Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Mājas būvniecība ir radošs un aizraujošs process, ja tam ļaujaties. Par to, kas jāņem vērā, un ar ko sākt, plānojot celt māju, konsultē Artūrs Grundbergs/Zuze Builders.

Zuze Builderscustom made* būvniecības kompānija, kas būvē mājas un ēkas pēc individuāliem projektiem.

Vieta

Izvēloties vietu, kur celsiet savu ģimenes māju, jāņem vērā vairāki aspekti – jāizzina, kāds būs efektīvākais un piemērotākais mājas novietojums, jāņem vērā debespuses, jāizpēta ģeoloģija, citkārt jāveic arī atmežošana un citi sagatavošanās un izpētes darbi.

celsim maju ar ko sakt
Mājoklis: ZUZE BUILDERS

Mūra vai koka māja

Koka ēka ir siltāka, līdz ar to – patīkamāka.

Skandināvijā ceļ koka ēkas jau simtiem gadu, bet Latvijā joprojām pamatīga māja asociējas ar mūra namu. Artūrs Grundbergs skaidro, ka, ja ir plānā vienstāva māja, tad viennozīmīgi priekšroka ir dodama koka karkasa ēkai, savukārt, ja plānota divstāvu māja, tad var padomāt par sev piemērotāko variantu, jo starp pirmo un otro stāvu koka ēkā tomēr būs dzirdamība. Apsverot, vai būvēt koka vai mūra divstāvu māju, jāņem vērā tādi praktiski aspekti, kā – cik cilvēki ir sensitīvi, cik mājās bērnu, varbūt kāds spēlē bungas?

celsim maju ar ko sakt
Mājoklis: ZUZE BUILDERS

Izmaksu kontrole

Ir ļoti svarīgi zināt budžetu, ko esat gatavi veltīt mājas būvniecībai. Tāpat, kā realizējot citus lielus pasākumus, arī mājas būvniecībā jārēķinās, ka ir daudz papildizmaksu, par kurām sākotnēji varat neiedomāties. Strādājot ar arhitektu, nepieciešams vidēji divas reizes veidot kontroltāmi, lai izvairītos no šādām “pārsteiguma” izmaksām. Kur tās rodas? Māju ne tikai jāuzbūvē – tai jāpievelk ūdens, elektrība, jāierīko kanalizācija, jāparūpējas par ceļu, lai pie mājas piebrauktu, galu galā – mājai vajadzīgs arī žogs.

Mājas būvniecību var sadārdzināt viss, kas ir nepārdomāts vai laikus neieplānots – piemēram, elektrības plānojums, rozešu atrašanās vietas. Vienkāršāk, ja sadarbībā ar dizaineru izplānojat mēbeļu un iekārtu atrašanās vietas, un tikai tad ķeraties pie elektrības pieslēgumu plānojuma.

celsim maju ar ko sakt
Mājoklis: ZUZE BUILDERS

Lai ietaupītu, der izmantot vienkāršu plānojumu – četras nesošās sienas, ēkai maksimāli maz stūru; jumtu, kas turas uz ēkas ārsienām. Iekšā tiek izveidotas reģipša vai mūrētas starpsienas. Kolīdz mājai izvēlas veidot erkeru, rodas pieslēgumi jumtā.

Visi pieslēgumi, kas ir jumtā, sadārdzina projektu.

Artūrs Grundbergs: “Jo lielāks darbs ieguldīts priekšdarbos, jo vieglāk ritēs būvniecības process.” Jāatzīst – arī ātrāk un lētāk. Jo vairāk informācijas ir būvniekam, jo skaidrāks, kādi darbi sekos viens pēc otra; tad arī nenāksies procesa vidū jaukt jau iesākto nost, jo ir radusies vēlme pēc papildu radiatora vai jāievelk vēl kāds vads.

celsim maju ar ko sakt
Mājoklis: ZUZE BUILDERS

Vienstāva vai divstāvu māja

“Mēs visi paliekam veci. Un mēs nekad nezinām, kādi būsim veci. Visi ceram, ka 85 gadu vecumā būsim sportiski, slēposim, skriesim maratonā. Pa kāpnēm augšā lejā kāpelēt būs grūti. Tādēļ iesaku būvēt vienstāva māju,” stāsta Artūrs.

Turpinot par ērtībām un ergonomiku ar domu par nākotni, vēlams arī padomāt par tādiem “it kā” sīkumiem kā piekļuve dušai. Svarīgi, lai tai varētu ērti, viegli piekļūt arī ar ratiņiem, – ar izbūvētu slīpumu un bez sliekšņiem – maksimāli vienkārši.

celsim maju ar ko sakt
Mājoklis: ZUZE BUILDERS

Speciālisti, bez kuriem neiztikt

Mājas būvniecības procesā būtisku lomu spēlē četri speciālisti/pakalpojumu sniedzēji, bez kuriem neiztikt: arhitekts, dizainers, būvnieks un būvuzraugs.

Cilvēki bieži vien baidās iet pie arhitekta, domādami, ka gatavs projekts – tas būs ātrāk un vienkāršāk. Bet tā īsti nav, turklāt komunikācija ar arhitektu būs kā pievienotā vērtība – tā sniegs ne vien praktiskos ieguvumus, zināšanas un labākos risinājumus, arhitekts uzzīmēs ideālo plānu un ieviesīs iederīgas korekcijas jūsu plānojumā, ja esat tādu jau izstrādājuši, bet izzinošas sarunas arī bagātinās jūs kā cilvēkus, jo mājas būvniecība ir daudz radošāks un aizraujošāks process, nekā varētu šķist. Jāizvēlas sev piemērotākais arhitekts – tāds, kas būs iemanījies rast labākos risinājumus tieši telpu plānošanā, vai arī arhitekts kā mākslinieks, kas no tiem pašiem materiāliem spēs uzburt skaistāku fasādi, nekā gaidījāt.

Mājoklis: ZUZE BUILDERS

Vienāds panelis, kas dažādi novietots un krāsots, var izskatīties ļoti atšķirīgi.

Savukārt dizainers – tas nav stāsts tikai par interjeru tā vizuālajās izpausmēs. Bez dizainera neiztikt, lai radītu pašu ergonomiskāko un pārdomātāko iekārtojumu, piemērotāko tieši jums.

Dizainers ņems vērā katru šķietami sīkumu – gultas izmērus, rozešu augstumu pie izlietnes utt.

Ļoti ieteicams arī privātmāju celtniecībā piesaistīt būvuzraugu. Būvuzraugs būs garants tam, ka darbs tiks izdarīts iespējami perfekti.

celsim maju ar ko sakt
Mājoklis: ZUZE BUILDERS

Ekoloģija – virzība uz nākotni

Aizvien vairāk cilvēki izvēlas ekoloģiskus risinājumus – kokšķiedras, māla apmetumu, saules paneļus, kaļķi un citas fantastiskās iespējas, ko mums sniedz dabas resursos gūti materiāli.

Jārēķinās gan, ka eko projekts vai tāds, kuru var uzskatīt par daļēju eko projektu (bez saules paneļiem vai otrreiz attīrāmā ūdens iekārtām), izmaksās dārgāk. Salīdzinājumam: ja standarta projekts izmaksā 100 000 eiro, tad daļējs eko projekts – 140 000.

celsim maju ar ko sakt
celsim maju ar ko sakt

Tendences no Skandināvijas

Būvniecībā Latvijā kļūsta aktuālas tendences, kas ienāk no Eiropas un īpaši Skandināvijas, piemēram, A-frame māja, atvērti, plaši plānojumi, Skandināvu stila dizains, atturīgie krāsu toņu ēku krāsojumā, boho chic stils interjerā. Tā kā Skandināvijā ir līdzīgs klimats, tad ziemeļnieku risinājumi der arī pie mums. Praktisks piemērs ir pamatu plātne ierasto lentveida pamatu vietā. Šī plātne tiek izveidota no betona pēc ēkas formas. Plusi – tā izmaksā lētāk, nekā tradicionālie pamati, turklāt vienlaikus iegūstat arī grīdas ar apsildi.

Cik ilgu laiku prasa mājas būvniecība

Projekta izstrādāšanas un saskaņošanas laiks aizņem 3-6 mēnešus. Tālākais atkarīgs no izvēlētā projekta, materiāliem un citiem aspektiem. 100 kvadrāmetru mājas būve ar vienslīpju vai divslīpju jumtu aizņems sākot no trīs mēnešiem. Būvniecības procesa ilgumu lielā mērā nosaka arī laikapstākļi – jāņem vērā, ka jāierēķina laiks materiālu žūšanai.

Mājoklis: ZUZE BUILDERS
*custom made – izgatavots pēc pasūtījuma

Raksta autore: IEVA KRASTIŅA


Vairāk informācijas par mājas būvniecību šeit: ZUZE BUILDERS

Citi Raksti