Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

LAI ROTAĻLIETAS BĒRNIEM BŪTU DABAI UN VESELĪBAI DRAUDZĪGAS

LAI ROTAĻLIETAS BĒRNIEM BŪTU DABAI UN VESELĪBAI DRAUDZĪGAS

Iedomājieties, cik daudz katru gadu tiek izmestas un iegādātas jaunas rotaļlietas bērniem? Dabai ļoti nedraudzīgi. Bet vai ikdienā īsti aizdomājamies, ko spilgtas un lētas spēļmantas nozīmē bērna veselībai? Pēc kādiem principiem izvēlēties dabai un bērna veselībai draudzīgas rotaļlietas? To noskaidrosim šajā rakstā.

Eko draudzīgas rotaļlietas bērniem

Nezināmas izcelsmes un sastāva plastmasa, indīgas krāsvielas, gumijas rotaļlietas, kuru sastāvā ir toksīni un sveķi – no tā jāizvairās, izvēloties rotaļlietas bērniem. Tas ir gan dabu piesārņojoši, gan veselībai kaitīgi, it īpaši, ja mazulis ir tajā vecumā, kad pasauli iepazīst caur muti.

rotaļlietas bērniem eko
Koka lego: MOKULOCK

Veselībai draudzīgām rotaļlietām teju vienmēr klāt būs pievienota informācija, savukārt, ja rotaļlietas sastāvs vai izcelsme nav skaidra, par tās nepiemērotību bērniem liecinās aizdomīgi zema cena un pārlieku spēcīgs vai nepatīkams aromāts.

Lai izvairītos no apjomīgā plastmasas piesārņojuma dabā, varam dot priekšroku rotaļlietām, kas izgatavotas no materiāla, kas dabā sadalīsies.

rotaļlietas bērniem eko

Kādreiz plastmasā bija vairāk kaitīgo vielu

Dabai draudzīgāk, ja saudzīgi lietotas, labi saglabātas rotaļlietas varat uzdāvināt, atdot vai ziedot tiem, kam tās ir aktuālas, kad jūsu bērns no attiecīgā vecumposma izaug – apjomīgu daļu izmesto rotaļlietu veido tādas, kas lietotas vien neilgu laiku, jo mēs jau zinām, cik ātri bērni izaug un mainās viņu intereses.

rotaļlietas bērniem eko

Tomēr ar šo jābūt ļoti, ļoti uzmanīgiem – noteiktās normas par bīstamajām vielām, kā piemēram ftalātiem un smagajiem metāliem, rotaļlietu sastāvā mūsdienās ir krietni vien stingrākas, nekā pirms padsmit gadiem. Ftalātu kaitīgā ietekme tolaik vēl nebija pierādīta, līdz ar to ierobežojumu to lietošanā nebija. Tagad ftalāti ir iekļauti īpaši bīstamo vielu sarakstā un ir zināms, ka tie kaitē hormonālajai sistēmai, auglībai un tiek saistīti arī ar uzvedības traucējumiem, bērnu astmu un citām slimībām. Savukārt smagie metāli ir bīstami centrālās nervu sistēmas attīstībai.

Tas nozīmē, ka bez žēlastības jāatvadās no mīkstām plastmasas rotaļlietām, kas izgatavotas pirms 2007. gada, nekāda sentimenta!

rotaļlietas bērniem eko

Ieteikumi drošākai rotaļlietu izvēlei

  • Kvalitatīvas rotaļlietas no dabīgā koka, bet jāraugās, lai tās nebūtu līmētas un jāpārliecinās, ar ko tās krāsotas. No koka izgatavojamas dažnedažādas rotaļlietas bērniem – koka klucīši, konstruktori, vilcieni, grabuļi, piramīdas un sapņu namiņš lellēm. Veselībai nekaitīgas un īpaši izturīgas rotaļlietas;
  • Pilis no kartona;
  • Rotaļlietas no auduma. Droši var lietot tās rotaļlietas, kuras marķētas ar OEKO-TEX® Standard 100 – tas nozīmē, ka auduma detaļas nesatur kaitīgās vielas;

rotaļlietas bērniem eko

  • Dabīgās krāsvielas. Sintētiski košas spēļmantas visdrīzāk tādas tapušas ne ar pašām nekaitīgākajām krāsvielām;
  • Kvalitatīvas plastmasas rotaļlietas no uzticamiem ražotājiem, kas spēj produkta atbilstību pierādīt ar sertifikātiem. Informācija parasti pieejama uz iepakojuma. Nepērciet plastmasas rotaļlietas, uz kurām lasāms “vinila” vai “PVC”, vai otrreizējās pārstrādes kods 3;
  • Eiropas Savienībā ražotām rotaļlietām ir stingrākas prasības;
  • Lai pārliecinātos par bīstamu vielu neesamību preces sastāvā, vērts lejupielādēt savā telefonā aplikāciju Scan4chem – noskenējot preces svītru kodu, uzrādīsies informācija. Šo lietotni var izmantot arī apģērbu, trauku, virtuves piederumu un citu preču izpētīšanai.

Raksta autore: IEVA KRASTIŅA


Lasi arī: BĒRNISTABAS IEKĀRTOŠANA. PRAKTISKI IETEIKUMI BĒRNUDĀRZNIEKU VECĀKIEM

Citi Raksti