Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Kāpēc šodien ir svarīgi runāt par veselīgu attiecību veidošanu? Jo mūsdienās, diemžēl, tādu attiecību kļūst arvien mazāk. Attiecību veidošana  prasa darbu, pūles, enerģiju, laiku un neskaitāmus centienus. Bieži vien arī sāpīgas pārmaiņas, konfliktus un spriedzi. Un, protams, ne visi tam ir gatavi.

MenuDaina Einberga

Turklāt ir arvien mazāk piemēru, kurus atdarināt. Mūsu vecāki, draugi, kolēģi - liela daļa nerāda laimīgu pāru piemēru. Tās ir šķiršanās, nepārtraukti konflikti vai tieši pretēji - nekāda komunikācija savā starpā, bieži šo pāru dzīve kopā ir tāda, kuru noteikti nevēlamies kopēt.

Mūsu apziņa ir iekārtota tā - ja tā kaut ko neredz, tā netic, ka tas vispār ir iespējams. Diemžēl, jo tālāk attīstīsies mūsu šībrīža kultūra, jo mazāk būs veselīgu attiecību piemēru, ģimenes vērtības tiek iznīcinātas, to vietā nāk individuālisms.

Strādājot ar jauniešiem skolās, bieži dzirdu frāzes: “Es jau nu neprecēšos!”, “Kāda jēga no ilgām attiecībām, kļūst garlaicīgi!” un vēl jaunā mode: “Man vispār nevajag nevienu blakus, jo uz citiem nevar paļauties!” Tas viss parāda, ka jaunieši arvien vēlāk veido dziļas attiecības, izvēloties īstermiņa attiecības ar dažādiem partneriem.

Mīti par veselīgu pāru attiecībām

1. Veselīgās attiecībās partneri nekad nestrīdas.

šis ir viens no biežākajiem pieprasījumiem pāru sesijās. Pāris atnāk pie manis, lai iemācītos nestrīdēties un izbeigtu konfliktus ģimenē. Viņi bieži ir nepatīkami pārsteigti, kad es saku, ka attiecībās, kurās nav strīdu un konfliktu, nav izaugsmes. Man iebilst, ka ir taču tādi pāri. Bet te ir jautājums tikai un vienīgi par to, kā strīdēties un diskutēt, neievainojot otru, kā rast risinājumus jebkurās situācijās. Vīrietis un sieviete ir divi psiholoģiski pilnīgi atšķirīgi radījumi. Vai mēs varam nodzīvot visu dzīvi kopā, nekad nestrīdoties? Varam... Ja nesarunājamies! Un tas ir tas, ko ļoti daudzi pāri dara. Noklusē visas problēmas, nerunā par savām vajadzībām, nestāsta otram par saviem sapņiem un tā tālāk. Jo? Baidās būt nesaprasti, neiederīgi, atstumti, apsmieti un tamlīdzīgi.

Bieži idejas par labām attiecībām tiek idealizētas. Cilvēki cenšas piespiest sevi un savu partneri dzīvot saskaņā ar nereāliem standartiem no grāmatām un filmām. Un galu galā viņi neizbēgami ir vīlušies un sāk kritizēt sevi vai otru.

2. Veselīgās attiecībās ar partneri ir viegli.

Bieži vien mēs meklējam savu otro pusīti - tādu maģisku cilvēku, ar kuru būs viegli veidot attiecības. Pirmkārt, tā var meklēt bezgalīgi. Pat, ja jūs ideāli saderat, attiecību sākumā un attiecību dažādās attīstības fāzēs neizbēgama ir slīpēšanās un rīvēšanās.

Otrkārt, es vienmēr saku, kādu savu otru pusīti tu meklē? Tev ir jāmeklē pilnvērtīgs cilvēks, nevis kāda pusīte, kuru tu savai pusītei pieliksi klāt. Ja es meklēju pusīti, tad es neuzskatu sevi par pilnvērtīgu (apzināti vai neapzināti). Patiesībā būtu jāsāk ar šo. Jo bieži vien pāri sesijās tieši par to žēlojas, ka atradu savu pusīti, bet tā pusīte mani nepadara laimīgu.

Kas ir veselīgas attiecības?

1. Mūsu pirmais uzdevums ir iemācīties cienīt sev blakus cilvēku!

Ne idealizēt vai mēģināt saprast, bet, pirmkārt, cienīt. Ko nozīmē cieņa attiecībās? Pieņemt, ka man blakus ir cilvēks, ne mašīna. Cilvēks, kuram, tāpat kā man, var būt pozitīvs un negatīvs noskaņojums, laimes un skumju emocijas, pacēluma un krituma brīži, vēlme komunicēt un vajadzība kādreiz noslēpties, spēja darīt visu pēc plāna un arī kļūdīties. Mēs ļoti bieži pieprasām, lai otrs mūs pieņem bez ierunām, bet paši to nedarām.

2. Jāiemācās rūpēties par otru no sirds, bez nosacījumiem.

Svarīgi atcerēties, ka katram no mums ir savs “ko man nozīmē rūpes par mani”. Mēs bieži rūpējamies par otru tā, kā gribētu, lai rūpētos par mums pašiem. Bet tik bieži strīdi notiek tieši tādēļ, ka partnerim nepatīk, ka viņu vakarā izprašņā par visu, kas dienas laikā noticis, bet gādīgā sieva to dara, jo viņai patīk pašai par to stāstīt. Vai vīram ir svarīgi, lai sieva vismaz ik pa laikam pagatavo kaut ko pati, bet sieva uzskata, ka ēst gatavošana nav viņas nodarbe. Pēkšņi vīrietis atrod citu, kura viņam gatavo. Tas ir stāsts ne par to, ka visu laiku ir jāizdabā otram, nerēķinoties ar sevi.

Nepavisam! Tā ir iedziļināšanās arī otra vēlmēs un vajadzībās, ja jau ir pieņemts lēmums būt kopā. Mūsdienu individuālismam ir viena ļoti negatīva iezīme - bieži vien to cilvēki iztulko ačgārni: “Negribi ar mani tādu būt, arī nevajag.” Bet personības attīstība attiecībās tādā brīdī apstājas.

3. Un, protams, ļoti svarīga attiecībās ir uzticēšanās.

Lai arī kādas pagātnes problēmas ir bijušas abu attiecībās, vai kāds cilvēks ir bijis pirms, ja es izvēlos būt ar šo cilvēku, tad man ir jāiemācās uzticēties otram. Ziniet, kādu likumsakarību esmu pamanījusi, strādājot ar klientiem? Ja es neuzticos pats sev, neprotu paļauties uz sevi, tad es neuzticos arī otram un neprotu paļauties uz otru. Tā mēs nonākam pie ceturtā punkta.

4. Mums ir jāstrādā ar sevi, lai nemeklētu laimi otrā cilvēkā, bet paši kļūtu par laimes nesēju.

Tā ir tik fantastiska sajūta, kad partneri sāk attīstīties, mainīties un paši ar sevi kļūst tik laimīgi, ka tā vien gribas ar šo laimes sajūtu dalīties arī ar partneri. Tas ir veselīgu attiecību pamatā - pašam kļūt laimīgākam un dalīties laimē ar otru. Lai partneris nav jāpiespiež palikt ar mani līdz mūža galam, bet otrs pats dara visu iespējamo, lai veidotu ilgtermiņa attiecības ar mani.

Es noteikti iesaku turpināt meklēt reālus piemērus veselīgām pāru attiecībām. Jo tādi tiešām ir. Un viņi parasti labprāt dalās ar to pieredzi, kurai ir iziets cauri. Jo tikai tādā veidā arī jūsu apziņa, ne tikai prāts, noticēs, ka veselīgas pāru attiecības ir reālas!

Lai izdodas tādas realizēt arī savā dzīvē!

Daina Einberga

Koučs-terapeite ar 15 gadu praktisko pieredzi koučingā, terapijā, trenēšanā

@DainasPasaule / www.einberga.com

Citi Raksti