Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

KĀ SAMAZINĀT KĀZU BUDŽETU?

KĀ SAMAZINĀT KĀZU BUDŽETU?

Saderināšanās ir kārtīgi atzīmēta, un sajūsmai par gaidāmo ir pievienojies saraksts ar darāmo darbu sarakstu kāzu sakarā. Esiet sveicināti izaicinājumiem pilnajā kāzu plānošanā! Tomēr pirms ķerties klāt ielūgumiem, kāzu vietas meklēšanai un pat kleitai, jāsaprot kāzu budžeta apjoms, un, ja nepieciešams, jāatbild arī uz jautājumu, kā to samazināt. Šo un citus jautājumus uzdevām kāzu rīkotājai ar stāžu – Oga Events radošai vadītājai Artai Pastorai.

Kā vispār saprast, cik liels varētu būt plānotais kāzu budžets?

Kāzu budžets vienmēr būs atkarīgs no kāzu formāta – vienas vai divu un vairāku dienu svinības. Tāpat ir svarīgi saprast vietu un kopējo viesu skaitu. Dažkārt maldīgs ir priekšstats, ka vienas dienas svinības labā restorānā būs lētākas, nekā divu dienu kādā viesu namā. Visdrīzāk summas būs līdzīgas, tādēļ, ja ir jāiekļaujas konkrētā budžetā, tad vēlams pārskatīt viesu skaitu, kā arī kopējo formātu. Arvien aktuālāk sāk kļūt intīmas kāzu svinības, kur tiek aicināti patiešām paši, paši tuvākie cilvēki, bez kuriem nekādi nav iedomājama kāzu diena.

Vai arī var veidot īsas svinības, lai piešķirtu svētku sajūtu, kopīgi pavadītu laiku, paceltu šampanieša glāzi, apēstu gardu kūkas gabalu un klausītos labu mūziku. Tā teikt, lai apmierinātu visas “garšas kārpiņas” un iedotu kopējo svinīguma sajūtu.

No kura gala ķerties klāt budžeta tāmei?

Viens no veidiem, kā saprast kāzu kopējo budžetu, ir apskatīt kādu piemēru – salikt kopā visas nepieciešamās pozīcijas un aptuvenās katras pozīcijas izmaksas. Konkrētus skaitļus grūti nosaukt, jo summas mainās atkarībā no sezonas, konkrētām vēlmēm un individuālā klientu pasūtījuma.

Vēl viena no lietām, ko vērts pieminēt – kopējās izmaksas lielos apmēros neietekmēs viesu skaita samazināšana uz pusi, ja netiek mainīta kāda no pārējām pozīcijām.

Jaunā pāra apģērbs, fotogrāfs, mūzika un vēl dažas pozīcijas neietekmē cilvēku skaits. Tā teikt, mūziķi izmaksās tikpat, ja spēlēs 10 cilvēkiem 70 cilvēku vietā.

Tomēr, ja ekspektācijas ir lielākas par patieso budžetu, ko darīt?

Vienmēr pastāv iespēja ietaupīt uz mazāk svarīgām lietām, piemēram:

  • dāvaniņām viesiem;
  • fotostūri;
  • dažādiem sīkumiem, kas kopā visbiežāk veido lielu summu.

Tāpat var apsvērt īrēt lietas, nevis pirkt tās pašiem. Manuprāt, vienmēr var atrast alternatīvas kādai no budžeta pocīzijām, tikai jābūt radošiem.

Galvenais ir nekrist panikā – svētki ir par jums diviem un jūsu solījumu būt viens otram, draugiem un radiniekiem klātesot. Viņi ir atnākuši svinēt kopā ar jums, tādēļ svētki jārīko sev atbilstošā formātā, kuru iespējams atļauties, neiedzenot sevi izmisumā.

Uz kādām pozīcijām, tavuprāt, vēl būtu iespējams ietaupīt?

Var veidot gaumīgas, minimālistiskas dekorācijas. Tā teikt – less is more jeb mazāk, patiesībā, ir vairāk.

Iesaku nopietni pievērsties ēdiena un dzērienu pozīcijai, saprotot daudzumu pamatotību.

Arvien ir saimnieces, kuras rēķina vairāk par vienu kilogramu ēdiena uz vienu cilvēku, kas ir milzīgs skaitlis. Tāpat var atteikties no sīkumiņiem un pārskatīt to nepieciešamību. Piemēram, grezna auto īre visdrīzāk būs lieka, ja ceremonija un svinības notiek vienā un tājā pašā vietā. Tādēļ svinības būtu jārīko pēc iespējas kompaktākas – visam atrodoties tuvu, kas palīdzēs ietaupīt uz dažādu vietu īri, degvielas izmaksām, dažādām uzkodām (jo mazāk viesiem jāgaida, jo mazāk jāpiedāvā dažāda veida uzkodas gaidīšanas laikā) un vēl daudzi citi mazi knifi, kurus iespējams izdomāt plānošanas gaitā.

Bet uz ko, tavuprāt, noteikti nevajadzētu taupīt?

  1. Būtībā, ir pāris ļoti svarīgas lietas, uz kurām neiesakām taupīt. Viena no tām ir apģērbs jaunajam pārim. Pārim ir jājūtas ērti, pārliecināti un tieši tā, kā viņi vēlas. Viesi to redzēs un sajutīs. Ja jaunais pāris būs laimīgs un starojošs, tad arī viesi “pavilksies” līdzi un būs kopumā apmierināti, kas radīs fantastisku gaisotni.
  2. Kā arī ļoti svarīga ir fotogrāfa izvēle. Ar viņu kopā ir jājūtas ērti, kā arī ir jāizvērtē fotogrāfa kāzu foto portfolio un jārēķinās ar fotogrāfa stilu un rokrakstu, jo tas būs tieši tāds. Bildes būs tās, kas visas mūžā garumā saglabās atmiņas par svinībām.
  3. Tāpat iesakām apdomāt vakara vadītājus, jo kādam ir jāuzņemas atbildība būt par pasākuma “balsi”. Šo lomu protams var darīt vedēji, bet kādam ir jāuzņemas virzīt pasākumu un viesus – pasaucot uz fotografēšanos, uzaicinot sēsties pie galda un piesakot pirmo deju.
    FOTO: ALEKSANDRS GADZĀNS, BILLIJS LOCSELĪNA UPMANE
Citi Raksti