Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Kā pelnīt naudu ar savu sirdslietu?

Kā pelnīt naudu ar savu sirdslietu?

Arvien vairāk sieviešu sapņo par darbu, kas nes ne tikai ienākumus, bet arī prieku. Jautājums ir par to, kā sasniegt šo mērķi, nepakļaujoties apstākļu spiedienam vai gaidām no tuvinieku un sabiedrības puses.

Apskatīsim svarīgākās darbības, kas palīdzēs tev pelnīt naudu, darot to, kas tev patīk, un nepadoties, saskaroties ar dažādām grūtībām.

1. Atrodi savu aizraušanos

Pirmais solis, lai pelnītu naudu, darot to, kas tev patīk, ir saprast, kas tieši tev patīk.

Kas tevi iedvesmo? Kas tev sagādā prieku? Ko darot, tu tik tiešām jūties laimīga? Kādas prasmes tev piemīt? Kāda pieredze jau ir iegūta?

Atbildes uz šiem jautājumiem (noteikti rakstiski!) palīdzēs tev atrast jomu, kurā vari attīstīties. Neapstājies pie pirmās domas, ļauj sev dažas dienas pierakstīt arvien jaunas idejas, lai tiešām sajustu jomu (varbūt pat 2-3), ar kuru turpināt veikt nākamos soļus.

2. Nodefinē savu mērķauditoriju

Maksimāli precīzi uzraksti, kas varētu būt tava produkta/pakalpojuma mērķauditorija. Kurš to lietos? Kurš par to maksās? Tu nevari pārdot visiem! Ir pat tāds teiciens “ja tas der visiem, tas neder nekam”!

Atceries, jo precīzāk nodefinēsi mērķauditoriju (dzimums, vecums, atrašanās vieta, nodarbošanās, ienākumu līmenis, intereses utt.), jo vieglāk būs to atrast un mērķtiecīgi tai pārdot. Jo ir neskaidrāka mērķauditorija pašam produkta/pakalpojuma sniedzējam, jo ir grūtāk plānot budžetu vēl pat pirms pārdošanas uzsākšanas un gatavot pārdošanas tekstus un vizuālos materiālus nākotnē.

3. Veic tirgus izpēti

Kad esi nodefinējusi savu aizraušanos (varbūt pat 2-3) un mērķauditoriju, izpēti pieprasījumu pēc šī pakalpojuma vai produkta tirgū. Konkurentu un potenciālās auditorijas analīze palīdzēs tev saprast, kā tavs hobijs var pārvērsties par ienākumu avotu.

Izmanto Google meklētāju, kurā pēc atslēgas vārdiem pameklē, vai tavs produkts/pakalpojums jau ir pieejams vietējā tirgū, ja plāno kā mērķauditoriju Latviju, vai Eiropas tirgū, ja mērķē plašāk (noteikti iesaku!). Atkarībā no izvēlētās auditorijas, veic izpēti latviešu vai kādā citā valodā.

Veicot izpēti, uzreiz saglabā sev informāciju par tiešajiem un netiešajiem konkurentiem pēc konkrētiem parametriem (visvieglāk to darīt Excel vai Word failā) – konkurenta nosaukums, saites uz konkurenta pārdošanas kanāliem, cenas, jebkāda cita būtiska informācija. Konkurentu izpēte nav informācijas zagšana, kā to bieži cilvēki uztver, bet gan vērtīga darbība, kura palīdzēs tev nākotnē novērst daudzus riskus.

Izvērtējot biznesa idejas, vienmēr pievēršu uzmanību tam, ja tiek rakstīts “nav konkurentu”, jo tas ir ļoti aizdomīgi, kāpēc neviens vēl nav par to iedomājies. Ja konkurentu ir daudz, nevajag uzreiz atmest šo ideju. Ļoti daudzām nodarbēm ir vienkārši jāizdomā sava rozīnīte, ar ko atšķiršos tieši es vai mans produkts/pakalpojums.

Vēl sākuma stadijā ļoti palīdz tas, ka tu jau atrodi potenciālos pircējus un runā ar viņiem, jautā, ko viņi vēlētos, kas būtu svarīgi iepakojumā vai piegādē utt. Tikai atceries, ka jārunā ar savu mērķauditoriju, nevis mammu, brāli vai draudzeni, ja viņi nav tava tiešā mērķauditorija.

4. Izveido rīcības plānu

Saraksti konkrētas darbības, kas jāveic, lai tavs hobijs kļūtu par ienākumu avotu. Kad klientiem saku, ka ir jāizstrādā biznesa plāns, daudzi nobīstas vai bieži dzirdu: “Man to nevajag, jo es neplānoju iet uz banku vai meklēt investoru!” Bet biznesa plāns ir vajadzīgs tev! Tajā tu detalizēti apraksti savu mērķi, tirgus izpēti, apraksti savu produktu/pakalpojumu, pārdošanas stratēģijas un monetizācijas plānu.

Man ir populāra frāze Naudas domāšanas spēlē: “Kamēr es neredzu ciparus, es nevaru novērtēt tavu biznesu!” Un tieši tā tev jāattiecas pret savu sirdslietu, ar kuru vēlies pelnīt. Ir jāierauga cipari – kādi būs mani izdevumi, kādi būs mani ienākumi, lai saprastu, vai ir vērts ieguldīt savu laiku un enerģiju.

5. Attīsti savas prasmes

Vienmēr turpini mācīties! Ieguldi laiku un resursus savu prasmju un zināšanu pilnveidošanā izvēlētajā jomā. Tas palīdzēs tev kļūt par veiksmīgu uzņēmēju.

Tikai nepieļauj to kļūdu, ko pieļauj daudzas sievietes – visu laiku tikai mācās, bet nekādi neuzsāk pelnīt ar savu sirdslietu, jo zemapziņā skan: “Tu vēl neesi pietiekami profesionāla”, “Tu vēl neesi ieguvusi X diplomu”, “Tu vēl esi nepietiekami zinoša” utt. Vienmēr ir jāsāk ar kaut ko!

6. Esi gatava izaicinājumiem

Ceļš uz panākumiem ne vienmēr ir gluds un viegls. Ir svarīgi būt gatavai grūtībām un nepadoties pie pirmās neveiksmes. Atceries, ka tu apgūsti prasmi būt par uzņēmēju! Tas reti kad ir ielikts gēnos. Visbiežāk esam mācīti būt par algotiem darbiniekiem. Tāpēc esi pacietīga pret sevi! Izmanto neveiksmes kā mācību, kā vērtīgu pieredzi, un dodies tālāk.

7. Izvērtē savu finansiālo stāvokli

Pāreja uz darbu, kas tev patīk, var būt izaicinājums tavai finansiālajai labklājībai, jo ne vienmēr var uzreiz nopelnīt tik, cik, piemēram, pelnīji algotā darbā iepriekš. Tāpēc plāno savus izdevumus, veido rezerves un regulāri izvērtē savu finansiālo stāvokli. Sadraudzējies ar cipariem savā ikdienā!

8. Atrodi atbalsta kopienu

Saziņa ar līdzīgi domājošiem cilvēkiem un mentorings var būt svarīgi veiksmes faktori. Atrodi kopienu vai kouču, vai mentoru, kas tevi atbalstīs tavu mērķu sasniegšanā. Mums ir kāds blakus, kad mācāmies rāpot, staigāt, braukt ar riteni, lasīt un rakstīt. Tieši tāpat ir ar uzņēmējdarbību – atrodi kādu, kurš gatavs būt tavs atbalsta plecs!

Es pati esmu biedrībā “Līdere”, kura apvieno sievietes-uzņēmējas, jo zinu, cik svarīgi ir dalīties ar saviem izaicinājumiem, dot atbalstu citām sievietēm un saņemt to arī pašai.

Naudas pelnīšana, darot to, kas tev patīk, noteikti var kļūt par tavu realitāti, ja vien esi gatava savai sirdslietai-biznesam veltīt laiku, enerģiju un pūles. Ievēro augstāk minētās vadlīnijas, nepadodies pie pirmā izaicinājuma un atceries, ka panākumus gūst tie, kas ir neatlaidīgi un uzticīgi saviem mērķiem! Lai tev izdodas!

 

Raksta autore: Daina Einberga

Koučs-terapeite ar 17 gadu praktisko pieredzi koučingā, terapijā, trenēšanā

Pavadone, kas ved cilvēkus uz laimīgāku, veselīgāku, bagātāku un apzinātāku dzīvi

@DainasPasaule

www.einberga.com

Citi Raksti