Kad esam nesen iepazinušies un attiecības ir tikko sākušās, mēs otru pilnībā nepazīstam, tādēļ uzdodam jautājumus. Tā atklājam otra personības šķautnes, iepazīstam raksturu un personību. Dažādās situācijās atklājam otras pusītes vērtības, spēju risināt problēmas un daudzus citus aspektus. Ejot laikam, šī iepazīšana mazinās, jo šķiet, esam visu uzzinājuši. Vairs neuzdodam jautājumus, nevērojam otra reakciju un nepievēršam uzmanību sīkumiem, dažkārt pat aizmirstam otru sadzirdēt. Tas veicina atsvešināšanos, kas ilgtermiņā nelabvēlīgi ietekmē vai pat izjauc attiecības. Tādos gadījumos attiecību eksperti iesaka atgādināt sev par lietām, kas tevi piesaistīja partnerim un meklēt iespējas atsvaidzināt mīlestību.
Mīlestības atjaunošanai iespējams izmantot amerikāņu psihologa Artūra Ārona 36 jautājumus, uz kuriem atbildot, pat svešinieki spējot iemīlēties. Lai gan daudzi no tiem šķiet ļoti vienkārši, sarakstā ir arī tādi, kas liks padomāt.
Arī tad, ja otrs cilvēks pazīstams jau daudzus gadus, iespējams atklāt vēl nezināmas mīļotā cilvēka domas, pārdzīvojumus vai personības šķautnes. Tas pierāda, ka otra cilvēka iepazīšana var notikt arī pēc daudzu gadu kopdzīves. Atbildot uz Ārona jautājumiem, noteikti būs gan jautri brīži, gan pārdomas un pārdzīvojumi. Esiet atklāti un ļaujiet vaļu emocijām. Tieši emocionālās saiknes atjaunošana var palīdzēt atgriezt dzirksti attiecībās. Jautājumus iespējams atrast ierakstot Google “36 Arthur Aron questions”.
Ārona pētījumi norāda, ka mūsu partnera dziļo, iekšējo jūtu pasaules iepazīšana vairo mīlestību. Izsakot savas jūtas un lietas, ko dažkārt nespējam atzīt pat paši sev, mēs atklājam sevi no maigākās un neaizsargātākās puses. Tādējādi mēs parādām, ka uzticamies otram, spējam atvērties un dalīties ar slēptākajām domām. Bieži pāriem ir nepietiekamas zināšanas par partnera iekšējo pasauli, kas noteikti nevairo tuvības sajūtu. Ja šķiet, ka partnerim ir grūtības atvērties, sāc ar sevi. Dalies ar domām vai sajūtām, ko agrāk nekad neesi paudusi. Ja arī tad partneris labprātīgi neiesaistās, uzdod kādu konkrētu jautājumu par viņa sajūtām, piebilstot, ka viņš var apdomāties un atbildi sniegt vēlāk.
Atsvešinoties no partnera, ir viegli zaudēt saikni ar viņa vēlmēm un sapņiem.
Ja agrāk zināji, kādu auto viņš vēlētos iegādāties vai kur aizceļot, ļoti iespējams, ka šobrīd par savām zināšanām neesi tik pārliecināta. Sapņi, tāpat kā domas un uzskati, ir mainīgi. Tātad arī šīs zināšanas par otru ir nemitīgi jāatjauno. Kvēlāko sapņu atklāšana ne vienmēr ir viegla. Dažkārt izvēlamies tos neatklāt, jo baidāmies no otra nosodījuma vai kritikas. Pajautā otram par viņa kvēlākajiem sapņiem, un centies iepauzēt, pirms izsaki šaubas par to izdošanos. Ja viņš vēlētos uzsākt savu biznesu vai apceļot Eiropu, necenties fokusēties uz šķēršļiem, kas varētu šo sapni aizkavēt. Daudz labāk būs, ja uzdosi papildus jautājumus un pasapņosi kopā ar mīļoto. šāda veida atbalsts stiprinās uzticēšanos un raisīs komunikāciju jūsu starpā.
Attiecības ir ilgtermiņa darbs. Atsvešināšanās visbiežāk notiek brīžos, kad vairāk darba un laika veltām citām dzīves jomām. Tieši tāpēc ir būtiski atrast laiku, ko pavadīt kopā, darot lietas, ko agrāk izbaudījāt, īpaši tās, ko darījāt attiecību sākumā. Pat tad, ja jūsu dzīves apstākļi ir mainījušies, jums ir bērni, strādājat katru dienu vai esat aizņemti, remontējot dzīvokli, jāprot atrast laiku kopīgām nodarbēm. Ja tomēr neredzat iespēju izrauties, ieplānojiet kopēju randiņu, pastaigu vai pikniku, tāpat kā ieplānotu, piemēram, friziera apmeklējumu. Pats svarīgākais ir atjaunot komunikāciju un emocionālo saikni. Kopīgas nodarbes to noteikti veicinās.
Realitāte dažkārt nesakrīt ar to, ko esam izsapņojuši. Ja šķiet, ka visi centieni atjaunot mīlestību un saikni, kas agrāk jūs tik spēcīgi vienojusi, ir neefektīvi, palīdzība jāmeklē pie profesionāļa. Pāra terapija un neitrālas puses iesaistīšana var veidot jaunu perspektīvu attiecību nākotnei. Jāatceras, ka rezultāts sasniedzams tikai tad, ja abas puses to vēlas. Ja vēlme nav abpusēja, tas būs grūti vai pat neiespējami. Svarīgi pie attiecībām strādāt nemitīgi, tās izkopt un neļaut liesmai apdzist. Atsvešinātība ir grūti pārvarama, tāpēc labāk to nepieļaut.
Ja iemesls atsvešinātībai nav aizņemtība un pievēršanās citām dzīves jomām, bet gan otra cilvēka personības izmaiņas, nepieciešams saprast, kādēļ šādas izmaiņas radušās. Mēs savā dzīves laikā nemitīgi maināmies, tas pats attiecas uz mūsu interesēm, vērtībām, dzīves uztveri un raksturu. Iespējams, ir nepieciešams iemīlēt šo jauno personību sev blakus, nevis censties atgriezt pagātni. Uzdod partnerim jautājumus, sapņojiet kopā un iepazīstiet viens otru tādu, kādi esat šobrīd. Tādi, kādi bijām pirms daudziem gadiem, visticamāk vairs nebūsim nekad.
Raksta autore: ELISA RUDZĪTE
Foto: ALIXANN LOOSLE
Lasi arī: 5 MĪLESTĪBAS VALODAS