Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Nevienam nav zināms precīzs laiks, kad laulātie sāka atzīmēt kāzu gadadienas, piešķirot tām arī simbolisku nozīmi. Tomēr jau viduslaikos Eiropā vīrs sievai 25. kāzu gadadienā lika galvā sudraba kroni, bet, ja abiem laimējās nodzīvot pat 50 gadus ilgā laulībā, viņš pasniedza viņai zelta vainagu. Laika gaitā kāzu gadadienu nozīmes ir mainījušās, un to, cik daudzas un dažādas tās ir mūsdienās, lielā mērā noteica neviens cits, kā dārglietu ražotāji un pārdevēji, piedāvājot savu sadalījumu, kas guvis popularitāti arī mūsdienās.

LĪGAVĀM piedāvā atskatu, kādu vēstījumu sevī nes kāzu gadadienas

Pirmā kāzu gadadiena - Papīra kāzas

Pirmais laulības gads ir kā balta papīra lapa, kas simbolizē jaunu sākumu un visu, kas kopā tiks piedzīvots. Tāpat kā papīrs tas ir trausls un to var viegli sagriezt, bet to vēl nav skārušas lielās dzīves vētras. Papīra kāzās pāris viens otram dāvina skaistu vēstuļpapīru, grāmatas, kalendāru, albumu vai citas dāvanas, kas gatavotas no papīra.

Otrā kāzu gadadiena - Kokvilnas kāzas

Pāra dzīvei kļūstot arvien savstarpēji saistītākai, otrais laulības gads simbolizē tieši to - laiku, kad pāra starpā veidojas noturīgas un drošas attiecības. Tā kā kokvilna vienlaikus ir gan spēcīga, gan mīksta, tad pāris mācās, kā būt elastīgiem un pielāgoties vienam otra vajadzībām. Kokvilnas kāzās mēdz dāvināt dažādus auduma izstrādājumus.

Trešā kāzu gadadiena - Ādas kāzas

Āda tradicionāli simbolizē aizsardzību. šajā laikā pāra attiecības ir jau nostiprinājušās, kļuvušas stabilākas, jo katrs partneris rūpējas par otru. Ādas kāzās mēdz dāvināt ādas izstrādājumus, piemēram, somu, apavus utml.

Ceturtā kāzu gadadiena - Zīda un ziedu kāzas (citviet arī - augļu kāzas)

Ceturtajā laulības gadā laulāto attiecības simboliski sākušas ziedēt kā zieds un nogatavojas kā augļi. Ceturto kāzu gadadienu mēdz dēvēt arī par lina kāzām, jo pastāv uzskats, ka ap šo laiku pāra mājās ienāk pārticība. šajā gadadienā mēdz dāvināt lina un zīda darinājumus, ziedus, rotas.

Piektā kāzu gadadiena - Koka jeb ceriņu kāzas

Koka jeb ceriņu kāzas tiek svinētas, kad kopdzīvē aizvadīti pieci gadi. Koks simbolizē spēku un gudrību. Līdz piektajam laulības gadam pāris attīsta spēcīgas, dziļas saknes un gūst izpratni par pirmajos piecos laulības gados pieļautajām kļūdām. Pāris ir apguvis veiksmīgas laulības noslēpumu - piedošanu.

Desmitā kāzu gadadiena - Rožu kāzas

Rožu kāzas šķiet ir viena no visbiežāk svinētajām kāzu gadadienām. Nereti pāri šo gadadienu izvēlas atzīmēt vēl īpašāk - atjaunojot savus solījumus viens otram un būtībā sarīkojot vēl vienas kāzas. Tā ir tendence visā pasaulē. Desmitā kāzu gadadiena simbolizē attiecības, kas pārbaudītas ar laiku un izveidojušās uz stipriem pamatiem.

Piecpadsmitā kāzu gadadiena - Stikla un kristāla kāzas

Gan stikls, gan kristāls simbolizē skaidrību un pārredzamību, atspoguļojot pāra attiecību stāvokli. Pēc 15 gadiem laulībā viņi pazīst viens otru labāk, kā pazīst paši sevi. Kristāla izmaksas reprezentē upurus un ieguldījumus, ko pāris pēdējo 15 gadu laikā ir devis attiecībās.

Divdesmitā kāzu gadadiena - Porcelāna kāzas

Porcelāns simbolizē skaisto, eleganto un trauslo mīlestības daļu. Porcelāns ir kā atgādinājums, ka laulība netiek uzskatīta par pašsaprotamu, bet kaut ko vērtīgu, par ko jārūpējas, lai tā uzplauktu no jauna. Gluži kā porcelāns - divdesmit gadu ilga laulība ir izturējusi laika pārbaudi.

Divdesmit piektā kāzu gadadiena - Sudraba kāzas

Sudrabs ir viens no dārgākajiem metāliem, ko cilvēks pazīst. Tas vienmēr visā pasaulē ir ticis uzskatīts par vērtīgu, tādēļ jo īpaši tas ir piemērots simbols 25. kāzu gadadienai. Tāpat kā sudrabs jūsu laulība var spīdēt spožumā.

Trīsdesmitā kāzu gadadiena - Pērļu kāzas

Pērle ir viens no izcilākajiem un vērtīgākajiem dārgakmeņiem, ko vien var iedomāties. Simbolizējot apslēpto skaistumu, pērle atgādina pārim, ka patiess skaistums slēpjas pašā cilvēkā un vissvērtīgākā lieta ir kopīga dzīves pieredze ar otru cilvēku.

Trīsdesmit piektā kāzu gadadiena - Audekla jeb koraļļu kāzas

Koraļļi atspoguļo dzīvības spēku, lojalitāti un apņemšanos - visas lietas, ka nepieciešamas, lai laulību uzturētu dzīvu.

Četrdesmitā kāzu gadadiena - Rubīna kāzas

Rubīns simbolizē mīlestību un uguni un glabā sevī laimi un mīlestību. šajā kāzu gadadienā pāri nereti izvēlas mainīt laulības gredzenus pret jauniem, bieži vien arī rotājot tos ar dārgakmeņiem.

Piecdesmitā kāzu gadadiena - Zelta kāzas

Zelta kāzas pavisam noteikti ir viens no nozīmīgākajiem notikumiem pāra dzīvē, kas parasti tiek atzīmēts ļoti svinīgā atmosfērā. Tas ir brīdis, kad var gan sniegt atkārtotus laulības solījumus, gan ierastos laulības gredzenus nomainīt pret jauniem. Zelts simbolizē labklājību, spēku un gudrību jeb visas pamatvērtības, kas veido laulību 50 gadu garumā.

Sešdesmitā kāzu gadadiena - Dimanta kāzas

Dimanti simbolizē tieši to - sešdesmit gadus, kas nodzīvoti laulībā, un attiecības, kas joprojām ir tikpat mirdzošas kā šis dārgakmens.

Septiņdesmitā kāzu gadadiena - Briljanta kāzas

Briljants ir noslīpēts dimants un tieši to arī simbolizē briljanta kāzas - attiecības, ko raksturo spožums.


šovasar LĪGAVĀM piedalījās arī Latvijas Radio 1 raidījuma “Ģimenes studija” diskusijā par kāzu gadadienām, dalījās pieredzē un uzklausīja pāru pieredzes stāstus.

Iedvesmai pilns raidījuma ieraksts meklējams šeit.

Raksta autore: LIENE PĀLĒNA

Citi Raksti