Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Ja uzvalks ir sameklēts, tad ir pienācis laiks līgavaiņa apaviem, kas ir vissvarīgākais aksesuārs kāzu tērpa papildināšanai. Varat būt pārliecināti, ka neviens viesis jūsu kāzās nevarēs sacensties ar jums elegancē, ja atradīsiet īstos kāzu apavus, kas ir saderīgi ar līgavaiņa tērpu un kāzu norises vietu.

Kādiem jābūt līgavaiņa apaviem?

Pirmkārt, jāatzīst, ka visas acis būs vērstas uz jauno pāri, gan līgavu, gan līgavaini. Šī iemesla dēļ jāizdara īstā izvēle kopējam līgavaiņa tēlam, sākot no uzvalka, apaviem, jostām un beidzot ar zeķēm.

Apavus līgavainim palīdzēs izvēlēties uzvalka krāsa, piegriezums un stils. Arī kāzu norises vieta ir svarīga, izvēloties apavus. Kurpes, kuras līgavainis valkās balles zālē, un kurpes, kuras viņš valkās lauku kāzās, zālienā, nevar būt identiskas. Citiem vārdiem sakot, tie nav vienkārši apavi attiecīgajai vietai un sezonai, bet kāzu apavi līgavainim, līdz ar to, jāievēro attiecīgas nianses un etiķete, ievērojot pasākuma gaitu un veidu.

līgavaiņa apavi, kāzu kurpes vīrietim, kāzu ģērbšanās etiķete
Foto: ELĪNA UPMANE

Neatsakieties no komforta

Jāatceras, ka šajos apavos tiks pavadīta visa diena – sākot ar pašu rīta agrumu, gatavošanos, līdz pat vakaram un naktij. Tādējādi svarīgs kļūst apavu komforts, kuros kājas būs visas dienas garumā, un jāņem vērā tas, ka apavi, kas ir neērti, šo patīkamo emociju piepildītajā dienā var kļūt par apgrūtinājumu.

Ja līgavaiņa apavi, kas iegādāti tikai tāpēc, ka modelis gājis pie sirds, ir neērti, tas radīs grūtības ne tikai jūsu kājām, bet arī emocijām pasākuma gaitā. Lai šī situācija neaizēnotu jūsu kāzas, izvēloties starp dažādiem līgavaiņa apavu modeļiem, ieteikums būtu izvēlēties tādas kāzu kurpes, kas neierobežo jūsu kustības un neizraisa diskomfortu. Jāizvēlas arī tādi apavi, kas ļauj kājām elpot un neizraisa svīšanu.

līgavaiņa apavi, kāzu kurpes vīrietim, kāzu ģērbšanās etiķete
Foto: MIKS ŠĒLS

Labākā izvēle ilgstošam pasākumam būtu ādas apavi, ar tās piemērotu apstrādi iekšpusē, ārpusē un ādas zoli. Ādas apavi neizraisa svīšanu un nodrošina ērtu valkāšanu, pielāgojoties pēdas formai. Ļoti ieteicams arī būtu izmēģināt apavus iepriekš un nedēļu pirms kāzām tos pavalkāt, piemēram, mājās, kas palīdzēs tiem pielāgoties pēdai, jeb ienēsāt tos.

līgavaiņa apavi, kāzu kurpes vīrietim, kāzu ģērbšanās etiķete
Foto: GATIS LOČMELIS 

Neskati vīru pēc cepures, skati pēc kurpēm

Ņemot vērā šo teicienu, visi zinām, ka kurpes ir svarīga kopējā tēla sastāvdaļa un, tāpat kā ikdienā, labi apavi komplimentē ar līgavaiņa koptēlu. Šādā gadījumā, kad līgavainis ir uzmanības centrā, labu apavu izvēle ir kritiska nianse. Ja uzvalks un apavi viens otru nepapildina un nav padomāts par tiem, koptēls pavisam noteikti var neizdoties veiksmīgs.

Pirmkārt, vajadzētu izvēlēties kurpes atbilstoši uzvalka stilam, griezumam un krāsai, un koptēlam vajadzētu izskatīties harmoniski. Piemēram, ja esat izvēlējies sportiska jeb casual stila uzvalku, vajadzētu pievērst uzmanību, lai apavi būtu matēti vai no zamšādas, nevis lakādas.

līgavaiņa apavi, kāzu kurpes vīrietim, kāzu ģērbšanās etiķete
Foto: ELĪNA UPMANE

Ja tiek vilkts melns klasisks uzvalks, var izvēlēties melnos, klasiskos līgavaiņa apavu modeļus, arī tādus, kas nav gluži lakāda, bet arī ar atspīdumu, kas ir mērenāks, kā klasiskajiem ādas apaviem. Ja izvēlēts pelēks uzvalks, var izvēlēties melnas kurpes un, ja tumši zils vai smilškrāsas, var izvēlēties brūnus vīriešu apavu modeļus.

Līgavaiņa apavu izvēli nebūtu pareizi balstīt tikai uz līgavaiņa uzvalka veidu un krāsu. Nevajadzētu aizmirst, ka apavi ir daļa no visa koptēla, kurā ietilpst, piemēram, aproču pogas, jostas, kaklasaites, tauriņi, kaklasaites turētājs, kuriem vajadzētu izveidot pareizās kombinācijas, atbilstoši krāsai un stilam.

līgavaiņa apavi, kāzu kurpes vīrietim, kāzu ģērbšanās etiķete
Foto: MIKS ŠĒLS

Izvēlies atbilstošus līgavaiņa apavus kāzu svinību vietai

Lai līgavaiņa apavi lieliski saderētu ar jūsu kāzu norises vietu un koncepciju, nedaudz pie tā jāpiestrādā. Jāatceras tas, ka parasti kāzu svinību vieta tiek dekorēta atbilstoši izvēlētajam tematam, ieskaitot galdus, krēslus, mūziku un apģērbu – dreskodu viesiem. Līdz ar to šajā sarakstā viennozīmīgi ir iekļaujami arī līgavaiņa apavi, kas ir viens no vissvarīgākajiem jaunā vīra aksesuāriem.

līgavaiņa apavi, kāzu kurpes vīrietim, kāzu ģērbšanās etiķete
Foto: MIKS ŠĒLS

Piemēram, elegantā luksusa viesnīcas balles zālē, kur līgavai ir princeses tipa kāzu kleita, vajadzētu izvēlēties klasiskas kurpes, kas radīs harmonisku tēlu gan jaunā pāra koptēlā, gan kopējai kāzu svinību vietai.

līgavaiņa apavi, kāzu kurpes vīrietim, kāzu ģērbšanās etiķete
Foto: LINAS DAMBRAUSKAS
līgavaiņa apavi, kāzu kurpes vīrietim, kāzu ģērbšanās etiķete
Foto: LINAS DAMBRAUSKAS

Lauku kāzās rustic stilā vai kāzās pie jūras klasiskās kurpes ar ādas zoli nebūs atbilstoša izvēle. Tā vietā, ja līgavaiņa stils ir pielāgots šādai kāzu svinību vietai un konceptam, pie plāna linu uzvalka var vilkt mokasīnus jeb mokasīntipa kurpes vai izvēlēties jauku kombināciju ar tauriņu un biksēm un izvēlēties zilu kreklu, brūnas audekla bikses un tumši zilas sportiska rakstura kurpes. Nevajadzētu aizmirst arī to, ka, ja uzvalks un līgavaiņa apavi ir sportiskā stilā un zeķes netiek vilktas vai nav redzamas, biksēm vēlams būt garumā līdz potītēm un ar sašaurinātiem galiem.

līgavaiņa apavi, kāzu kurpes vīrietim, kāzu ģērbšanās etiķete
Foto: LINDA LAUVA 

Kāzu kurpes īsa auguma līgavaiņiem

Pāriem, kur līgava ir garāka par līgavaini un, ja tas rada raizes, jaunā pāra augumu starpību var izlīdzināt ar vīriešu apaviem, kuriem ir augstāka apavu zole, papēdis. Tas līgavai un līgavainim liks izskatīties harmoniskāk. Šādā gadījumā var apsvērt īpaši izgatavotus un pielāgotus apavus. Izgatavojot īpašas līgavaiņa kurpes, var pacelt kurpju papēdi no iekšpuses tā, lai tas nebūtu redzams no ārpuses. Tādā veidā plecu līnija būs dažus centimetrus augstāk. Dažiem lakādas apavu modeļiem jau ir augstāks papēdis nekā citiem. Arī šādu apavu modeļu meklēšana var noderēt, un, iespējams, būs tieši tas, kas nepieciešams.

Protams, ja šī ir svarīga nianse, kam tiek pievērsta nopietna uzmanība, var ieklausīties stilista profesionālajā padomā, izvēloties arī optiski pagarinoša stila uzvalku. Vēl viens no variantiem ir kurpju pēdiņas, kas ir ar paaugstinājumu papēdī, ko var ievietot kurpēs, tā pagarinot augumu.

līgavaiņa apavi, kāzu kurpes vīrietim, kāzu ģērbšanās etiķete
Foto: MIKS ŠĒLS

Kādus apavus izvēlēties pie smokinga

Ja izvēlaties klasiku, noteikti ir dzirdēts, ka smokinga valkāšanai ir arī atbilstoša etiķete. Viens no šiem noteikumiem ir apavi, kas paredzēti tieši šādam koptēlam. Apavu modelim, kas tiks vilkts kopā ar smokingu, vajadzētu būt ādas, plānas lakādas kurpēm. To aizdare ir ar smalkām šņorītēm, kas padara kopskatu elegantu, jo lielas, platas aizdares šim tēlam nebūs atbilstošas. Tās var būt Oksfordas tipa, lakādas un arī zamšādas, samta, kā arī mokasīnu tipa apavi Venēcijas jeb Itālijas stilā, taču ar šiem jābūt ļoti uzmanīgiem, jo tie nepiestāvēs visiem smokinga koptēliem.

Padoms pret kurpju slīdēšanu: Ja ir šaubas par to, ka apavi varētu slīdēt attiecīgajā kāzu svinību norises vietā, ieteikums ir saskrāpēt to zoles, kas neļaus tiem slīdēt un ļaus jums pavadīt kāzu dienu bez lieka stresa.

Tās nav vienkārši zeķes

Zeķes, iespējams, šķiet maza un nesvarīga detaļa, taču, izdarot nepareizu izvēli, pasākuma gaitā varat secināt, ka tomēr par to bijis vērts padomāt jau laicīgi. Saviesīgu pasākumu un kāzu etiķete pieprasa, lai tās būtu pietiekami garas, lai sēdus pozā kailas kājas nebūtu redzamas.

Ja kāzas paredzētas aukstā ziemas dienā, varat izvēlēties arī zeķes, kas ir līdz ceļiem. Turklāt vajadzētu pievērst uzmanību tam, lai zeķes cieši pieguļ kājas apakšstilbam un potītēm. Pretējā gadījumā zeķes var slīdēt uz leju, izveidojot kroku zem biksēm un veidojot neglītu kopskatu.

Zeķu krāsa piemeklējama atkarībā no bikšu un apavu krāsas. Melnam uzvalkam pie melnām kurpēm – melnas zeķes. Izvēloties zeķes līgavaiņa uzvalkam, vajadzētu izvēlēties mīkstas tekstūras un dabīga materiāla zeķes, kas ļauj pēdai elpot un nesvīst. Šī iemesla dēļ neilona vietā, kas var radīt neērtības un svīšanu, vērts izvēlēties plānu kokvilnu vai zīdu.

līgavaiņa apavi, kāzu kurpes vīrietim, kāzu ģērbšanās etiķete
Foto: MIKS ŠĒLS 

Mazas detaļas ar lielu nozīmi

Ja pēdas izmērs ir ļoti liels, jāatturas no apavu modeļiem, kas padarīs jūsu pēdas vizuāli vēl lielākas un garākas.

Turklāt vajadzētu pievērst uzmanību līgavaiņa apavu augstumam zem potītes. Šis augstums jāpielāgo atbilstoši bikšu piegriezumam un jārūpējas, lai kurpju kakla augstums, kas beigsies zem potītes, nebūtu pārāk augsts.

Tāpat, ja bikses ir šauras, tām nevajadzētu beigties uz apaviem, tām jābeidzas pie potītes. Biksēm ar 22-23 cm staru platumu vajadzētu beigties uz apaviem.

Ja ņemat vērā visus šos faktorus un attiecīgi izdarāt savu izvēli, kāzu kurpes jums neradīs diskomfortu, gluži pretēji, papildinot kopējo eleganto tēlu, saņemsiet absolūtu komplimentu vilni no viesiem.

līgavaiņa apavi, kāzu kurpes vīrietim, kāzu ģērbšanās etiķete
Foto: REINIS MELIORANSKIS

Foto: Reinis Melioranskis, Elīna Upmane, Gatis Ločmelis, Miks Šēls, Linda Lauva, Linas Dambrauskas


Lasi arī: KĀZU APĢĒRBA ETIĶETE VĪRIEŠIEM

Vairāk par ģērbšanās etiķeti šeit: KĀZU ETIĶETE

Citi Raksti