Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Cieņpilnas attiecības - izvēlies tikai tādas!

Cieņpilnas attiecības - izvēlies tikai tādas!

Foto: EMILY ARWINE PHOTOGRAPHY

Mīlestība un cieņa. Jēdzienu salikums, kas viens no otra veselīgās un jēgpilnās ilgtermiņa attiecībās nav atdalāmi. Patiesa mīlestība nav iespējama bez cieņas. Ja šķiet, ka tevi mīl, bet tu tomēr piedzīvo brīžus, kas liecina, ka tevi neciena, - tad tas ir viss cits, tikai ne mīlestība.

Ieskatāmies dziļāk – kā izpaužas cieņas izrādīšana attiecībās?

Cienīt sevi

Cieņpilnas attiecības sākas ar cieņu pret sevi. Tas, kurš neciena sevi, piesaista tādu partneri, kurš arī to necienīs. Cienīt sevi nozīmē apzināties savas sajūtas, emocijas, vēlmes, robežas – un dzīvot tām atbilstoši. Neiztapt citam. Nezaudēt savu personību. Neatteikties no saviem sapņiem.

Kontroljautājums: Vai tu viņam pielāgojies, lai tikai justos pieņemta?

Savstarpējā uzticēšanās

Cieņpilnās attiecībās nav vietas aizdomām un neuzticībai. Partneri ir atklāti, nobrieduši un tieši tāpat raugās uz savu iemīļoto – kā godīgu un nobriedušu personību, kam nav aktuālas aizmuguriskas spēlītes.

Kontroljautājums: Vai tu viņam uzticies?

Spēt pateikt nē un spēt pieņemt nē

Ikvienam, kurš māk vai ir iemācījies sevi cienīt, ir robežas, kuras viņš neļauj pārkāpt. Prast komunicēt par savām robežām ir būtiski gan savas, gan attiecību veselības labad. Nav iemesla, kādēļ kļūt par smilgu vējā, kuru var locīt, kā vien labpatīk. Arīdzan viņa nē ir jāpieņem, nevis egoistiski jāuzspiež savi untumi. Tas ir cieņas un arī mīlestības jautājums.

Ja tavu nē noraida vai ignorē – vērts padomāt, vai tev šīs attiecības ir vajadzīgas. Ko tās tev dod?

Kontroljautājums: Vai tu proti pateikt nē?

Prast klausīties un būt saklausītam

Emocionālā inteliģence ir īpašība, kam teorētiski būtu jāpiemīt katram. Bet bieži vien emocionālās inteliģences tomēr trūkst – nespēja uzklausīt partneri, nevēlēšanās iedziļināties, viņa emociju noraidīšana, vīpsnāšana... Ikviens attiecībās vēlas tikt uzklausīts, pieņemts un saprasts. Tāpat mums katram ir jātrenējas ieklausīties partnerī bez pārmetumiem vai aizvainojumiem. Ieklausīties ar izpratni un pieņemšanu. Empātija attiecībās sākas no sevis paša – vai es pieņemu pati sevi? Ja pieņem un pazīsti sevi, pratīsi uzklausīt arī partneri – tā pa īstam.

Kontroljautājums: Vai tu mēdz interesēties, kā viņš jūtas?

Runāt par savām sajūtām godīgi

Attiecību komunikācija ir veiksmīga, ja esat atklāti un godīgi. Tas nenozīmē, ka tev jāizstāsta katrs sīkums, kas tavā dzīvē ir noticis, un doma, kas pieredzēta. Bet tas nozīmē – neslēpt, neizlikties, nelikt uzminēt. Godīgi dalies, kā jūties un kas to izraisīja. Tas ir ceļš pie risinājuma. Turklāt – nav jēgas izlikties. Kur gan ved izlikšanās?

Kontroljautājums: Vai tu turi sevī aizvainojumu?

Respektēt atšķirīgo

Jūsu viedokļi var atšķirties, un tas ir pavisam normāli. Veselīgas attiecības ir tad, ja jūs turpināt būt personības, nevis saplūstat viens ar otru emocionāli neveselīgā veidojumā, kurā ir izpatikšanā un iztapšanā bāzēta pielāgošanās.

Arīdzan mīlestības valodas pārī mēdz būt dažādas – kāds jūtas mīlēts, ja pavadāt kopā kvalitatīvi piepildītu laiku, kādam citam ir svarīgi glāsti, pieskārieni, bučiņas arī ikdienas skrējienā, kādam citam – komplimenti. Noskaidro, kāda ir tava partnera mīlestības valoda, un atbalsti viņu tajā. Sniedz to, kas viņam liek justies novērtētam un mīlētam. Neuzspied savu mīlestības izpausmes veidu kā vienīgo un pareizo. Pastāsti viņam, kas tev liek justies mīlētai. Viņam tas nav jāuzmin.

Ieklausies otra viedoklī kā interesantā fenomenā un cieni to. Cik pasaule ir dažāda, cik daudz tajā šķautņu! Partnera kritizēšana par viņa citādo redzējumu, idejām, interesēm ir absolūti nepieņemama.

Kontroljautājums: Kā tu reaģē uz viņa atšķirīgo viedokli?

Dot telpu

Īpaši attiecību sākumposmā gribas būt līdzās mīļotajam, cik vien bieži iespējams. Bet jums vajag arī savu laika telpu, kurā pabūt ar sevi, sajust sevi un dot iespēju arī partnerim būt individualitātei.

Arī ilgtermiņa attiecībās laiks vienatnē vai savos hobijos ir vajadzīgs. Tā ir tikpat dabiska un nepieciešama vajadzībā, kā ieiet dušā.

Laiks, ko pāris pavada kopā, ir brīnišķīgs. Tajā mēs augam, mīlam, paužam mīlestību, baudām kopā un dalāmies. Bet pavadīt kopā pilnīgi visu laiku – tas nav tas, kas jums nāks par labu.

Vajadzība pēc vienatnes laika var atšķirties – vienam to vajag mazāk, otram vairāk. Ja tavs mīļotais vēlas pavadīt laiku ar draugiem, kur būs čaļu sarunas, - necenties liegt viņam šo iespēju! Ja tu vēlies nedēļu ceļot viena – nepārmet sev par to, bet dari! Cieniet katra individuālās vajadzības. Privātā emocionālā telpa – tā ir attiecību stiprināšana, ne otrādi.

Kontroljautājumi: Vai tu pieņem viņa vēlmi pēc laika sev? Vai tu pati paņem sev atslodzes laiku, kad esi tikai ar sevi?

Foto: EMILY ARWINE PHOTOGRAPHY

Atvainoties ar vieglumu

Atzīties, ka esi kļūdījies, ir viens no grūtākajiem ego uzdevumiem. Grūti pateikt – atvaino, - ja grūti atzīt savu kļūdu pat sev. Bet ja tu pamēģini atvainoties ar vieglumu, pieņemot, ka visi mēdz kļūdīties, un šoreiz es kļūdījos? Redzēsi, cik ļoti pārkāpšana šai barjerai atvieglos jūsu attiecības.

Kontroljautājums: Kā tu jūties atvainojoties?

Foto: KENNY MARSHAL PHOTOGRAPHY

 

Raksta autore: Ieva Simanoviča

Foto: Emily Arwine Photograhy, Kenny Marshal Photography

Citi Raksti