Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

VAI FOTOGRĀFS DRĪKST PRASĪT PAPILDUS SAMAKSU PAR PRIVĀTUMU?

VAI FOTOGRĀFS DRĪKST PRASĪT PAPILDUS SAMAKSU PAR PRIVĀTUMU?

Nereti gan no pāriem, gan kāzu organizatoriem var dzirdēt neizpratni, vai un kādēļ kāzu fotogrāfi ir tiesīgi prasīt lielāku samaksu par kāzu fotogrāfēšanu, ja līgava un līgavainis nevēlas, lai bildes tiktu publiskotas. Lai gan arī citur pasaulē tā ir ierasta prakse, tomēr aizvien pastāv atšķirīgi viedokļi, cik korekti vai nekorekti tas ir.

Bildes ir vienīgais fotogrāfa instruments

Kāzu fotogrāfs Miks Šēls ir viens no tiem kāzu fotogrāfiem, kas ņem papildus samaksu par to, ja pāris nevēlas, lai viņu kāzu fotogrāfijas tiktu izmantotas fotogrāfa publicitātes materiālos, tai skaitā, internetā – mājaslapā, Facebook un Instagram sociālajos tīklos. Tomēr arī viņš norāda, ka tas aizvien ir diskutabls jautājums. “Ja par šo jautājumu tiktu rīkota publiskā apspriešana lielā kultūras namā ar 200 cilvēkiem tajā, tad tas varētu pārvērsties asās diskusijās. Vieni teiks “es pērku bildes, tās ir manas” un otri – “fotogrāfs ir mākslinieks”.

No fotogrāfa viedokļa raugoties, bildes ir mūsu vienīgais instruments. Protams, ir mājaslapa un aktivitāte sociālajos tīklos, bet jebkura bilžu publicēšana nākotnē var piesaistīt jaunus klientus.

Tādēļ, manuprāt, tas, ka fotogrāfs prasa papildus maksu par to, ka pāris neļauj publicēt viņu kāzu bildes, ir normāli. Tā tam ir jābūt,” pārliecināts Miks Šēls. Viņš pirmajā savas darbības gadā pāriem neprasīja papildus maksu, bet saprata, ka praktiski visas kāzas, kuru bildes viņam nebija atļauts publicēt, bija ar lielisku formātu, līdz ar to publicēšanas vērtas. “Facebook ar vienu kāzu stāstu var sasniegt 30 tūkstošus cilvēku un vairāk. Tas ir pietiekami liels skaits, lai fotogrāfs tiktu saredzēts un sadzirdēts. Atpazīstamība arī lielā mērā garantē darbu nākošajai sezonai.

Protams, ir arī citi kanāli, kā atrast klientus, bet sociālie tīkli un fotogrāfiju publicēšana tajos neapšaubāmi ir visefektīvākais, īpaši auditorijai, kas atrodas ārpus Latvijas. Iedomājamies situāciju, ja pāris nevēlas publicēt savu lielisko un skaisto kāzu fotogrāfijas. Fotogrāfs tās nepublicē, līdz ar to citi cilvēki tās neredz. Tas nozīmē, ka fotogrāfs eventuāli nesaņem jaunus pasūtījumus nākamajai sezonai.

Es kā fotogrāfs nosaku šo sadārdzinājumu – 30 procentu jeb vairāku simtu eiro apmērā – nevis samaksas dēļ, bet gan ar mērķi stimulēt pāri pārdomāt un ļaut publicēt savas bildes,”atklāti stāsta Miks Šēls.

Par privātumu jāmaksā papildus

Lai gan Miks saprotot vēlmi pēc privātuma, tomēr cilvēkiem jārēķinās ar to, ka fotogrāfam publicitāte ir svarīga. “Arī pērkot biļetes uz hokeja spēli ir jāmaksā vairāk, ja gribi labāk pārredzēt laukumu. Kāzu gadījumā, ja vēlies noslēpties, bet tai pat laikā gribi konkrētā fotogrāfa klātbūtni savās kāzās, nav variantu. Ir bijuši pāri, kas atsaka šī sadārdzinājuma dēļ. Tas ir saprotami, jo kāzu budžets nereti ir ierobežots, un nav variantu. Bet man arī nav variantu – nākošajā sezonā arī gribēsies ēst,” salīdzinājumos runā Miks. Viņš norāda, ka ir fotogrāfi gan Latvijā, gan citur pasaulē, kas šādu praksi nepiekopj. Tam var būt dažādi iemesli – gan pietiekoši liels skaits klientu, gan tieši otrādi – pārāk mazs.

Kā norāda kāzu fotogrāfe Kristīne Grīnvalde,

fotogrāfam kā autoram, saskaņā ar Autortiesību likumu, ir tiesības savus darbus publicēt.

Ja pāris kādu iemeslu dēļ nevēlas, lai viņu fotogrāfijas parādās publiskā vidē, tas visbiežāk maksās papildus, jo tad viņi iegādāsies arī autora tiesības publicēt fotogrāfijas, ne tikai apmaksās fotogrāfa honorāru šo bilžu radīšanai. Lūgums fotogrāfam nepublicēt bildes ir mazliet savtīgs, jo tieši pēc publiskā vidē atrodamām fotogrāfijām pāri visbiežāk izvēlas savu fotogrāfu, taču katram var būt savi iemesli, un šo jautājumu noteikti jāizrunā līdz kāzām.

Bilžu publiskošana var sagādāt arī prieku

Kāzu fotogrāfe Inta Lankovska / Inta Photography/ norāda, ka arī viņas pieredzē ir pāri, kas nevēlas, lai viņu kāzu fotogrāfijas kaut kur tiktu publicētas. Tie varētu būt pieci procenti no visiem pāriem, kam Inta ir fotogrāfējusi kāzas. Viņa gan parasti mēģina iedrošināt pārus nebaidīties no publicitātes, un parādīt arī tās pozitīvos aspektus.

“Fotogrāfs ir mākslinieks, viņš rada ne tikai sev un pārim, bet arī citiem cilvēkiem, kas novērtē viņa radīto mākslu.

Savas darbības laikā esmu sapratusi, ka ir divi iemesli, kādēļ pāris jau pirms kāzām vēlas atrunāt, ka viņu kāzu fotogrāfijas netiks publicētas.

  1. Viens no tiem ir daudz aprunātais privātums,
  2. bet otrs – kompleksi, kas, lai cik tas arī nebūtu paradoksāli, piemīt daudzām Latvijas sievietēm. Es bieži sastopos ar situāciju, kad cilvēki jokojoties man saka: ja bildes būs skaistas, varēsi publicēt. Tādēļ es nereti cenšos iedrošināt pārus. Ir bijuši arī gadījumi, kad pāris pirms kāzām nolēmis bildes nekur nepublicēt, bet pēc kāzām viņi ieliek plašu galeriju Facebook. Fotogrāfiju publicēšana var sagādāt arī patīkamas emocijas un atgriešanos notikumā, jo bildes visbiežāk pāris saņem pāris mēnešus pēc kāzām,” stāsta Inta Lankovska.

Viņa arī daudz fotogrāfējusi kāzas ārzemēs, un, lai gan tur valda tāds pats princips, Inta novērojusi, ka tur cilvēki daudz biežāk vēlas, lai viņu kāzu fotogrāfijas tiktu publicētas. “Ir pāri, kas ļauj publicēt savas kāzu bildes, bet nevēlas, lai tajās parādītos viņu bērni. Tas, manuprāt, ir pilnīgi saprotami, un nedomāju, ka būtu ētiski par to prasīt papildus samaksu no pāra. Bērnu privātums tomēr ir aizsargājams un tās ir jebkuru vecāku tiesības to darīt,” stāsta Inta.

Foto galerija: MIKS ŠĒLS www.mikssels.com

Citi Raksti