Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Tradīcijai izvēlēties savas līgavas māsas ir neviennozīmīga pagātne. Arī mūsdienās būt par līgavas māsu var nozīmēt gan pilna laika darbu jeb aktīvu iesaisti kāzu plānošanā, gan vienkārši ierašanos uz kāzām. Lai arī kāda būtu līgavas māsu loma Jūsu kāzās, ir svarīgi to izrunāt un nodefinēt, lai līgavas māsu iesaiste būtu produktīva un patīkama. Un mīts, ka obligāti būs jāvelk neglaimojošas un vienādas kleitas, drīzāk ir pārpratums, nevis tradīcija.

No nepieciešamības līdz pagodinājumam

Vēsturiski līgavas māsām dažādos laikos un kultūrās bijusi atšķirīga nozīme. Tās pildījušas gan liecinieču lomu, esot klāt laulības noslēgšanas brīdī, gan bijušas līgavas kalpones, kuras kāzu dienā palīdz līgavai saposties. Līgavas māsu skaits ticis saistīts arī ar ģimenes sociālo statusu. Jo vairāk līgavas māsu, jo bagātāka un augstākstāvoša ģimene. Kā arī, līgavas māsas parasti bija jaunas un neprecētas sievietes, tās varēja būt arī jaunas meitenes.

šī tradīcija - izvēlēties līgavas māsas, saglabājusies līdz mūsdienām un tajā transformējies kaut kas no visa iepriekš minētā. Līgavas māsas mēdz būt aktīvas palīdzes gan kāzu plānošanas procesā, gan kāzu dienā. Tomēr arvien biežām kāzu plānošanā tiek piesaistīta profesionāla palīdzība un līgavas māsu loma kļūst simboliskāka, tas drīzāk ir pagodinājums. Dažbrīd līgavas māsas vienīgais uzdevums ir ierasties kāzu dienā.

Latvijā ir iesakņojusies tradīcija izvēlēties vedējus - pieredzējušu pāri, kas gan palīdzēs sarīkot kāzas, gan ievadīs jauno pāri turpmākā kopdzīvē. Taču tas netraucē izvēlēties arī līgavas māsas. Vēl jo vairāk, līgavas māsas atvieglos vedēju darbu.

Turklāt radinieces un draudzenes parasti ir priecīgas par to, ka tiek iesaistītas kāzu rīkošanā. Tomēr, pirms iesaistīt draudzenes un radinieces, der padomāt, cik labi viņas savā starpā spēs sastrādāties, un noskaidrot, vai viņām būs pietiekami daudz brīva laika iesaistīties kāzu organizēšanā. Vienmēr var lūgt palīdzību un padomu profesionālam kāzu organizētājam, kurš var deleģēt atsevišķus uzdevumus līgavas māsām, kā arī sekot līdzi tam, vai viss norit pēc plāna. Tādā veidā pagodināsiet un iesaistīsiet savas tuvās sievietes, bet aiztaupīsiet raizes par to, vai viņas par visu ir padomājušas un savā starpā sadalījušas pienākumus.

Foto: TAMARA GRUNER PHOTOGRAPHY / Dress: JENNY YOO

Vienādie tērpi

Tas, ka visām līgavas māsām kāzu dienā jābūt tērptām pilnīgi vienādos tērpos, ir diezgan dīvains pieņēmums. šāds uzstādījums radies līdz ar industriālo revolūciju, kad radās iespēja ātri saražot vairākas vienādas kleitas, un kāzu komercializēšanos. Jā, līgavas māsu kleitas vienmēr bijušas samērā līdzīgas, ieturētas toņos, kas atbilst konkrētās kultūras un laika simbolikai. Dažbrīd pat līgavas un līgavas māsu kleitas ne ar ko daudz neatšķīrās. Tomēr līgavas māsu kleitas nebija identiskas, jo tās reti tika šūtas speciāli kāzām. Bieži vien līgavas māsas ieradās katra savā labākajā kleitā. Ja kleita tika šūta īpaši kāzām, tad ar domu, ka to varēs vilkt arī turpmāk dažādos svinīgos pasākumos. Līdzīgi tas bija ar līgavas kleitu, tas šķita diezgan absurdi, šūt kleitu tikai vienai uzvilkšanas reizei.

Foto: JO DARLING / Dress: JENNY YOO

Lai gan mūsdienās līgavas atļaujas šūt vai iegādāties kleitu uzvilkšanai tikai kāzu dienā, līgavas māsu kleitas tomēr ir tās, kuras iegādājoties, vajadzētu domāt par to, vai tās būs iespējams uzvilkt arī turpmāk. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ neizvēlēties visām vienādas kleitas. Otrs iemesls ir tāds, ka katrai sievietei piestāv kas cits. Kāzas ir īpašs pasākums, kurā visiem gribas izskatīties satriecoši, tādēļ līgavas māsas būs priecīgas, ja viņām ļaus izvēlēties siluetus un toņus, kas piestāv tieši viņām. Protams, ir jādomā par kopskatu, taču arī šis jautājums ir risināms, piemēram, pieaicinot kāzu stilistu, kas ļaus katrai no līgavas māsām izcelt savu personību, bet arī parūpēsies par to, lai kopskats būtu harmonisks.

Meklē līgavas māsu tērpus šeit: KĀZU APĢĒRBI / VAKARKLEITAS

Ko dāvināt līgavas māsām

Būt par līgavas māsu jau ir pagodinājums, taču tas ir arī pienākums, kas prasa zināmus finansiālus un laika ieguldījumus. Tādēļ tikai pašsaprotami, ka līgava viņām grib pateikt paldies arī dāvanas formātā. Lieliski, ja kāzu dāvana ir kas jēgpilns un noderīgs, un ir burvīga piemiņa no kāzām. Ja līgavas māsas izmanto kādu no savām esošajām kleitām vai pašas iegādājas jaunas, tad līgava var viņām pasniegt kādus aksesuārus, kas izsmalcinās jau esošos tērpus un iederēsies kopējā kāzu stilistikā. šādas dāvanas, kuras būs noderīgas kāzu dienā, protams, jāpasniedz pirms kāzām. Tam piemērots brīdis ir, piemēram, iepazīšanās vakars pirms kāzām.

Nekad nenāk par ļaunu visu izrunāt, lai nerastos pārpratumi un gatavošanās kāzām jau pati būtu kā piedzīvojums un patīkama pieredze. Saņemot uzaicinājumu būt par līgavas māsām, draudzenes mēdz no visas sirds mesties iekšā kāzu un ar to saistīto pasākumu, piemēram, vecmeitu ballītes rīkošanā. Taču, varbūt līgava nemaz nevēlas vecmeitu ballīti. To skaidri paziņojot, līgava aiztaupīs savām draudzenēm gan pūles, gan ieguldītos līdzekļus. Turklāt tas nenozīmē, ka jāatsakās no iespējas pavadīt laiku kopā ar savām draudzenēm, gluži pretēji, līgava var uzņemties iniciatīvu un sarīkot vakaru par godu savām līgavas māsām, tā pasakot viņām paldies.

Foto: TAMARA GRUNER PHOTOGRAPHY / Dress: JENNY YOO

Raksta autore: RENĀTE BERGA

Foto: JO DARLING / TAMARA GRUNER PHOTOGRAPHY 

Citi Raksti