Laulības pamatu pamatā ir dvēselisks un dziļi intīms notikums, tādēļ lietām un simboliem, kas ienāk šī notikuma ietvaros, ir jāturpina iekšēji dziļi izjusts stāsts par abiem drosmīgajiem mīlētājiem, kuri nolēmuši pieteikt savu savienību, savu mīlestības telpu pasaulei. Ikkatra lieta no vienkāršas mantas vai krāšņumlietas var pārtapt par simbolu, kurā iemiesotas patiesas vērtības.
Tā ir mīlestības izradīšana uz āru, kāzu ceremonija un svētki pamatā ir pirmais simboliskais rituāls, kurā paris dalās tajā skaistajā dzīvē un pasaulē, ko kopā grasās ar savu savienību radīt. Diemžēl cauri laikiem tieši materiālā puse, princešu kleitas, rotas un izrādīšanās bieži ņēmušas virsroku pār dziļāko šī notikuma nozīmi. Tamdēļ ir skaisti dzīvot laikmetā, kad varam atgriezties pie patiesām vērtībām. Laulības gredzeni ir viens no tiem maģiskajiem, spēkpilnajiem simboliem – talismaniem, kas, bagātināts un spēcināts ceremonijā, var kļūt ne tikai par jaunā statusa apliecinājumu, bet arī par patiesu atbalstu visā turpmākajā dzīvē.
Mūsdienās gredzens nav vienīgā simboliskā rota – aizvien biežāk pāri izvēlas arī kakla rotas, aproces un arī miesas zīmes – tetovējumus. Taču šajā reizē fokusēsimies uz tradicionālāko simbolisko rotu – gredzeniem.
Domājot par laulības gredzenu, jādomā gan par tā simbolisko nozīmi, gan praktisko. Simboliskā nozīme var būt ļoti dažāda, tā atkarīga no mūsu attieksmes pret laulības būtību, tās simbolisko nozīmi katram no mums. Mīlestības un uzticības apliecinājums tradicionāli ir saderināšanās gredzens. Laulība ietver sevī arī dzīves sadzīvisko pusi – kādam tas var būt apliecinājums solījumam būt līdzās un radīt kopā, kādam tas varbūt ir nosacīts drošības garants, citam zināma sociālā statusa apliecinājums. Laulības gredzenā ir ietverts ceļš, viss dzīves spektrs, visas krāsas un nokrāsas. Kādu ceļu vēlamies iet, ko vēlamies saglabāt sev, ko rādīt uz āru – tas bieži vien arī nosaka arī laulības gredzena formu un materiālu.
Laulības gredzeniem ir sena vesture, un to izmantošanas tradīcijas gadsimtu gaitā ir mainījušās, attīstījušās, ir atkarīgas no pasaules uzskatiem, reliģijām, tradīcijām un kultūrām. Senatnē esot pastāvējis uzskats, ka dvēsele var “iztecēt” jeb izplūst no cilvēka – līdzīgi kā ūdens, un tad cilvēks mirst. Tāpēc, lai pasargātu savu mīļoto sievu, vīrs viņai gan kājas, gan rokas apvija ar apročveidīgiem kāzu gredzeniem.
Te nojaušama viena no gredzena iepējamajām simboliskajām nozīmēm – vēlme aizsargāt, saudzēt. Protams, ka vēsturiski gredzens saistāms arī ar īpašumtiesībām un patriarhālo iekārtu, piemēram, Senajā Romā gredzens strikti norādīja uz sievietes piederību konkrētam vīrietim – gredzenā bija iegravēta informācija par “saimnieku”. Turklāt gredzens tapa arī ļoti stingri uzlikts – lai sieviete pati to nevarētu noņemt. Taču pamatā gredzens ir talismans – rota, kas glabā svētus ierakstus, zīmes vai burtus vai ir kā citādi “iezīmēts” un svētīts īpašā ritualā. Vārds talismans cēlies no grieķu vārda “teleo” – mērķis, piepildījums.
Talismans simbolizē visas tās vērtības, kas valda pāra vidū, un tā ir arī atļaušanās atbalstam aizlūgt kā lielāka – citam tas ir dievišķais, vēl kādam Māte Zeme, vēl kādam mīlestība – atbalstu. Tā ir uzticēšanās, aizsardzības un arī apņemšanās kopā iekšēji augt, zīme.
Mūsdienās kā laulības gredzenu materiāli galvenokārt tiek izmantoti dārgmetāli, visbiežāk zelts vai sudrabs. Zelts mēdz būt dažādās krāsās: balts, dzeltens, rozā, sarkans un vēl daudz un dažādos toņos. Tas atkarīgs no piemaisījuma, ko pievieno tīram zeltam. Tīrs zelts ir izteikti dzeltenā krāsā. Izgatavojot rotas, parasti tam tiek pievienoti dažādi piemaisījumi. Visbiežāk varš un sudrabs. Ja tīram zeltam pievieno mazliet alumīnija – var iegūt purpurkrāsas zeltu.
Bieži laulības gredzenu izgatavošanai tiek izmantots sudrabs. Daudzās kultūrās, arī Baltu tradīcijā, sudrabs simbolizē garīgās vērtības un saistāms ar sievišķo, ar Mēnesi, zelts, savukārt, ir materiālās pasaules un Saules simbols. Protams, ka gredzenus iespējams radīt arī no citiem materiāliem, ja tie rada dziļu rezonansi un stāsta personīgi izjustu teiku par mums pašiem.
Piemēram, sudrabs ir nosacīti mīksts materiāls, kas vieglāk deformējams, laika gaitā oksidējas, paliek tumšs un to var ļoti viegli saskrāpēt. Zelts ir stingrāks un izturīgāks dārgmetāls. Svarīga ir arī pēctecība – bieži rotas atstājam mantojumā tālām nākošajām paaudzēm un, kaut šķiet, ka, gatavojoties laulībām, ideja par pēctecību var nešķist īsti piemērota, tās apvētīšana tomēr spēj radīt ļoti spēcīgu briedumu – kas būs tas, ko pēc sevis es atstāšu nākamībai un kādu stāstu klausīsies tās vismaz septiņas paaudzes, kas nāks pēc mums. Tā ir iespēja nodod ļoti spēcīgu mīlestības apliecinājumu no paaudzes paaudzē.
Gredzens neapšabāmi ir arī materiāla vērtība – austrumu zemēs bieži šīs laulību rotas ir vienīgais, kas sievietei pieder, taču tas nedrīkst būt fokuss.
Vērts apdomāt arī rotu ērtumu ikdienā – gredzenam esot tik ciešā saskarē ar ķermeni, ir nozīmīgi, lai tas kļūst par daļu no tevis, tādējādi ir vērts izjust savu topošo gredzenu, izzinot savas taktilās sajūtas – iztaustot materiālus, izvērtējot to svaru, apjomu, siltumu vai aukstumu, asumu vai noapaļotību.
Svarīgi ir pārrunāt un izjust arī to, kurā pirkstā vēlaties nēsāt gredzenus – Rietumeiropā, piemēram, laulības gredzeni tiek nēsāti sirds pusē – kreisajā. Mēs tradicionāli izvēlamies labās rokas zeltnesi, taču dogmas ir kļuvušas aizvien blāvākas, un pāris droši var pats izvēlēties, kurā pirkstā vēlas gredzenu nēsāt – līgava un līgavainis var izvēlēties arī dažādus pirkstus saviem laulības grezeniem, piemēram, viens nēsāt labajā, otrs kreisajā rokā, tādējādi radot “veselumu”.
Laulības gredzenu valkājam ikdienā, katru dienu. Tas nozīmē, ka tam jābūt maksimāli komfortablam, tas nedrīkst traucēt, nedrīkst būt asi stūri, nestabilas konstrukcijas vai jebkas, kas var savainot. Rotai jāpieguļ nevainojami bez nepieciešamības to “sakārtot”. Arī par svaru ir jādomā. Rotām jārada prieks, ne kaitinošs kairinājums. Tas lielā mērā nosaka gan formas gan materiālu izvēles robežas, arī izmērus un dimensijas.
Raksts tapis sadarbībā ar sakrālo rotu veidotājiem PLANT MYSTIC, Svēto Laulību veidotāju ININ NINI un juvelieri Anitu Sondori, kuras kopā rada spēcinātas zīmes. Viņu jaunākais radītais ir PLANT MYSTIC rotas ar Augu aizsardzības zīmēm, taču katra pāra personīgais stāsts un vēlmes ir visnozīmīgākais aspekts.
Raksta autore: ININ NINI