs, lai gan izrādījās – kāds to bija precīzi atdarinājis.
Ne tikai kāzu jomas profesionāļiem nepatīk, ka tiek atdarināti viņu darbi, bet arī pašām līgavām, kas savus jāvārdus jau teikušas, šāda rīcība šķiet netaktiska. Lielākoties pāri velta salīdzinoši daudz laika kāzu plānošanai un šo procesu kopumā uztver ļoti personīgi, tādēļ savu kāzu atdarināšanu visbiežāk neuztver kā komplimentu, bet gan kā sāpīgu pieredzi.
“Mēs ar vīru savas kāzas Parīzē plānojām teju gada garumā, pievēršot uzmanību vissīkākajām detaļām. Protams, daudzi pāri precas Parīzē, bet, uzzinot, ka mūsu paziņa to darīs mūsu iedvesmota vien pāris mēnešus pēc mūsu kāzām, pie tam nolīgstot to pašu kāzu fotogrāfu, jutos nepatīkami un nodota,” stāsta līgava Linda.
Lai izvairītos no šādām situācijām, jāsaprot smalkā robeža starp iedvesmošanos un atdarināšanu.