Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Arvien biežāk aizdomājoties par planētas resursu izsīkšanu, arī kāzu industrija cenšas meklēt dabai draudzīgāku pieeju. Jau 2020.gadā viena no kāzu tendencēm bija ilgtspējīga jeb zaļā domāšana. Ikviens pasākums, ne tikai kāzas, ir resursu patērējošs, taču ar papildus izdomu un pūlēm noteikti varam samazināt mūsu darbību kaitīgo ietekmi. Runājot par ilgtspēju, vērā ņemami vairāki būtiski faktori. Trīs svarīgākie – reuse, reduce, recycle – izmanto atkārtoti, samazini ietekmi un pārstrādā atkritumus, noteikti var kalpot par mantru, plānojot jebkuras kāzas. LĪGAVĀM apkopoja padomus, kā arī tu vari ieviest šos principus un sarīkot ilgtspējīgas kāzas.

Izmanto atkārtoti

 • Kāzu kleita vai jebkurš cits kāzu tērps ir svarīga īpašās dienas sastāvdaļa. Dabai draudzīgāk noteikti būs izmantot jau esošu tērpu, piemēram, pāršūt mammas kāzu kleitu. Taču tā nav vienīgā opcija. Meklē zīmolus, kas izmanto pārstrādātus materiālus, iegādājies jau lietotu kleitu vai to noīrē. Šādi tērps, kas parasti piedzīvo tikai vienu uznācienu, būs izmantots atkārtoti. Ja tomēr izvēlies iegādāties vai šūt jaunu tērpu, apdomā, kā to varētu pēc tam pārveidot, lai uzvilktu vēl kādu reizi. Ja izvēlies divdaļīgu tērpu vai kostīmu, tam pielietojumu noteikti atradīsi arī citās dzīves situācijās.
ilgtspejigas-kazas
Foto: KLAIDS LIELBIKSIS/ Kāzu pakalpojumu sniedzēji
 • Kad runa ir par laulību gredzeniem, svarīgi pārliecināties, ka tajos izmantotie metāli un dārgakmeņi ir iegūti ētiskā ceļā, nevis izmantojot, piemēram, bērnu darbaspēku. Tikpat labi gredzenu izgatavošanā varat izmantot mantotu zeltu un rotas.
 • Svaigo ziedu vietā izvēlies sauso ziedu kompozīcijas, ko varēsi izmantot atkārtoti.
 • Iegādājies lietotas dekorācijas vai tās noīrē.
 • Ielūgumiem izmanto pārstrādātu papīru.
ilgtspejigas-kazas
Foto: ZANE KRŪMIŅA / Kāzu pakalpojumu sniedzēji

Samazini ietekmi

 • Būtisks vides ietekmētājs ir auto izplūdes gāzes. Lai šo faktoru mazinātu, izvēlies kāzas rīkot tuvāk saviem viesiem vai noīrē transportu, kas visus nogādās nepieciešamajā vietā. Varbūt kāzu auto vietā labāk noīrēt karieti?
 • Dod priekšroku elektroniskajiem ielūgumiem. Šādi samazināsi atkritumus, kas veidojas to izgatavošanas procesā, turklāt viesiem tos būs grūtāk pazaudēt.
 • Izvairies no vienreizējas lietošanas traukiem, salmiņiem, papīra salvetēm. Vislabāk izmantot vairākkārt izmantojamus galda piederumus, auduma salvetes un metāla salmiņus. Ja tomēr nepieciešams izmantot vienreizējas lietošanas traukus, izvēlies tādus, kurus iespējams pārstrādāt.
 • Izmanto grieztos ziedus tikai līgavas pušķī. Pārējo ziedu dekoru vietā vislabāk izmantot augus puķu podos.
ilgtspejigas-kazas
Foto: ZANE KRŪMIŅA / Kāzu pakalpojumu sniedzēji
 • Sezonālu un lokālu ēdienu sastāvdaļas noteikti būs dabai draudzīgāka izvēle. Ja izvēlēsies eksotiskus un nesezonālus produktus, jāatceras, ka lai tie nonāktu uz mūsu šķīvja, tiek lietots transports tā piegādei un ķimikālijas produktu ilgstošai uzglabāšanai.
 • Apsver veģetāru ēdienkarti vai izvēlies vietējo produkciju no tirgotājiem, kas ievēro dzīvnieku labturības principus.
ilgtspejigas-kazas
Maltīte: FABRIKAS RESTORĀNS
 • Iegādājies zerowaste produktus jeb beziepakojumu produktus. Daudzi ražotāji piedāvā produkciju iegādāties videi draudzīgā iepakojumā vai vispār bez tā, vai piedāvā atgriezt iepakojumu, piemēram, stikla burciņas, otrreizējai izmantošanai. Arī dzērieni pieejami lielajos iepakojumos vai mucās, kas pēc tam atgriežamas tirgotājam.
 • Mazāk viesu nozīmē mazāk atkritumu, tāpēc, ja esat nolēmuši rīkot mazas kāzas, esat jau soli tuvāk ilgtspējai.
 • Lai izmantotu mazāk dekorāciju, kas pēc kāzām kļūst par atkritumiem, fotostūra vietā, rīkojiet fotosesijas dabā. Iepriekš vēlams apzināt skaistākos dārzus, pilsētas ielas vai piekrasti, kas kalpos par lielisku fonu skaistām fotogrāfijām.
ilgtspejigas-kazas
Foto: THEKIKA PHOTOGRAPHY / Kāzu pakalpojumu sniedzēji
 • Izvairieties no dāvanu iesaiņojumiem, lūdzot viesiem dāvanu vietā elektroniskas dāvanu kartes. Tie, kas aktīvi iesaistās labdarības projektos, var dāvanu vietā lūgt ziedojumus konkrētai organizācijai.
 • Izvēlies ekoloģisku make-up, kas nav testēts uz dzīvniekiem. Visvienkāršāk noskaidrot produkta dabiskumu, apskatot iepakojumu. Dabīgiem produktiem norādīti sertifikāti, piemēram, Ecocert, Natrue un citi.
ilgtspejigas-kazas
Foto: ZANE KRŪMIŅA / Kāzu pakalpojumu sniedzēji

Pārstrādā atkritumus

 • Izvēloties svinību vietu, noskaidro, cik dabai draudzīgi ir viņu pakalpojumi. Pārliecinies, ka tiek šķiroti atkritumi un iepakojumi.
 • Ēdienu pārpalikumus noteikti varat ziedot dzīvnieku fermām.
 • Visas otrreiz neizmantojamas dekorācijas arī jāizmet tam paredzētā vietā.
ilgtspejigas-kazas
Foto: THEKIKA PHOTOGRAPHY / Kāzu pakalpojumu sniedzēji

Raksta autore: ELISA RUDZĪTE

Foto: KLAIDS LIELBIKSIS, THEKIKA PHOTOGRAPHY, ZANE KRŪMIŅA


Lasi arī: DABAI DRAUDZĪGAS JEB EKOLOĢISKAS KĀZAS

Citi Raksti