Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Laulību zvēresti – mirklis, kurā liekam laulības pamatu

Laulību zvēresti – mirklis, kurā liekam laulības pamatu

Foto: THE KITCHENERS

Mūsdienās, kad kļūstam aizvien apzinātāki, kāzām kā rituālam piešķiram arvien spēcīgāku simbolisko nozīmi, kuru izprotam jau dziļāk - dvēseles līmenī. Ir liela nozīme, ar kādu vēstījumu un solījumu viens pie otra dodamies šajā piedzīvojumā, ko saucam par kopdzīvi.

Ikvienā laulību ceremonijā tiek izteikti laulību solījumi – vai tie ir dzimtsarakstu nodaļas standartos ietērpti vai mācītāja noteikti vārdi – jebkurā gadījumā tas ir solījums starp diviem cilvēkiem.

Menu4 INFINITY CREATIONS by Dace Danga•Guoba

Laulību ceremonija ir tik unikāls, intīms un būtisks notikums, ka vērts apdomāt – vai tomēr nevēlamies teikt viens otram ko vairāk personalizētu? Kas jāpiemin laulību zvērestā un kā tam sagatavoties – konsultē kāzu organizatore Dace Danga-Guoba / 4 Infinity Creations.

Foto: JONNA ELIZA

Laulību solījums – mutisks un personisks apliecinājums

“Ir pāri, kurus pilnībā neuztrauc, ko pateiks dzimtsarakstu nodaļas pārstāvis, un tas ir viņu autentiskums. Citiem pāriem, savukārt, laulību ceremonija ir tas brīdis, kad paust, ko īpaši siltu, aizkustinošu un mīļu visu priekšā – dodot mutisku apliecinājumu tam, ko ikdienā otrai pusei izpaužam vairāk darbos un, varbūt, ne tik ļoti vārdos”, par laulību zvēresta nepieciešamību stāsta kāzu organizatore Dace Danga-Guoba.

Nereti kāzās mēdz rasties sajūta, ka izteiktie vārdi jeb solījumi īsti nerezonē ar šo pāri. Kā stāsta Dace, tam var būt divi iemesli – vai nu laulības ceremonijas vadītājs nav bijis vienā sinerģijā ar pāri, vai arī pārim ar izvēlēto ceremonijas vadītāju nav bijusi pietiekami padziļināta saruna, lai izprastu, vai izvēlētais vadītājs, nolasot laulību zvērestus, spēs iznest tajos ietvertās pāra vērtības. Tādos gadījumos pēc ceremonijas var rasties iekšējā piepildījuma trūkuma sajūta – viens otram kaut ko solījuši, bet tas ticis izdarīts caur cita cilvēka vārdiem, enerģiju un vērtībām, kas īsti nesakrīt ar jaunā pāra redzējumu.

Pāris laulību zvērestus var rakstīt paši, tomēr ieteicams tos iedot pārlasīšanai un izkoriģēšanai profesionāļiem – kādam, kas ikdienā darbojas ar tekstu apstrādi, vai kāzu jomas speciālistam, lai galējais zvēresta skanējums ir plūstošs, labi strukturizēts un notikumam atbilstošs.

Foto: THISTLE WOOD PHOTO

Laulību solījumam piemīt noteikta enerģētika

“Rodas krasi atšķirīga sajūta, vai ceremonijā izskan standarta laulību solījumi, vai arī pāris šos solījumus izteikuši viens otram, izmantojot savu balsi, īpašu vēstījumu un enerģiju. Tam visnotaļ ir stipri lielāks spēks un tālākejošs pamats laulības noturībā. Ja kas ir sevī nolemts, pieņemts un vēl mutiski apliecināts citu klātbūtnē, tam tiek iedots spēcīgs, leģitīms pamats – īstais virziens un trajektorija. Tas ir mērķtiecīgs, apzināts lēmums – patiess solījums. Es uz to raugos arī no panākumu prizmas – kā uz vienu no balstiem veiksmīgai laulībai. Solījumi ir jāpilda, un kas tad laulība ir, ja ne otram doto solījumu neatlaidīga realizēšana kopdzīvē.

Laulības zvērests izskauž arī sajūtu, kad pēckāzu dienā var šķist – ceremonija bijusi pliekana, tajā kaut kā pietrūcis. Ko nolasīs dzimtsarakstu nodaļas pārstāvis vai mācītājs, - īsti līdz ceremonijas brīdim nav zināms. Paļauties uz sveša cilvēka vārdu nav tas pats, kas pateikt no sevis un ielikt tieši to dvēseles daļu, kuru neviens cits neieliks. Pašu rakstīts laulības zvērests būs daudzkārt jutekliskāks, vērtīgāks un patīkamāks kā otrai pusei, tā arī viesiem. Tas ir stāsts par autentiskumu un pāra, jaunās ģimenes vērtību paušanu”.

Foto: THE KITCHENERS

Ko rakstīt kāzu zvērestā?

Ja rakstīšana vai savu jūtu noformulēšana ikdienā nav tā ierastākā darbība, un tai tiek piešķirta liela nozīme, šis var šķist kā visai izaicinošs uzdevums. Tieši tā arī tas ir ar laulību zvērestu. Ko tad rakstīt?

“Cik pāru tik stāstu. Vispārēji solījumu var vīt ap uzticību, būšanu blakām, labajiem nodomiem, kopīgu kāpšanu pāri grūtībām. Bet var arī sākt ar stāstu, kādas bija sajūtas, pirmo reizi tiekoties, izcelt, kas attiecībās licis pārvērtēt kvalitātes un novērtēt otru vēl vairāk. Un nebaidīties no mīļa humora, tas tikai palīdzēs! Arī viesiem tā būs atmosfēras maiņa starp asarām un kabatlakatiņiem. 

Galvenais zvērestā iekļaut to, ko vēlaties apsolīt viens otram, arī sev, un zināt, ko vēlaties, lai apsola jums. Mēs no otra varam paprasīt tieši tik daudz, cik otrs ir paprasījis no sevis. Viss pārējais ir vienošanās”, stāsta Dace.

Kāzu rīkotāja iesaka arī smelties iedvesmu piedzīvojumos un apkārtējā vidē, atminoties līdz šim izdzīvoto. Varbūt pārim ir zīmīga vieta, kāds nosaukums, vārds, specifisks teiciens vai iesaukas – to visu var likt zvērestā. Var apspēlēt aktuālus skaitļus, piemēram, ja zīmīgs randiņa datums un bērna dzimšanas datums ir 5., tad: "Tā kā mūsu dzīvē skaitlis 5 ir aktuāls, tad lai iet 5 solījumi..."

Dace piebilst: “Noteikti nevajag ņemt sausus paraugus no interneta dzīlēm. Sauso informāciju pasniegs ceremonijas vadītājs – tajā jau būs ieliktas pamatnostādnes par būšanu priekos un bēdās, uzticību, sargāšanu, kopīgo mantu. Vērts ieguldīties un padomāt, kas ir tas, par ko vēlaties pateikt paldies, norādot uz to, kas ir bijis ļoti liktenīgs vai svarīgs pagrieziena punkts, kas šajā ceļā iedvesmojis, un ko patiešām gribas nosargāt, apsolīt, vairot un saglabāt. Kas ir tas pats skaistākais, ko izcelt starp jums.

Laulību zvērestiem jābūt glīti vizuāli noformētiem - izdrukātiem, piestiprinātiem uz estētiski skaistas pamatnes, ielocītiem aploksnēs vai sarullētiem tīstoklī. Var teikt laulības zvērestu arī no galvas, tomēr lielākoties pāris tajā brīdī ir uztraucies, un būs ļoti noderīgi, ja sakāmais tiks uzlikts uz papīra.”

Ko darīt, ja līgavainis nevēlas rakstīt laulību zvērestu?

Mēdz būt situācijas, kad līgavai personisks laulību zvērests kāzās ir ļoti nozīmīgs, taču līgavainim tas nešķiet tik svarīgi. Tādā gadījumā Dace tomēr līgavaiņiem iesaka panākt soli pretim savai topošajai sievai: “Šis ir psiholoģiskais faktors, tiek ielikts nodoms, pamatenerģija jaunajai ģimenei – vīrietis pieņem savu sievieti, sievietes dabu, emocijas, sajūtas, vajadzības. Tā ir cieņas izpausme, vīrišķīgs solis – nākt pretī un ieguldīties šajā vienreizējā mirklī, kas atbalsosies mūža garumā. Kāzas paskrien nemanot, un ir būtiski, lai uz šo mirkli var atskatīties ar piepildījumu, pilnības un pateicības sajūtu.”

Foto: CAMBRIA SHELLEY PHOTOGRAPHY

Dace iesaka tik nozīmīgo vārdu sagatavošanai pieiet nopietni: “Tas, vai vārdos būs ielikta personība un dvēsele, būs jūtams. Ja gribas pavirši, tad nevajag vispār. Kā mēs darām vienu lietu, tā mēs darām visas pārējās lietas dzīvē. Agrāk vai vēlāk tas atsaucas arī laulības dzīvē. Vai ir nosliece procesus novest līdz galam, piedomāt, nopulēt, padomāt par otru, vai nē - gribas visu ātrāk, vienkāršāk, lai tikai ir. Viss ir kārtībā, ja abpusēji ir vienlīdzīgas vērtības. Bet tomēr, ja viens ir jūtīgāks, romantiskāks, un otrs loģiskāks, sazemētāks, ieturētāks, es aicinātu paiet pretī, ja gribas arī labu dinamiku ģimenes dzīvē.

Sievietes līdzās vīrišķajai enerģijai mācās racionalizēt un sazemēt, mācās nosvērtību un mērķtiecību. To dod vīrišķā enerģija. Arī vīriešiem ir jāmācās - emocionalitāti, jūtīgumu, spēju pielāgoties un būt elastīgiem. Ceremonijā simboliski apvienojam mūsu sievišķo un vīrišķo, un caur zvērestiem to nostiprinām.

Novēlu visiem atrast savu īsto cilvēku savai īpašajai ceremonijai visa mūža garumā. Nevajag skopoties vienam priekš otra ar laika ieguldījumu un labajiem vārdiem. Atcerieties visus mazos mirkļus, iedvesmas brīžus, arī grūtumus, kas bijuši, un no tiem paņemiet to pašu labāko!”

Foto: THE KITCHENERS

 

Konsultē: kāzu organizatore Dace Danga-Guoba / 4 Infinity Creations

Tekstu sagatavoja: Ieva Simanoviča

Foto: The Kitcheners, Cambria Shelley Photography, Thistle Wood Photo, Jonna Eliza

Citi Raksti