Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Pāru terapija patiesi var mainīt dzīvi diviem attiecībās esošiem cilvēkiem, neatkarīgi no tā, vai viņi ir kopdzīves sākumā, nesen precējušies vai tikko nosvinējuši savu 25 gadu kāzu jubileju. Tomēr lielai daļai pāru saruna par pāru konsultācijām var izraisīt pretreakciju un negatīvas asociācijas. Daudzi uzskata, ka pāru terapija ir paredzēta tikai tiem, kuru attiecības ir ļoti sliktas un teju vai karājas mata galā, tomēr tas ir tālu no patiesības.

Kas ir pāru terapija?

Licencēta pāru un ģimeņu terapeite, amerikāniete Ērika Džeimsa uzsver, ka pāru terapija var būt noderīga gandrīz visiem: “Terapija kopumā padziļina jūsu izpratni par sevi, tās laikā  iespējams uzzināt, kas un kāpēc jūs provocē, un kā tikt ar to galā. Bieži vien mūsu romantiskās attiecības izceļ gaismā dažādas “lietas” no bērnības vai citiem dzīves posmiem. Pāru terapija var palīdzēt izzināt, kā pārvaldīt grūtos brīžus, padziļināti izprast sevi un savu partneri, lai spētu sazināties un tikt galā produktīvā veidā.” Terapeite skaidro, ka tie, kas ir pret pāru terapiju, visbiežāk nesaprot, kas tas ir.

Kopumā pāru konsultācijas, kas pazīstamas arī kā laulību terapija, ir droša vieta diviem cilvēkiem, lai pārbaudītu un veiktu nepieciešamās izmaiņas savās attiecībās. šādas terapijas mērķis var atšķirties atkarībā no pāra. Visbiežākie mērķi ir laulības apmierinātības veicināšana, komunikācijas uzlabošana, emocionālās saiknes stiprināšana, seksuālās tuvības veicināšana un dziļu attiecību vajadzību apmierināšana.

Kur meklēt pāru psihoterapeitu?

Parasti psihoterapeiti tiek iedalīti pēc metodēm, ko tie praktizē. Pāru un ģimeņu terapijai ir savi speciālisti, kurus vari meklēt:

  1. Latvijas Ārstu psihoterapeitu asociācijas mājas lapā arstipsihoterapeiti.lv/lv/gimenes-un-paru-terapija/
  2. Sertificēto psihoterapijas speciālistu reģistrā psihoterapija.lv/sertificeto-psihoterapijas-specialistu-registrs/

Kā zināt, ka mums nepieciešama pāru terapija?

Attiecības prasa gan laiku, gan ieguldīto darbu. Tā ir divvirzienu enerģijas apmaiņa, kas sniedz abpusēju labumu. Ikvienās attiecībās ir kādas sfēras, kas prasa vairāk uzmanības, vai klupšanas akmeņi, pie kuriem jāpiestrādā. Ir pāri, kas atrod zelta vidusceļu un aug gan kā indivīdi, gan kā komanda. Taču ne visiem tas nākas tik viegli, tāpēc ir svarīgi meklēt risinājumu. Ja neesat pārliecināti, ka pāru konsultācijas ir piemērotas jums, apsveriet iespēju uzdot sev vairākus svarīgus jautājumus, kas ļaus izprast kādā stadijā ir jūsu attiecības un vai pāru terapija sniegs gaidīto rezultātu.

Vai es redzu sevi attiecībās ar šo cilvēku ilgtermiņā?

Pirms dodaties uz konsultācijām, ieteicams izlemt, vai patiesi esi ieinteresēta šajās attiecībās. Tas pats attiecas uz tavu partneri. Ir svarīgi noskaidrot, vai šīs attiecības ir ieguldītās enerģijas vērtas.  Ja atbilde ir  jā, pāru terapija noteikti var palīdzēt savstarpējai komunikācijai un harmonijas veicināšanai.

Galvenais nosacījums, ka to vienlīdz vēlas abas puses.

Vai iepriekšējās attiecības bijušas neveiksmīgas?

Ja vien šis nav tavs vienīgais partneris, atbilde uz šo jautājumu var palīdzēt izlemt, vai pāru terapija varētu būt noderīga. Iepriekšējās attiecības var atstāt paliekošas sekas, izmainīt mūsu uzvedību, reakciju uz notiekošo, komunikācijas veidu. Terapeite uzsver, ka ir ļoti būtiski sadziedēt iepriekšējo attiecību rētas, lai neienestu negācijas jaunajās attiecībās. Pāru terapijas laikā partneris iepazīsies ar tavu iepriekšējo pieredzi, kas, iespējams, jau atspoguļojas tavā uzvedībā vai reakcijās, taču līdz šim nav bijusi viņam saprotama. Varbūt arī viņa pagātnes pieredzes bijušas nepatīkamas, un dziļāka saruna ļaus arī tev viņu ieraudzīt citā gaismā.

Vai bieži strīdamies par vienām un tām pašām lietām?

Ja tev un tavam partnerim ir sajūta, ka esat iestrēguši, ikdienā strīdoties un diskutējot par vienām un tām pašām tēmām, pāru terapija var palīdzēt atrisināt šos jautājumus un virzīties tālāk. Jo ilgāk paliksiet šajā neproduktīvajā diskusiju ciklā, jo vairāk iedragāsiet attiecības.

Ja neesat spējuši rast risinājumu pašu spēkiem, terapija var būt atbilde.

Kāds terapeits mums būtu piemērots?

Ja esat izlēmuši par labu terapijai, svarīgi saprast, kāds tieši būtu piemērotākais psihoterapeits. Katram no viņiem ir cita veida pieeja, kāds ir ļoti tiešs un uzdod konkrētus uzdevumus un jautājumus, kāds maigi vedina uz problēmas risinājumu, kāds cits iesaista lomu spēles vai citas metodes. Ir tikai normāli izmēģināt vairākus pāru terapeitus, līdz atradīsiet tādu, kas būs piemērotākais un patiks jums abiem.

Ko es sagaidu no pāru terapijas?

Pāru terapeits jums šo jautājumu uzdos, tāpēc ir labi par to padomāt jau laikus. Visbiežāk viens partneris skaidri spēs definēt vēlamo rezultātu, kamēr otram tas var būt grūtāk. Svarīgi izrunāt un saprast kopējo mērķi, jo tikai spējot vienoties par vēlamo rezultātu, būs skaidri zināms, uz ko tiecaties. Pāru terapija ir kopdarbs un skaidra vīzija noteikti būs panākumu pamatā.

Raksta autore: ELISA RUDZĪTE

Citi Raksti