Mūsu uzskatus, uzvedību un gaumi ietekmē pagātnē piedzīvotais, taču tas nenozīmē, ka negatīvajai pieredzei vajadzētu ietekmēt mūsu tagadni. Tas var traucēt veidot veiksmīgas attiecības, kavēt to attīstību vai pat novest pie to iziršanas. Komunikācija, uzticēšanās un mīlestība ir attiecību stūrakmeņi, tomēr ar to vien nepietiek, lai viss būtu ilgi un laimīgi. Brīžos, kad izjūtam neapmierinātību ar savu partneri, iespējams, pie vainas ir pagātnes pieredzes, kuras zemapziņā par sevi atgādina. Tādā gadījumā svarīgi pievērst uzmanību savām sajūtām, lai spētu rast risinājumus un neļautu tām sabojāt partnerattiecības. Pagātnes ienešana tagadnē viennozīmīgi var beigties ar to, no kā vēlamies izvairīties – nenoturīgām, nelaimīgām attiecībām.
Lai gan visbiežāk ir grūti pamanīt savas pagātnes atstātās sekas, gadījumos, kad visai apzināti atgriezies pie tās, salīdzinot savu iepriekšējo dzīvi un partneri ar tagadni, tā ir neapšaubāma zīme, ka neesi tikusi galā ar pagātnes skaudro pieredzi. Ja to paud skaļi, tas noteikti liks partnerim justies slikti, izraisīs strīdu vai pat ilgstošas nesaskaņas. Ja salīdzināšana notiek tavā galvā, taču skaļi to neizsaki, tas tāpat var radīt iekšēju diskomfortu, aizkaitināmību, un visbiežāk to izjutīs arī partneris. Cilvēka dabā ir salīdzināt, jo mēs tiecamies pēc labākiem apstākļiem un dzīves.
Tomēr šādi salīdzinot, mēs nedodam iespēju partnerim sevi parādīt no labākās puses.
Ar bailēm sākas ļoti daudzi negatīvi, attiecības degradējoši uzvedības modeļi. Bailes uzticēties, bailes būt atkal pamestai, nemīlētai vai krāptai, nepārprotami ir pagātnē izdzīvoto pārdzīvojumu sekas. Lai gan nav garantijas, ka pagātne neatkārtosies, pakļaušanās bailēm šī brīža attiecības noteikti neuzlabos. Bailēm nevajadzētu kontrolēt tevi, tavas attiecības un dzīvi kopumā. Sāpīgi mirkļi ir neizbēgami un ir daļa no dzīves pieredzes, tādēļ strādā pie tā, lai bailes pēc iespējas mazāk varētu ietekmēt tavu laimi.
Pāri nodarījumi iepriekšējās attiecībās var radīt sajūtu, ka savas dzīves saistīšana ar otru personu rezultēsies ar tādu pašu iznākumu. Vēsa izturēšanās, attālināšanās no partnera un cita veida vairīšanās no saistībām, var novest pie attiecību pasliktināšanās vai pat izjukšanas.
Ja tomēr saistības tevī izraisa negatīvas sajūtas, paskaidro partnerim, ka tev ir nepieciešams laiks un lēna attiecību virzība, lai spētu otru vairāk iepazīt un pārcelt attiecības nākamajā līmenī. Ja runas par laulību tev uzdzen šermuļus, ir vērts izanalizēt vai tas ir pagātnes pieredzes dēļ, vai arī ar šī brīža partneri šādu nākotni neiztēlojies.
Kontrole un otra cilvēka privātās dzīves ierobežošana ļoti bieži saistās ar nodevību iepriekšējās attiecībās. Bieži tas cieši saistīts ar zemu pašvērtējumu vai neticību sev. Iespējams, nodevība pagātnē likusi tev justies mazāk vērtīgai, taču centieni pārmērīgi kontrolēt partneri, iztaujāt par katru viņa soli, pārbaudīt viņa telefonu vai e-pastu, kā arī bieža zvanīšana otru smacēs.
Pat tad, ja to dari it kā nemanāmi, partneris sajutīs, ka neuzticies viņam un viņa lēmumiem, kas radīs šaubas par attiecību noturību. Atjaunot iespēju uzticēties nav viegls process, tāpēc noteikti var palīdzēt terapija, pašanalīze kā arī sarunas ar partneri.
Raksta autore: ELISA RUDZĪTE
Foto: BAPTISTE HAUVILLE
Lasi arī: VAI STRĪDS VAR BŪT RISINĀJUMS?