Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Kas nogalina vīrieša pašvērtējumu

Kas nogalina vīrieša pašvērtējumu

Runājot par partnera iedvesmošanu uz darbībām, izaugsmi un pārmaiņām, nereti izmantojam taktikas, kas, lai arī pirmajā mirklī šķiet iedarbīgas (un reizēm tiešām arī kādu laiku strādā), patiesībā rezultējas pretēji - otrs arvien mazāk vēlas rīkoties, atsalst, rodas vairāk strīdu.

Apskatīsim šīs neefektīvās taktikas, frāzes un izteikumus, kas nogalina vīrieša degsmi attīstīties un darīt. Nobeigumā - par to, kas strādā daudz efektīvāk un kā var gudri un pozitīvi ietekmēt partnerī vēlmi kļūt labākam.

MenuAttiecību mentore: Zane Ozoliņa

Kas nogalina vīrieša degsmi?

  • Izrādīšana, ka sieviete ir gudrāka un zina vairāk nekā viņš. Vīrietis savai sievietei neuzliek uzdevumu būt mentorei, meistarei, pasniedzējai vai guru. Ja viņa rāda, ka saprot labāk, beigās nonāk pie tā, ka pašai arī viss ir jādara.
  • Mammas lomas uzņemšanās caur centieniem rūpēties, no visa pasargāt, aptekalēt. Tas ir īss ceļš uz to, lai sievietei pazustu iekāre pret vīrieti.
  • Nevajag izlikties/parādīt, ka esi drošāka, drošsirdīgāka nekā vīrietis. Sevišķi, dodot padomus. Kā tas izskatās? “Liecies mierā, tur taču nav no kā baidīties. Tur taču nav risku.” “Ko tu trako? Viss ir normāli.” Sievietei liekas, ka viņa tādējādi vīrieti iedvesmo. “Nu ko tu - liecies mierā, cilvēki tā dara, tu taču arī varēsi, nu beidz.”
  • Vīrieša sasniegumu noniecināšana, kad viņš ar tiem dalās (un lepojas). Sevišķi citu cilvēku priekšā.

  • Vīrieša sapņu devalvēšana. Nav jādomā, ka vīrietim nebūs savu mērķu un sapņu. Viņam tie būs. Un sievietes ir diezgan meistarīgas vīriešu sapņu un entuziasma iznīcināšanā. Kā tas var notikt? Vīrietis izsaka kādu ideju un pretim saņem: “Tu jocīgs esi, ko tādu izdomāt? Muļķības. Labāk būtu izdarījis to, ko es teicu (izmantojot iespēju izteikt aizvainojumu par to, kas konkrēti nav izdarīts).”
  • Vīrišķo rakstura īpašību noniecināšana. Nekad nevajag teikt, ka viņam pietrūkst vīrišķo rakstura īpašību vai ka viņam ir noslieces uz svārstīšanos, piekāpšanos, ka viņš neprot vienoties, un tamlīdzīgi.
  • Skatīšanās “no augšas”. Pasakot, ka bez tevis viņš nekad nespētu tikt galā ar ģimenes apgādāšanu.
  • Frāze: “Mēs to (kādu pirkumu, piemēram) nevaram atļauties.”
  • Izteicieni: “Kā man gribētos justies pārliecinātākai, kā gribētos, lai mums būtu vairāk naudiņa, tik slikti bez naudiņas, kāds te tik maz pelna...”

  • Tirgus situācijas daudz labāka pārzināšana. Nevajag piedāvāt vīrietim ceļus un iespējas palielināt ienākumus, stāstot savu redzējumu par to, kur un kā viņš varētu nopelnīt, kur un kas viņam būtu jādara, jo, piemēram, “draudzenes vīrs veiksmīgi to dara, tu taču arī to vari”.
  • Sajūsmināšanās par citiem vīriešiem. “Aijai vīrs - Miltiņa kungs. Lūk tas ir vīrietis, ne tā kā te daži labi. Redzi, ir tomēr šajā pasaulē normāli vīrieši.”
  • Vēl tādas veiksmi vēlošas frāzes kā: “Nu, ja gribi pazaudēt visu naudu, uz priekšu, ieguldi šajā nejēdzīgajā projektā”; “Tā, no sākuma visu saskaitīsim. Izsvērsim visus par un pret un tikai pēc tam”; “Klau, spriedīsim, lūdzu, kritiski, tas taču ir neprāts.”

Protams, nav obligāti atbalstīt idejas, kuras tu uzskati par šaubīgām, bet atceries, ka tā tu nodzēsīsi vīrieša entuziasmu, jo tu, visticamāk, aizskarsi viņa pašlepnumu.

Es saprotu, no kurienes tas viss nāk - no neizteiktām vēlmēm, kuras ir neērti pastāstīt otram. Jo ir kauns, grūti par to runāt, ir bailes, ka otrs atteiks (un tāpēc liks justies nenovērtētai), bailes, ka otrs vispār var aiziet. Ir sajūta, ka viņam būtu jāuzmin tas, ko tu vēlies (jo “visas sievietes taču to vēlas”), tomēr tas nav godīgi pret otru. Jo viņš nekad to neuzminēs, jo tavas vēlmes konkrētajā dzīves brīdī var būt absolūti atšķirīgas. Un mirklī, kad otrs stāsta pats par savām vēlmēm, ierunājas aizvainojums par to, ka viņš kaut ko nav uzminējis, nolasījis starp rindiņām. Taču tas nav viņa uzdevums. Viņa uzdevums nav atteikties no sevis, lai izdabātu, tāpat kā tev. Un tavs uzdevums ir runāt, tieši un skaidri pasakot, ko tu gribi. “Es gribu” un “Kā tu uz to skaties? Ko tu par to domā?” ir labākais veids, kā noskaidrot otra redzējumu, un vēl “Kā es varu tev palīdzēt to realizēt? Kāds būtu tev nepieciešamais atbalsts no manis?”

Kā iedvesmot un atbalstīt vīrieti?

Nobeigumā padalīšos ar dažām vispārīgām rekomendācijām, kas labi strādā jebkurās attiecībās (jāatceras, ka šīs ir vispārīgas - kā to pielietot individuāli, tieši tavā gadījumā ar tavu partneri, tu noteikti izdomāsi).

Patiesībā iedvesmošanas un atbalsta formula ir gana vienkārša - pateicība, novērtēšana, lepošanās un apbrīnošana.

Pateicība par to, ka otrs pilda savus pienākumus. Pateicība katru reizi, kad otrs izdara kaut ko tavā labā. Kad otrs ir ieguldījis enerģiju, domas, uzmanību, ko ne vienmēr varam redzēt klātienē un ko nereti uztveram par pašsaprotamu, jo tas taču “nav nekas īpašs”. Iet uz darbu - kas tur tik īpašs. Iznesa miskasti - tas taču nav nekas. Atnāca mājās ātrāk, lai vairāk laika būtu kopā, - bet kā tad citādāk, katru dienu tā vajadzētu! Iedeva naudiņu - par maz! Utt.

Un pateicību svarīgi izteikt tā, lai otrs dzird, blakus esot, acīs skatoties (nevis storijā Instagram).

Apbrīno vīrieša vīrišķās kvalitātes. Zināšanas, prasmes, spēku, muskuļus utt. Apbrīno gan ar acīm, skatoties uz viņu, gan ar vārdiem, izsakot tos viņam.

Starp citu, kad vīrietis par sevi šaubās, ir vērts mirkli iepauzēt un tad izstāstīt viņam tās īpašības, ar kuru palīdzību viņš jau ir iepriekš ticis galā ar citiem svarīgiem uzdevumiem: “Esmu novērojusi tevī tādas un tādas īpašības, kas tev toreiz ļāva atrisināt to un to uzdevumu. Zinu, ka tās tev ļaus tikt galā arī ar šo. Jā, būs izaicinājumi, bet es tev ticu.” Sievietei ir spēja ļaut vīrietim sevi ieraudzīt no tā aspekta, no kura pats sevi neredz (gluži tāpat, kā mēs bieži neredzam sevi).

Būtiski! Runāt (apbrīnot, pateikties, lepoties) tikai par to, ko vīrietis dara, nevis par iespējamajām darbībām nākotnē vai viņa potenciālu. Potenciāls ir mums visiem. Būtiski ir saslēgties ar realitāti un redzēt to, kas ir.

Lepoties - to dara, citiem dzirdot. Draudzenēm, radiem, draugiem. Kāds viņš man [..] - tik lieliski izdarīja [..], es ar viņu ļoti lepojos!”

Novērtē - klusībā. Mājās, vientulībā ietinoties plediņā un domājot par otru, ieraugot un novērtējot visas tās labās lietas, kas jums jau ir, sajūtot siltumu pakrūtē.

šī formula strādā abos virzienos - kā sievietei pret vīrieti, tā otrādi.

Izsakot vīrietim kādu lūgumu vai vēlmi, jāsaprot un jāpieņem tas, ka vīrietis varbūt arī nesāks rīkoties uzreiz. Viņš varbūt arī negribēs. Varbūt sapratīs vēlāk. Jāprot arī pagaidīt (pajautāt, kad viņam to būs ērti izdarīt; pajautāt viņa viedokli un klausīties atbildi). Svarīgi ir sniegt ideju, izteikt vēlmi un iedot otram laiku un telpu, kas var atšķirties no tavas. Mums ir atšķirīgi ātrumi, uztvere, iespējas realizēt. Daudzas sagaida, ka otrs momentā sāks rīkoties. Nē, var arī paiet laiks (tam jābūt samērīgam un par to arī var vienoties: “Cik laika tev vajadzēs, lai sniegtu man atbildi?”).

Lai izdodas augt mīlestībā, komunikācijā un attīstībā!

Raksta autore: Attiecību mentore Zane Ozoliņa

Citi Raksti