Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Kad līgava (un dažkārt arī līgavainis) pēc kāzām nomaina uzvārdu, nemainās tikai burtu salikums aiz vārda un paraksts, bet arī konkrētā cilvēka identitāte. Dažkārt tik daudz domājam par saderināšanās laiku, kāzu plānošanu un pašām kāzām, ka uzvārda maiņas jautājums paliek otrajā plānā. Lai cik viegli arī nebūtu nomainīt uzvārdu, dažkārt pēc tam ar to sadzīvot prasa daudz lielākas pūles.

Uzvārda maiņa - maratons, nevis sprints

Tie, kas uzvārda maiņu jau piedzīvojuši, mēdz teikt, ka tas ir maratons, nevis sprints, respektīvi, katrs solis aizņem zināmu daļu laika. Uzvārda maiņa jāveic ne tikai pasē, ID kartē, auto vadītāja apliecībā, bet arī bankā, sociālajos tīklos un visbeidzot arī pašam savā un citu cilvēku prātos. Ja pēc kāzām uzreiz nedodaties medusmēnesī, tad šim procesam var pieiet mazliet nesteidzīgāk, bet, ja plānots uzreiz doties atpūtā ārpus Latvijas, tad gan laikus jānoskaidro, kādas formalitātes jānokārto, lai varētu likumīgi un bez jebkādām aizķeršanām izceļot no valsts.

Jāatceras arī, ka laulības apliecība ir viens no dokumentiem, ko uzvārda maiņas procesā gribēs redzēt daudzas institūcijas, tādēļ to labāk mājās neatstāt un jau laikus sagatavot kopijas un izdrukas.

Mazliet bērnišķīgs paraksts

Tās līgavas, kas uzvārda maiņas procesam pēc kāzām jau izgājušas cauri, norāda, ka viena no lietām, pie kā jāpierod, būs jaunais paraksts. Iespējams sākotnēji tas šķitīs mazliet bērnišķīgs, neuztrenēts, un neapzināti līgava var ilgoties pēc sava iepriekšējā paraksta. Tomēr labā ziņa ir tā, ka jaunais paraksts, gluži kā dimanti, ar laiku noslīpēsies un kļūs arvien nevainojamāks.

Kas es tagad esmu?

Protams, ārpus praktiskām lietām, kas saistītas ar uzvārda maiņu, viens no lielākajiem emocionālajiem jautājumiem ir, kas es tagad esmu? Vārds un uzvārds ir viens no identitāti veidojošiem faktoriem, un mainot kādu no tiem likumsakarīgi rodas arī jautājumi par identitāti kopumā. Svarīgi dot sev laiku, un ļaut pārmaiņas pieņemt pakāpeniski.

Nevajag sev pārmest, ja kādu reizi vēl sanāk sevi nosaukt vecajā uzvārdā - galu galā ilgu laiku tieši tas raksturojis jūsu identitāti.

Ilgāku laiku prasīs arī pierašana pie tā, kad kāds jūs sauc jaunajā uzvārdā. Var gadīties, ka, dodoties pie ārsta, pirmo reizi neatsauksieties uz administratores aicinājumu, bet visticamāk pēc neilga laika ar jauno uzvārdu būs jau sarasts tik ļoti, ka mazliet savādi šķitīs, kad kāds vēl nosauks iepriekšējā.

Tās ir pārmaiņas gan līgavai, gan apkārtējiem

Jāsaprot, ka ne tikai pašam pārim jāpierod pie jaunā uzvārda, bet arī apkārtējiem cilvēkiem, īpaši tiem, ar ko sastrādājaties profesionāli vai nesatiekat tik bieži. Visticamāk kāds no kolēģiem vai jaunības dienu klasesbiedriem vēl kādu reizi nosauks jūs iepriekšējā uzvārdā, ne tādēļ, ka vēlas izrādīt necieņu, bet tādēļ, ka arī šiem cilvēkiem jāpierod pie pārmaiņām.

Raksta autore: Liene Pālēna

Citi Raksti