Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Bauda ir daudz ietilpīgāks un jēgpilnāks jēdziens, kā pirmajā mirklī varētu šķist. Tā ir viens no virzītājiem, kas veicinājusi cilvēces attīstību, un veido kopējo dzīves kvalitāti. Kā Imants Ziedonis savās dzejas rindās par mazajām ikdienas laimītēm saka: “Tā lielā laime taču veidojas no ikdienišķi mazajām, man liekas”. Pat Freids savās atziņās rakstījis, ka mūsu laime ir cieši saistīta ar spēju baudīt un izjust spēcīgas sajūtas. Tieši pozitīvās emocijas ir visciešāk saistītas ar mūsu vispārējo apmierinātības sajūtu par dzīvi. Kad jūti, ka laimes sajūta ir nedaudz sašūpojusies, ir vērts atgādināt sev par lietām, kas ļauj izbaudīt pat ikdienas sīkumus, noķerot pareizās vibrācijas, un atgriezties uz panākumu viļņa.

Esi klātesoša

Mūsdienu dzīves ritms noteikti ir gana straujš, lai pavisam viegli novērstu mūsu uzmanību, pārņemtu mūsu domas un neļautu izbaudīt klātesamības mirkli. Spēt būt klātesošam ir būtiski ikvienam, no tā jau veidojas šī prasme baudīt ikvienu mirkli un pārvērst ikdienību no rutīnas baudpilnos rituālos. Īpaši svarīgi par to atcerēties, ja ikdienā tavā galvā ir miljoniem domu, saraksts ar darāmajiem darbiem un telefons ik brīdi iepīkstas, ziņojot par kārtējo jaunumu. Iespējams, diena paiet, darot vairākas lietas vienlaikus, vadot savu biznesu, vai tiekot galā ar mājas darbiem un bērnu vēlmēm. Ir svarīgi vismaz reizi dienā rast iespēju piebremzēt un būt te un tagad. Sākumā. Pēcāk jau mirkļu noķeršana un pieturēšana kļūst par pilnīgi dabisku pasaules izpratnes veidu.

rast baudu ikdienā

Rodi un radi baudu – no rīta, apskaujot mīļoto vīrieti, pakavējies viņa ādas un matu aromātā mirkli ilgāk, kā parasti, izjūti viņa smaržu līdz niansei; ikdienai noteikti citu sajūtu gammu piešķirs zīda tērps, ja strādā no mājām, uzkrāsotas lūpas arī tad, ja dienu pavadi viena, aromātiska rīta kafija romantiskā kafijas tasē, baudot un sajūtot ikvienu dzēriena lāsi, pirms ķerties pie darba pienākumiem.

Pieturēt mirkli, paturēt to sev.

rast baudu ikdienā
Foto: JENNA FAHEY-WHITE

Nesteidzies

Viens no iemesliem, kādēļ ikdienā baudas paskrien garām nepamanītas, ir mūsu steiga. Kad tu pēdējo reizi tā patiesi izbaudīji savu maltīti? Kad izgaršoji kūciņu vai izsmalcinātu vīnu līdz katrai tā niansei? Gleznoji, izjūtot katru otas triepienu un priecājoties par niansētajiem krāsu toņiem, vai devies pastaigā, ieklausoties koku lapu čaboņā, vērojot un sasmaržojot dabu? Visas mūsu maņas spēj raisīt baudu un likt mūsu laimes hormoniem aktivizēties. Ja dienas, nedēļas un mēneši aizrit skrējienā, tas viss izpaliek, un bauda mūsu ikdienā kļūst par svešvārdu.

rast baudu ikdienā
Foto: JENNA FAHEY-WHITE

Izbaudi vienatni

Socializēšanās ir baudāms process, tomēr vislabāk, ja tā notiek aci pret aci. Tomēr 21.gadsmitam raksturīgs liels sociālo tīklu patēriņš. Telefoni mūs padarījuši sasniedzamus teju ikvienā vietā un laikā. Kolēģi, ģimenes locekļi, draugi un bērni mūsu ikdienu padara ļoti piesātinātu un trauksmainu. Pamēģini rast brīdi tikai sev, laikā, kas piemērots tavam dienas ritmam. Varbūt tās ir pāris stundas pirms miega, kad telefons ir izslēgts. Vai tieši agrās rīta stundas, kad pārējie ģimenes locekļi vēl saldi guļ, un tu veic stiepšanos uz jogas paklājiņa vai malko rīta kafiju. Tu esi sava dienas ritma pavēlniece, tāpēc iekļauj tajā arī laiku vienatnē.

rast baudu ikdienā

Parunājies ar sevi – laipni un izjusti. Laiks ar sevi ir ļoti vērtīgs un palīdzēs rast atbildes uz jautājumiem, kas iepriekš šķituši neatrisināmi. Arī tad, ja dzīvo viena, pamēģini rast laiku, kad neesi visiem pieejama,

un  neaizmirsti divus iepriekšējos punktus – esi klātesoša un nesteidzies.

rast baudu ikdienā
Foto: JENNA FAHEY-WHITE

Bauda ikdienā kā rituāls

Cilvēki, kas apguvušu mākslu baudīt, izgaršo dzīvi ik dienas.

Viss atkarīgs no mūsu prioritātēm un tā, kā saplānojam savu laiku. Bauda ikdienā var būt kā rituāls, ja vien pie tā piedomāsi. Visas mūsu maņas ir radītas baudai, tāpēc apbrīno skaisto, ieklausies skaņās, izgaršo ēdienu, pasmaržo gaisu rīta agrumā un ļaujies pieskārieniem, ko tev dāvā kāds cits vai tu pati. Baudi!

rast baudu ikdienā
Foto: JENNA FAHEY-WHITE

Raksta autore: ELISA RUDZĪTE

Foto: SENSITY PHOTOGRAPHY, JENNA FAHEY-WHITE


Lasi arī: MAGNĒTS TEVĪ. SIEVIETES PIEVILCĪBAS SPĒKS

Citi Raksti