Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Lai kāzu dienā ienākot svinību zālē nerastos nekārtība, viesiem staigājot apkārt un nezinot, kur apsēsties, sēdvietu plāna izveide ir obligāta. 

Ļoti svarīgi ņemt vērā vairākas nianses, kas ļauj maksimāli efektīvi izsēdināt viesus tā, lai visiem būtu ērti un pēc kāzām paliktu tikai patīkamākās atmiņas. 

Pēc kādiem principiem var izsēdināt viesus: 

 • Pēc vecuma (jaunākos ar jaunākajiem, vacākos ar vecākajiem) 
 • Pēc valodas (lai pie viena galda sēdošie runātu vienā valodā) 
 • Pēc radniecības (līgavas radinieki, līgavaiņa radinieki) 
 • Pēc interesēm (darba kolēģi, klasesbiedri, bērnības draugi) 

Foto pa kreisi: SANTA APŠENIECE / Foto pa labi: JURIS ROSS

Kā galdu forma ietekmē viesu izvietojumu pie galdiem: 

 • Ja kāzās ir apaļie galdi, tad ņemiet vērā, ka maksimālais viesu skaits pie galda 1,8 metru diametrā ir 10 personas. Ja ēdinātāji teiks, ka var apsēdināt arī 11 vai 12 personas, neticiet. Viesi traucēs viens otram ar elkoņiem un jutīsies neērti. Pie apaļiem galdiem, kas diametrā ir no 1,5 līdz 1,6 metriem, maksimāli var apsēdināt 8 personas. 
 • Ja jūs pie apaļiem galdiem sēdināsiet maksimālo viesu skaitu, atcerieties, ka kādam būs jāsēž ar muguru pret jums. Pievērsiet tam uzmanību un nesēdiniet šajās ar muguru vērstajās vietās vecākus vai citus svarīgus viesus. 

Foto: MC WEDDING
 • Ja jūs nevēlaties, lai kāds sēdētu ar muguru pret jums, tad pie galda sēdiniet par 1 līdz 2 personām mazāk nekā ļauj galda izmērs. Tad pie galda tiek atstāta atstarpe, kur viesi nesēž. Taču, sēdinot viesus apkārt galdam, ņemiet vērā, ka pirmais un pēdējais viesis sarakstā nevar būt pāris, lai šī atstarpe nesanāktu starp viņiem. 
 • Ja jūs vēlaties sēdināt viesus pie gariem taisnstūrveida galdiem, tad ņemiet vērā, ka galda platumam jābūt vismaz 90 cm. Pretējā gadījumā uz galda nebūs vietas, lai pa vidu izvietotu glāzes, dekoru vai ēdienu (ja plānots, ka tas stāv uz galdiem). 

Foto pa kreisi: LINDA UNGURE / Foto pa labi: SANTA APŠENIECE

Kas jāņem vērā, plānojot sēdvietas bērniem: 

 • Atcerieties, ka jebkura vecuma bērnam (izņemot mazuļus, kuri vēl patstāvīgi nesēž) jābūt savai sēdvietai, jo bērna vecākiem būs ļoti neērti visu vakaru turēt bērnu klēpī. 
 • Bērnus līdz aptuveni 2,5 gadiem jāraksta kā plusiņš mammām sēdvietu sarakstā – viņiem tiks piedāvāti bērnu krēsliņi, taču tie netiks skaitīti pie galda (viņiem nebūs sava šķīvja un piederumu). 
 • Bērnus no aptuveni 2,5 gadiem jāraksta pie galda kā atsevišķu viesi sēdvietu sarakstā – viņiem tiks nodrošināti krēsli (kā visiem viesiem) un galda piederumi. 
 • Ja kāzās ir vairāki skolas vecuma bērni, tad var izveidot arī atsevišķu bērnu galdu. 
 • Ja jūs neesat pārliecināti, kā bērniem būtu labāk, nekautrējieties uzdot šo jautājumu viņu vecākiem. 

Foto: LŪCIJA ROŠĀNE

Citas svarīgas nianses saistībā ar viesu izsēdināšanu: 

 • Nesēdiniet vecākus viesus pie galdiem, kuri ir vistuvāk skatuvei vai dīdžejam. Parasti tur tiek izvietota skaņas aparatūra un vecāka gadagājuma cilvēkiem skaļums var radīt neērtības. 
 • Vecāki parasti tiek sēdināti pie galdiem, kas ir tuvāk pārim. 
 • Ja vairākiem viesiem ir vienādi vārdi, tad uz galda kartes jāpieraksta uzvārda pirmo burtu (Anna M.). Ja šiem viesiem līdzi ir otrā pusīte, tad var nerakstīt uzvārda pirmo burtu, viņi pēc savas otrās pusītes sapratīs, kas kur sēž. 

Foto: VIVIENNE TYLER PHOTOGRAPHY
 • Pirms sēdvietu sadalīšanas aprēķiniet, cik kopā ir viesu. Pēc sēdvietu sadalīšanas pārbaudiet, vai sēdošo personu skaits sakrīt ar viesu skaitu un vai visiem viesiem ir piešķirta vieta (bieža kļūda – vienu viesi apsēdina divās vietās, bet citu viesi vispār aizmirst). 
 • Kad sēdvietu plāns ir gatavs, uzmanīgi pārbaudiet visu vārdu pareizrakstību un padomājiet, kā vēlaties norādīt viesa vārdu (piemēram, vēlams rakstīt Artis, nevis Arča). 
 • Padomājiet, kā sēdvietu plānā un uz vārda kartiņām rakstīt vecākus, vecvecākus, piemēram, Liene vai līgavas mamma. 

Foto: LŪCIJA ROŠĀNE

Sēdvietu plānam jābūt sagatavotam 2 formātos: 

 1. Saraksts ar viesu iedalījumu pa galdiem. Šo sarakstu jūs nododat poligrāfijas dizaineram, kas pēc šī saraksta izveido lielo sēdvietu plānu. Tas tiek izvietots pie ieejas svinību zālē. Kā arī no šī saraksta dizainers izraksta viesu vārdus vārda kartiņu izgatavošanai. 
 2. Svinību zāles shēma ar uzzīmētiem galdiem, kur norādīts, kur telpā atrodas galdi un kāds numurs ir katram galdam. Pie katra galda tiek precīzi norādīts, kur katrs viesis sēž. Atcerieties, ka kāzu dienā vārda kartiņas uz galdiem liek organizators vai koordinators, nevis līgava. Viņi nepazīst jūsu viesus. Tāpēc atbildīgai personai ir svarīgi zināt, kuru vārda kartiņu likt pie kura šķīvja, lai nesanāktu neērtas situācijas, kad, piemēram, vecāki ir apsēdināti pie apaļā galda ar muguru pret pāri.   

 

Raksta autore: Oksana Špakova / kāzu aģentūra Kāzu Feja 

Foto: Santa Apšeniece, Juris Ross, Lūcija Rošāne,  Linda Ungure, MC wedding, Vivienne Tyler Photography

Citi Raksti