Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Tas ir noticis – esmu bildināta. Un vienalga, kā tas ir bijis, – jūras krastā, pašā jūrā, virs tās vai filmas reklāmas pauzē. Katram jau romantika cita, un kā teica Bridžita Džounsa: ”Varbūt romantika ir tieši tajā, ka tās nemaz nav.” Ir jau ir, katram sava. Nesen arī interneta dzīlēs klejoja video ar bildinājumu tepat, mūsu Vecrīgā pie Melngalvju nama, karaliskos apmetņos un baltiem zirgiem. Latvieši arī var un māk, un dara. Redz, esam jau tik izauguši, ka pat katoļu priesteri varam “dabūt mūsu pļavās” iziet ārā, lai ceremonija ir tieši tāda, kā mēs esam to iedomājušies.

Bet šoreiz ne par to. Šoreiz par to, ka ar bildinājumu lielais darbs tikai sākas. Starp jauno sajūtu pakrūtē un saderināšanās gredzena aplūkošanu jau simttūkstošmiljono reizi katru dienu, jāsāk darboties, plānot, iztēloties un sapņot, sapņot. Ar milzīgu vēlmi šo sapņošanu ietērpt īstā kleitā, īstos viesos, īstā kūkā un īstos ielūgumos. Precamies. Tas nu ir izlemts. Bet kad? Atliek vien abiem salikt savas domas, vēlmes, sirsnīgāko sajūtu momentus, lai izšķirtos par datumu.

KĀZU DATUMA NOTEIKŠANA

 • Mīļākais gadalaiks – bieži vien tas ir pirmais noteicošais atspēriens, lai saprastu par tālāko plānošanu;
 • Nozīmīgs skaitlis – iepazīšanās datums. Nereti pāri izvēlas svinēt kāzas tieši savā iepazīšanās datumā, uztverot to kā likteņa priekšā pateiktu;
 • Vecāku laulības datums –ja vecāku laulība ir bijis kā piemērs, tā ir ilga un veiksmīga, attiecības ģimenē ir tuvas un ģimenes tradīcijām kopumā ir liela nozīme, tad var izvēlēties arī šādu variantu;
 • Abu kopā saskaitīti dzimšanas dienas datumi – domājot par kāzu dienu, pāris izvēlas salikt kopā arī savus piedzimšanas datumus. Numerologi rēķina šādi,piemēram,ja viens ir dzimis 25.datumā un otrs – 13., tad formula ir: 25+13=38=3+8=11, vienkāršāk, protams, ir tiem, kuri ir dzimuši 3.un 1.datumā.
kāzu datums
Foto: MIKS ŠĒLS / Kāzu pakalpojumu sniedzēji

BILDINĀJUMA DATUMS

 • Vienkārši laika pārbaudi izturējis laimīgais cipars – katram taču tāds ir, laimīgais, tāds, kuru nolasām priekšā braucošajām mašīnām, paskatāmies pulkstenī tieši tikos, un savas likmes loterijā arī liktu uz savu laimīgo skaitli;
 • Astrologa ieteikts labvēlīgs datums –gan rietumu astroloģija, gan vēdiskā astroloģija, skatoties uz abu kartēm, var ieteikt gan labvēlīgos, gan nelabvēlīgos datumus kādas darbības veikšanai.

Chocolate events īpašniece Sindija Vilde: ”Bieži par kāzu dienas datumu tiek ņemts pāra īpašais datums. Kad pirmo reizi satikās, kad pirmo reizi skūpstījās vai kad kas cits īpašs ar viņiem notika pirmo reizi. Ir bijuši gadījumi, kad pāri izmanto arī numerologa konsultāciju. Tagad gan tas vairs nav aktuāli, bet agrāk ievēroja arī tā saucamos maģiskos datumus 7.07.07. vai 11.11.11.”

kāzu datums
Foto: MIKS ŠĒLS / Kāzu pakalpojumu sniedzēji

Kā līdz laimīgajam datumam pāris nonāk, ir un paliek tikai un vienīgi viņu pašu ziņā. Ir dzirdēts, ka labāk precēties piektdienā un nekādā gadījumā sestdienā, ne tikai tāpēc, ka tā svinības būs par dienu garākas. Cilvēki, īpaši sievietes, mēdz būt māņticīgas. Braucam mašīnā, runājam par konkrētu datumu, te pēkšņi melns kaķis pārskrien ceļam vai vārna nolido garām – tātad datums neder, taču kristieši saka – ticīgs nav māņticīgs.

Bet ir situācijas, kad jāņem datums, ko nedēļas nogale mums piedāvā. Un tā, visbiežāk, arī gadās. Esam tomēr spiesti pielāgoties dzimtsarakstu nodaļai, viesu namu pieejamajiem datumiem vai baznīcas kalendāram.

Atskatoties vēsturē, redzam, ka rudens ir tas gadalaiks, kad precējās visvairāk. Kāpēc? Atbilde ir pavisam vienkārša – senlatviešiem jeb mūsu senčiem ražas laiks bija ļoti noteicošs arguments tam, lai kāzas būtu tieši rudenī. Cūciņu kāva tieši šajā gadalaikā un, protams, – rudentiņis bagāts vīrs. Gan Virzas Straumēnos, gan Blaumaņa darbos lasām par kāzu laiku – rudeni. Arī tautasdziesmas stāsta par rudeni kā kāzu laiku…džam, džam. Tātad kāzu mielasts piedalījās kāzu datuma izvēlē. Bet mūsdienās tā vairs nav un triumfē vasara.

kāzu datums
Foto: MIKS ŠĒLS / Kāzu pakalpojumu sniedzēji

Sarunā ar make-up un stila speciālisti Kristīni Papšu uzzinājām, ka tieši vasara ir tas gadalaiks, kad nākas piedzīvot vislielāko “līgavu uzlidojumu”. Kristīne: “Tieši siltais laiks ir noteicošs faktors. Līgavas taču grib tādas kleitas, lai smuki izceltos kakla, plecu un dekoltē līnija, īsas piedurknes vai vispār bez tām. Kurpes, kuras negrimst sniegā. Daba, gaisma, fotogrāfijas. Tieši siltais laiks ir sabiedrotais, lai tas izdotos.”

Kad datums beidzot ir izlemts par labu siltai vasarai vai krāsainam rudenim, par prieku, pārsteigumu draugiem, vilšanos un sarūgtinājumu bijušajiem, tad par to arī gribas ziņot. Love is in the air tikai turpina uzņemt apgriezienus, tāpēc klusāk vai skaļāk, bet ziņojam. Arī ziņošana ir jāsaplāno.

kāzu datums
Foto: MIKS ŠĒLS

KĀZU DATUMA PAZIŅOŠANA

 • Var organizēt īpašu vakaru savās mājās – uzaicināt ģimeni un tuvākos draugus, paziņojot viņiem par lielā notikuma tuvošanos. Galdu vai aperitīvu var gatavot tā, lai viesi paši uzmin, kāpēc ir aicināti;
 • Vakariņas restorānā – visticamāk, uzaicinātie viesi jau nojautīs, taču tas jebkurā gadījumā būs jauks žests kā informēt tuvākos par saviem plāniem;
 • Protams, var iztikt arī bez tik jaudīgas kāzu datuma paziņošanas. Iespējams, pietiks ar Save the date kartiņu. To veido paši jaunie – laimīgie. Tā var izskatīties gan kā pirms-ielūgums, kas būtībā tas arī ir, gan kā vienkāršs ziņojums kaut vai e-pastā vai īsziņā.
kāzu datums
Foto: MIKS ŠĒLS / Kāzu pakalpojumu sniedzēji

SAVE THE DATE

Vai Save the date kartīte ir obligāta? Noteikti nē, tikai tad, ja jaunais pāris pats to vēlas. Latvijā gan šī tendence uzņem apgriezienus. Īpaši tad, ja svinības tiek plānotas vasarā, kas daudziem ir atvaļinājumu un ceļojumu laiks. Tas vēlamajiem viesiem palīdzēs plānot arī viņu brīvdienas.

Save the date nozīmē jau laicīgi pabrīdināt ģimeni, draugus, paziņas, visus, kurus jaunais pāris vēlas redzēt savā lielajā dienā, lai laicīgi jau ieplāno izvēlēto datumu.

Ja oficiālais ielūgums tiek izsūtīts mēnesi, divus pirms kāzām, tad Save the date kartiņa tiek sūtīta, ātrākais, pusgadu, vēlākais, trīs mēnešus iepriekš. Šeit ir pieļaujams minēt mazāk konkrētu detaļu nekā sekos vēlāk ielūgumā. Topošā ielūguma un Save the date kartītes noformējumu un stilu gan var plānot vienotu. Un, galu galā, arī kartīte šajā gadījumā ir tikai nosaukums. Var arī rakstīt Save the date, to noformējot dažādi.

kāzu datums
Foto: MIKS ŠĒLS / Kāzu pakalpojumu sniedzēji

SAVE THE DATE VĒSTĪJUMA NOFORMĒJUMS

 • Vēstījums pudelē – tas būtu savdabīgs veids kā radoši paziņot par kāzām. Nopērkot nelielas stikla pudelītes, piepildot tās ar jūrmalas smiltīm un ieliekot tajās varbūt pat uz nedaudz apdedzinātas lapas sarullētu vēstījumu par kāzām, tādā veidā radot ilūziju, ka tā tiešām kādu laiku ir pabijusi atklātā jūrā;
 • Ledusskapja magnēts  – šādam atgādinājumam pusgada garumā ikdienā nepaies garām neviens uzaicinātais un pilnīgi noteikti iegaumēs jūsu izvēlēto datumu;
 • Izraudzītā mēneša kalendārlapa – dekors uz laiku līdz jūsu kāzām, ko var veidot gan kartiņas formātā, gan analogu kalendāra lappusei ar vienu mēnesi – jūsējo, kur spilgti atzīmēts konkrētais datums;
 • Arī vienkāršai Save the date kartiņai ir savs slepenais kods. Izveidojiet savējo un paši personīgi to aizvediet līdz viesa namdurvīm, tā dodot sev vairākas iespējas ar katru saskandināt pa glāzei šampanieša un saņemt apsveikumus klātienē vēl pirms lielā uznāciena.
kāzu datums
Foto: MIKS ŠĒLS / Kāzu pakalpojumu sniedzēji
kāzu datums
Foto: MIKS ŠĒLS

Foto: MIKS ŠĒLS

Raksta autore: LIENE PĀLĒNA


Lasi arī: JĀPĀRCEĻ KĀZU DATUMS – KĀ RĪKOTIES?

Citi Raksti