Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Pašvērtējums - izejas punkts partnera izvēlē

Pašvērtējums - izejas punkts partnera izvēlē

Ne vienmēr iemesli, kādēļ esam kopā ar noteiktu partneri, ir psiholoģiski izskaidrojami. Dažkārt to var uzskatīt skaistu brīnumu vai likteni. Tomēr, lai notiktu brīnums, cilvēkam jābūt gatavam šo dzīves dāvanu pieņemt. Mūsu partnera izvēlē lielo lomu spēlē tieši pašvērtējums. Pašvērtējums nosaka, ko domājam par sevi, kā izturamies pret citiem, un vēl jo interesantāk – cik daudz mīlestības esam gatavi saņemt.

Kā mēs paši pret sevi attiecamies, ko par sevi domājam, ko uzskatām “pelnījuši”, to arī piesaistām. Veselīgs pašvērtējums piesaista cieņpilnu partneri. Turklāt – veselīgas attiecības ceļ pašvērtējumu. Savukārt, ja sevis mīlestības un novērtēšanas iztrūkst, ļaujamies toksiskām vai necienīgām attiecībām. Ikviens var sastapt cilvēku, kurš būs gatavs rīkoties necienīgi. Bet svarīgākais jautājums: ko mēs ar to darām? Ļaujam vai ne.

Ja partneris rīkojas necienīgi, pastāv izvēle: runāt par to, kā tu jūties, paskaidrot, kas tev ir pieņemams un kas ne. Tālāk vērot – vai tevis teiktais tiek ņemts vērā un lietas labā kas darīts? Ja jā, lieliski, jo šeit pastāv vieta attiecību un jūsu kā personību izaugsmei. Ja nē – vienmēr ir izvēle atteikties no šādām attiecībām un necienīga partnera. Pajautā sev: kā tu justos, zinot, ka šādās attiecībās pavadīsi vēl 30 gadus?

Pašvērtējums nosaka tavu attiecību piesaisti

Vai esi dzirdējis par attiecību piesaistēm? Piesaistes veids atklāj to, kā tu veido emocionālās saites, vai uzskati sevi par vērtīgu un mīlestības cienīgu, vai uzticies citiem cilvēkiem un cik droši jūties pasaulē.

Pastāv dažāda veida attiecību piesaistes: drošā piesaiste, kur abi partneri apzinās savu vērtību, ciena un mīl kā sevi, tā tuvāko, uzticas partnerim, ikdienā katrs nodarbojas ar saviem uzdevumiem, mērķiem, hobijiem; trauksmainā piesaiste, kur cilvēks jūtas atkarīgs no otra, kontrolē, pārlieku bieži vēlas sazvanīties, sarakstīties, jo citādi nejūtas droši, viņam vajadzīgi nepārtraukti uzmanības, vērtības un vajadzības apliecinājumi, visa uzmanība tiek fokusēta uz iemīļoto, aizmirstot par individuālajām vēlmēm un interesēm; un izvairīgā piesaiste, kur izvairīgais partneris vairās no patiesas emocionālās intimitātes un tuvības, baidoties piedzīvot sāpes.

Piesaistes veids izveidojas jau mūsu bērnības ģimenē – atkarībā no tā, kādas attiecības redzējām vecāku starpā, un kā ar mums komunicēja vecāki. Vai jutāmies redzēti, pamanīti, sajusti, pieņemti. Pieaugušā vecumā mūsu uzdevums ir pamanīt, kā mēs jūtam sevi un pasauli, izprast, kur tam saknes, un tad pieņemt lēmumu, ko ar to darīt. Ja jūti, ka kaut kā attiecībās, karjerā vai citās dzīves jomās nevedas, laiks apstāties un palūkoties – kādi ir mani uzskati un ko es varu darīt savādāk, sākotnēji uzmanību veltot sevis iemīlēšanai un mācoties komunicēt veselīgi. Jo dzīves virsuzdevums ir – būt laimīgiem un baudīt! Un arī tā ir izvēle.

Tieši pašvērtējums jeb attieksme pret sevi nosaka, kā tu veidosi attiecības. Ja pašvērtējums ir zems, bet dzīve piedāvā brīnišķīgas, drošas, jēgpilnas attiecības, tavs pašvērtējums var šīs attiecības sabotēt, ja tev attiecībās raksturīga izvairīgā piesaiste, vai arī “smacēt” otru cilvēku, itin kā pieliptu viņam, ja tev raksturīga trauksmainā piesaiste. Līdz ar to – ja neesi gatavs dziļām un jēgpilnām attiecībām, iespēja var atnākt, bet noturēt to būs grūtības. Tieši tāpēc ar pašvērtējumu ir tik būtiski strādāt pirms esi attiecībās.

Pašvērtējums ir kā ķieģelītis, uz kā būvējas mūsu dzīves svarīgākās jomas – gan attiecības, gan karjera. Pašvērtējums nosaka arī to, cik laimīgiem soļiem tu ej pa dzīvi, jo cilvēks, kurš sevi ciena, apzinās, ka ikviens ir vērtība, un ļoti labi zina, ka par mūsu dzīves kvalitāti un izvēlēm esam atbildīgi tikai un vienīgi mēs paši.

Zinātniskie pētījumi apstiprina saikni

Pašvērtējuma mijiedarbība ar romantiskām attiecībām ir tēma, kas ir zinātniski pētīta. Ir apstiprināta saikne starp labu pašvērtējumu un to, cik cilvēks ir apmierināts ar savām attiecībām. Un te jāatgriežas pie iepriekšminētā – apzināts cilvēks veic izvēles un zina, ka ir atbildīgs par to, kā viņa dzīve veidosies; viņš zina, ka pie neizdevušām attiecībām nav vainīgs partneris, kaimiņš vai mamma. Labs pašvērtējums ir vienādojams ar spēju uzņemties atbildību un darīt ko lietas labā, ja situācija neapmierina. Attiecības ietekmē komunikācijas spējas, emocijas, stress un praktiski pārbaudījumi, bet to, kā tu ar to tiec galā, nosaka personīgā pieredze un personības iezīmes, un pašvērtējums ir tas aspekts, ar kuru var strādāt, kuru var audzēt.

Tas, kāds ir tavs pašvērtējums, nosaka to, cik apmierināts būsi ar savām attiecībām. Pat potenciāli visskaistākās attiecības zems pašvērtējums var izbojāt. Var šķist – kā tā? Cilvēks ar zemu pašvērtējumu neuzticēsies, šaubīsies, meklēs savas vērtības pierādījumus vai vienkārši nebūs laimīgs. Tas ir ceļš uz attiecību bojāeju. Laimīgu ir jādara vispirms pašam sevi – pirms attiecībām, – lai pēc tam ar šo laimi vari dalīties skaistās attiecībās.

Lai izveidotu tuvas attiecības, jābūt labām attiecībām ar savu pašvērtējumu

Kamēr neesam gatavi atvērties, arī attiecības ir virspusējas. Patiesi tuvas un dziļas tās var kļūt tajā mirklī, kad pieņem lēmumu ļauties. Kad esi atklāts par to, ko jūti, un esi drosmīgs būt ievainojams. Jo atklātībā ir risks piedzīvot sāpes, kas var izpausties, piemēram, kā atraidījums. Izjust nepatīkamas sajūtas, ja tevi atraida, ir cilvēciski, jo tā nav patīkama pieredze. Bet ievainojamība ir ceļš uz dziļumu un īstumu.

Veselīgas attiecības ar pašvērtējumu vajadzīgas gan, lai spētu būt tuvi, gan arī, lai attiecībās jūs spētu turpināt būt individualitātes, personības. Kā spēja būt emocionālā tuvībā, tā spēja būt autonomam ir vajadzīgas, lai attiecības zeltu un plauktu. Ja katrs pats esam interesants sev, tad likumsakarīgi, ka esam interesanti arī savam partnerim.

Kā zems pašvērtējums ietekmē attiecībās

Ja tev vai partnerim ir zems pašvērtējums, var būt grūtības:

  • Uzticēties;
  • Emocionāli atbalstīt savu partneri;
  • Zināt savas robežas un prast tās noturēt;
  • Identificēt necienīgu attieksmi;
  • Pieņemt komplimentus;
  • Emocionāli atvērties;
  • Atklāti komunicēt.

Par zemu pašvērtējumu var liecināt arī perfekcionisms, bailes no izaicinājumiem, partnera nodomu apšaubīšana, konstruktīvas kritikas uztveršana kā uzbrukumu, bailes no atraidījuma un emocionālā distancēšanās.

Kā rīkoties, lai attiecības izdotos?

Ja minētajos piemēros atpazini sevi, zini, ka tavos spēkos ir rīkoties, lai to mainītu. Attiecības ir izcilākā pašizaugsmes platforma, un, esot attiecībās, tev ir lieliska iespēja celt savu pašvērtējumu.

Kā atgūt veselīgu pašapziņu attiecībās?

  • Izturies pret sevi kā pret tuvāko.

Tu esi tavs tuvākais! Tas ir jāatceras. Izturies pret sevi laipni, iejūtīgi. Motivē, ja nepieciešams, un atbalsti, ja vajadzīga atpūtas pauze. Velti laiku savām interesēm ārpus attiecībām.

  • Trenējies runāt par savām sajūtām.

Atklāta komunikācija ir būtiska visās tuvās attiecībās, un tā iemācīs tevi justies droši arī ievainojamā emocionālajā stāvoklī. Turklāt, ja dalīsies ar partneri savās sajūtās, partneris varēs izprast, kā tevi atbalstīt. Jūs esat komanda!

  • Izproti savas robežas.

Aprunājies ar sevi – kas tev ir pieļaujams un kas ne? Kad savas robežas apzināsi, par tām aprunājies ar partneri. Nav jāizdabā partnerim, lai viņu “noturētu”, nav jāmēģina uzminēt, ko viņš no tevis sagaida. Par to ir jārunā. Un par savām vēlmēm un vajadzībām ir jārunā.

  • Pamani komplimentus un atbalstu.

Pievērs uzmanību komplimentiem, pateicībām un atbalstam, ko saņem no partnera. Tas, uz ko fokusējamies, briest un vairojas.

Veselīgs pašvērtējums ir bāze laimīgai dzīvei. No tā izriet, kādus cilvēkus ieaicinām savā dzīvē, kādas darba attiecības izvēlamies, kur virzāmies un kur esam. Esam tur, kur mums ir labi un ir vilkme augt!

 

Raksta autore: Ieva Simanoviča

Citi Raksti