Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Pārstāj atlikt savu dzīvi!

Pārstāj atlikt savu dzīvi!

Foto: JESSICA RUSCOE

Mūsdienu pasaulē, kas ir pilna pienākumiem, solījumiem un tieksmi pēc pilnības, daudzas sievietes iekrīt slazdā, atliekot dzīvi uz vēlāku laiku. Mēs bieži sev sakām: “Kad notievēšu, tad sākšu valkāt skaistas kleitas”, “Kad bērni izaugs, tad sākšu rūpēties par sevi”, “Kad pabeigšu šo lielo projektu, tad sākšu ceļot.” Mēs tik bieži aizmirstam, ka dzīve patiesībā notiek tagad! Atliktā dzīvošana ir viens no mānīgākajiem sevis ierobežošanas veidiem. 

Kāpēc ir svarīgi dzīvot tagadnē, kā atbrīvoties no ieraduma atlikt dzīvi uz “kaut kad” un kā sākt baudīt katru dienu?

Kāpēc mēs atliekam dzīvi uz vēlāku laiku?

Pirms izdomājam, kā pārtraukt atlikt dzīvi, ir svarīgi saprast, kāpēc mēs to darām. Ir vairāki psiholoģiski un sociāli faktori, kas ietekmē šādu mūsu uzvedību:

1. Bailes no neveiksmes

Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc sievietes atliek savus sapņus un vēlmes, ir bailes no neveiksmes. Mēs baidāmies, ka mūsu pūles būs veltīgas, ka mēs neattaisnosim cerības, un galu galā tas var novest pie tā, ka mēs vienkārši nerīkojamies.

2. Perfekcionisms

Perfekcionisms ir vēl vienas lamatas, kurās iekrīt daudzas sievietes. Spiediens darīt visu nevainojami var likt mums nekad nejusties gatavai rīkoties. Mēs gaidām, kad viss būs “perfekti”, un palaižam garām dzīves sniegtās iespējas.

3. Gaidām ideālo brīdi

Daudzi no mums gaida “īsto” laiku, lai rīkotos. Šis mītiskais ideālais brīdis, kad viss būs labi un bez problēmām, pienāk reti. Tikmēr mēs atliekam savus sapņus un vēlmes, cerot, ka “kaut kad” viss nostāsies savās vietās.

4. Sociālais spiediens un stereotipi

Sabiedrība bieži piespiež sievietes uzņemties lomu, kas ierobežo viņu iespējas. Gaidas, ka sievietei vispirms jārūpējas par savu ģimeni, pirms domā par sevi, var likt mums atlikt savus personīgos plānus.

Kādas ir atliktās dzīves sekas?

Dzīves atlikšana uz vēlāku laiku var izraisīt nopietnas psiholoģiskas un emocionālas sekas:

1. Neapmierinātības sajūta

Kad nemitīgi atliekam savas vēlmes un sapņus, mūsos sakrājas neapmierinātības sajūta. Mums šķiet, ka mēs palaižam garām kaut ko svarīgu, un tas var izraisīt pat depresiju vai hronisku stresu.

2. Zems pašvērtējums

Pastāvīga vilcināšanās var iedragāt mūsu pašcieņu. Mēs sākam šaubīties par savām spējām, kas savukārt vēl vairāk aizkavē mūs ceļā uz savu mērķu sasniegšanu.

3. Laika tērēšana

Laiks, ko pavadām, gaidot “ideālo mirkli”, nekad neatgriezīsies. Mēs varam palaist garām svarīgas iespējas, kas nekad vairs neatkārtosies.

4. Fiziskās problēmas

Atliekot rūpes par savu veselību, var attīstīties hroniskas slimības, kuras būtu bijis iespējams novērst, ja būtu laikus rīkojušies.

Kā pārtraukt atlikt dzīvi (un sevi)?

Ja tieši šajā brīdī esi apzinājies, ka atliec savu dzīvi, ir pienācis laiks rīkoties! Kā to izdarīt?

1. Atzīsti savas bailes

Pirmais solis, lai pārvarētu dzīves atlikšanu, ir savu baiļu atzīšana. Apzinies, no kā baidies, un atrodi veidus, kā tikt galā ar šīm bailēm pastāvīgi, vai griezies pie speciālista. Atceries, ka neveiksmes ir dzīves sastāvdaļa un patiesībā tieši tās ļoti palīdz mums augt.

2. Izvirzi reālus mērķus

Perfekcionisms bieži neļauj mums rīkoties. Tā vietā, lai gaidītu ideālus apstākļus, uzstādi sev reālus, sasniedzamus mērķus. Sadali savu lielo mērķi mazos soļos un sāc rīkoties jau šodien, nākamo 24 stundu laikā.

3. Atzīsti sev, ka nav tāda “ideālā brīža”

Dzīve ir neparedzama, un, iespējams, nekad nepienāks ideāls brīdis, lai sāktu kaut ko jaunu. Sāc rīkoties šeit un tagad, izmantojot šobrīd tavā arsenālā pieejamos resursus.

4. Koncentrējies uz procesu, nevis rezultātu

Ja tevi baida gala rezultāts vai tas, kas sekos pēc tā, tad tā vietā, lai koncentrētos uz gala rezultātu, izbaudi procesu. Dzīve ir ceļojums, un ir svarīgi izbaudīt katru tā soli.

5. Atbalsts un vide

Atrodi cilvēkus, kas tevi atbalstīs tavos centienos. Tie var būt draugi, ģimene vai pat līdzīgi domājošu cilvēku grupa internetā. Saziņa ar tiem, kuri saprot un atbalsta tavas vēlmes, palīdzēs tev virzīties uz priekšu.

6. Rūpes par sevi

Atceries, ka tava veselība un labklājība ir prioritāte. Rūpes par sevi dos spēku un enerģiju savu mērķu sasniegšanai.

Dzīve nav kaut kas tāds, kas notiek kaut kad nākotnē, tas ir kaut kas, kas notiek ar mums tieši šobrīd. Sapņu un vēlmju atlikšana uz vēlāku laiku ir vilšanās un neapmierinātības recepte. Sāc dzīvot šodien un priecājies par to, kā mainās tava dzīve. Pieņem savas bailes, uzstādi reālus mērķus un izbaudi procesu. Atceries, ka katra diena ir jauna iespēja padarīt savu dzīvi aizraujošāku!

 

Raksta autore: Daina Einberga

Koučs-terapeite ar 17 gadu praktisko pieredzi koučingā, terapijā, trenēšanā.

Pavadone, kas ved cilvēkus uz laimīgāku, veselīgāku, bagātāku un apzinātāku dzīvi.

www.einberga.com

Foto: Jessica Ruscoe

Citi Raksti