Iedomājieties, cik daudz katru gadu tiek izmestas un iegādātas jaunas rotaļlietas bērniem? Dabai ļoti nedraudzīgi. Bet vai ikdienā īsti aizdomājamies, ko spilgtas un lētas spēļmantas nozīmē bērna veselībai? Pēc kādiem principiem izvēlēties dabai un bērna veselībai draudzīgas rotaļlietas? To noskaidrosim šajā rakstā.
Nezināmas izcelsmes un sastāva plastmasa, indīgas krāsvielas, gumijas rotaļlietas, kuru sastāvā ir toksīni un sveķi – no tā jāizvairās, izvēloties rotaļlietas bērniem. Tas ir gan dabu piesārņojoši, gan veselībai kaitīgi, it īpaši, ja mazulis ir tajā vecumā, kad pasauli iepazīst caur muti.
Veselībai draudzīgām rotaļlietām teju vienmēr klāt būs pievienota informācija, savukārt, ja rotaļlietas sastāvs vai izcelsme nav skaidra, par tās nepiemērotību bērniem liecinās aizdomīgi zema cena un pārlieku spēcīgs vai nepatīkams aromāts.
Lai izvairītos no apjomīgā plastmasas piesārņojuma dabā, varam dot priekšroku rotaļlietām, kas izgatavotas no materiāla, kas dabā sadalīsies.
Dabai draudzīgāk, ja saudzīgi lietotas, labi saglabātas rotaļlietas varat uzdāvināt, atdot vai ziedot tiem, kam tās ir aktuālas, kad jūsu bērns no attiecīgā vecumposma izaug – apjomīgu daļu izmesto rotaļlietu veido tādas, kas lietotas vien neilgu laiku, jo mēs jau zinām, cik ātri bērni izaug un mainās viņu intereses.
Tomēr ar šo jābūt ļoti, ļoti uzmanīgiem – noteiktās normas par bīstamajām vielām, kā piemēram ftalātiem un smagajiem metāliem, rotaļlietu sastāvā mūsdienās ir krietni vien stingrākas, nekā pirms padsmit gadiem. Ftalātu kaitīgā ietekme tolaik vēl nebija pierādīta, līdz ar to ierobežojumu to lietošanā nebija. Tagad ftalāti ir iekļauti īpaši bīstamo vielu sarakstā un ir zināms, ka tie kaitē hormonālajai sistēmai, auglībai un tiek saistīti arī ar uzvedības traucējumiem, bērnu astmu un citām slimībām. Savukārt smagie metāli ir bīstami centrālās nervu sistēmas attīstībai.
Tas nozīmē, ka bez žēlastības jāatvadās no mīkstām plastmasas rotaļlietām, kas izgatavotas pirms 2007. gada, nekāda sentimenta!
Raksta autore: IEVA KRASTIŅA
Lasi arī: BĒRNISTABAS IEKĀRTOŠANA. PRAKTISKI IETEIKUMI BĒRNUDĀRZNIEKU VECĀKIEM