Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

LATVISKIE PIRMSKĀZU JAUNĀ PĀRA PIRTS RITUĀLI

LATVISKIE PIRMSKĀZU JAUNĀ PĀRA PIRTS RITUĀLI

Latvijas dzimšanas dienas nedēļā der atcerēties īpašās pirmskāzu latviskās pirts tradīcijas, kas jebkuras kāzas un attiecības pacels jaunā līmenī. Pirtī ir lietas, ko piedzīvot – tieši tā uzskata pirtniece un zāļu sieva Līga Reitere, kas portālam Līgavām.lv dalījās ar savām atziņām par dažādiem pirmskāzu pirts rituāliem.

LĪGAVAS MUGURAS MAZGĀŠANAS RITUĀLS

Ja kāzas plānotas, ieturot senlatviešu tradīcijas, tad līgavai vajadzētu sarūpēt īpašu pirts rituālu. Līgavas muguras mazgāšana ir rituāls, ko pirms vedībām piekopa līgava ar savām māsām un draudzenēm, lai pirms nozīmīgā notikuma nomazgātu no sevis visu lieko – ne tikai fiziskā, bet arī garīgā ziņā.

Pēc tradīcijām pašā vakarā muguru līgavai, viņai nezinot, ierodas mazgāt viņas māte, kas simbolizē dzimtas sievišķo enerģiju un spēku, kas tiek nodota tālāk.

“Šis rituāls simbolizē brīdi, kad māte un meita kļūst līdzvērtīgas katra par sevi – viņas, ja tā var teikt, izlīgst. Māte pēdējo reizi mazgā meitas kā bērna muguru un pirmo reizi kā sievas muguru. Tieši tas šajā tradīcijā ir galvenais – lai iestātos līdzvērtība,” tā Līga Reitere. Viņa norāda, ka cilvēki aizvien šo tradīciju piekopj, bet svarīgākais, lai tajā piedalītos tikai ģimenes cilvēki, vislabāk tikai māte un meita, nevis kāds, kas pieaicināts no malas.

JAUNĀ PĀRA LUTINĀŠANA PIRTĪ

Pirtniece Līga Reitere stāsta, ka pāri iecienījuši arī jaunā pāra lutināšanas pirtī rituālus jeb pirmskāzu pērienu jaunajam pārim.

“Šis rituāls simbolizē to, ka abi tiek sapērti kopā, tas ir kopīgs baudpilns piedzīvojums pirtī, caur kuru pirms kāzām atbrīvoties no sasprindzinājuma, jo galu galā kāzas ir liels un stresa pilns notikums, kad cilvēks kļūst pārguris, pārcenties, pārslogots un līdz ar to arī fiziski novājināts.

Ir pāri, kas pēc pēriena saka, ka ir pazudis sasprindzinājums. Tieši tādēļ šis rituāls jādara pēc iespējas tuvāk kāzām, kaut iepriekšējā dienā, lai atkal saspringums neatgrieztos,” iesaka pirtniece. Šādos jaunā pāra lutināšanaos rituālos pirts kalpo kā gandarījums, ka viss ir gatavs. “Rituālā svarīga ir, piemēram, kāju vanna, jo tas ir pamats, kas ir zem kājām un uz ko balstās viss ķermenis. Tādēļ šajās vannās jāliek augi, kas simbolizē gan rūgtumu, gan sūrumu, gan saldumu, lai, piemēram, rūgtums būtu kā pamats zem kājām, nevis kā nasta uz muguras,” tā Līga Reitere. Viņa norāda, ka pāri aizvien biežāk izvēlas šādus rituālus. “Rituāla laikā jaunais pāris iemedo viens otru – tajā ir svarīgi, lai pirtnieks netraucētu. Bet jau pēc pirts jaunais pāris saņem baltos garos pirtskreklus un viņus apber ar ziediem. Visbiežāk to dara ar rožu ziedlapiņām, bet var izmantot arī citus ziedus. Kādēļ ziedi? Jo zieds ir mīlestības plaukums un ziedēt nozīmē arī dot mīlestību otram,” stāsta Līga Reitere.

VECMEITU BALLĪTES VIETĀ – LĪGAVU PIRTS!

Tām meitenēm, kurām patīk latviešu tradīcijas, ieteicams apmeklēt Līgavu pirti. Tas ir īpašs rituāls kopā ar draudzenēm, ko veikt pirms kāzām. Pasākums teju sešu stundu garumā ar SPA elementiem lauku mierā un klusumā jeb iespēja sakopot domas un sajusties kā īstai līgavai. Līga Reitere norāda, ka līgavu pirts rituāli būtībā nozīmē līgavas miesas sagatavošanu.

“Vecmeitu ballītes pirtī ir no jauna radīta tradīcija un šādos rituālos dominē lutināšanas procedūras, runāšana un pārrunāšana par gaidāmo un jau piedzīvoto.

Tas ir laiks, kad līgava vēl var pabaudīt pirti un kopīgo laiku ar draudzenēm kā brīva un nesaistīta sieviete, jo pēc kāzām dzīvei sāksies cits ritms. Otrkārt, šādos rituālos līgava saņem skaistumkopšanas procedūras no pašas draudzeņu rokām. Manuprāt, tā ir ļoti skaista tradīcija. Mums jāatceras, ka tradīciju maiņa nenotiek vienā dienā, tādēļ man jo īpaši ir prieks, ka šādām aktivitātēm ir gan piedāvājums, gan pieprasījums, jo galu galā pirtī ir lietas, ko piedzīvot,” tā Līga Reitere.

Latvijā ir dažādi pirtnieki un SPA kompleksi, kas piedāvā pirts rituālus pirms kāzām gan līgavai, gan līgavainim, bet, ievērojot visas tradīcijas, svarīgi atrast tādu pirtnieku, kas patiesi būs sava amata meistars, sapratīs rituāla nozīmīgumu un spēs to ne vien īstenot, bet arī izskaidrot. Par labiem pirtniekiem noteikti tiek uzskatīti Juris Batņa un Līga Reitere, bet viņi, protams, nav vienīgie pirtnieki Latvijā. Ja atrodat pirtnieku un tomēr nav skaidrības, cik konkrētais piedāvājums būs kvalitatīvs un atbilstošs jūsu vēlmēm, ieteicams jautāt zinātājiem.

Citi Raksti