Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

MĀCĪTĀJS KRISTS KALNIŅŠ: LAULĪBA IR DRAUDZĪBA ŠĪ VĀRDA VISDZIĻĀKAJĀ NOZĪMĒ!

MĀCĪTĀJS KRISTS KALNIŅŠ: LAULĪBA IR DRAUDZĪBA ŠĪ VĀRDA VISDZIĻĀKAJĀ NOZĪMĒ!

Nereti mēs dzirdam, ka mīlestība ir jāmācās visu dzīvi. Jāmācās, jo tā nav pašsaprotama, bet gan dāvana, par kuru jārūpējas visas dzīves garumā. To, ka pāri aizvien vairāk vēlas un meklē iespēju, kā mācīties mīlēt un uzlabot savas attiecības, pierāda pieprasījums pēc dažādiem laulību un pirmslaulību kursiem. Par to, kāda ir to nozīme un ko galu galā tajos var apgūt, jautājām Rīgas Vecās Svētās Ģertrūdes draudzes mācītājam Kristam Kalniņam.

Kādi pāri visbiežāk izvēlas apmeklēt laulāto kursus?

Laulāto kursus sākām, jo sapratām un redzējām, ka šajā virzienā valda vakuums. Šo piecu gadu laikā esam novērojuši, ka pāri patiešām ir visdažādākie.

Laulāto kursos galvenais uzsvars tiek likts uz attiecībām, tādēļ tos apmeklē arī cilvēki, kas ikdienā nav saistīti ar baznīcu.

Parasti mēs laulāto kursu iesakām tiem pāriem, kas laulībā ir vismaz divus gadus. Tomēr pāri ir visdažādākie – gan tādi, kas precējušies jau trīsdesmit gadus, gan mazāk.

Pāri ir visdažādākie, bet kā ar motivāciju? Kādēļ pāri tos izvēlas apmeklēt?

Motivācija ir ļoti vienkārša – vēlme būt laimīgam attiecībās. Kad iemīlamies, esam piedzīvojuši to, ko nozīmē būt laimīgam ar otru cilvēku, bet kaut arī mīlestības attiecības ir skaistākais, kas cilvēkam dāvāts, pilnīgi noteikti var teikt, ka tas ir arī ļoti sarežģīts process.

Cilvēki vienkārši grib būt attiecībās laimīgi un tam nav nozīmes, cik ilgi pāri ir kopā – laimīgi vēlas būt visi.

Mēs gribam darīt laimīgu otru cilvēku, lai paši tādi būtu. Un, ja mēs to kaut kur pazaudējam, tad sākam ciest – noslēdzamies, jūtam aizvainojumu, ka otrs cilvēks kaut ko negrib. Mēs kā cilvēki augam un maināmies, mums ir mūsu ekspektācijas par to, kāda būs mūsu laulība. Kad jauni pāri pie manis nāk pirms kāzām, es mēdzu jautāt viņiem, kas ir tas īpašais, kas raksturo viņu attiecības. Viņi nereti norāda, ka tā ir atklātība un spēja izrunāt visu. Savukārt, kad pāri jau daudzus gadus ir laulībā, bieži vien komunikācija starp pāri ir palikusi, bet virspusīgajā līmenī – sarunās par darbu, bērniem, sadzīvi un svētkiem.

Tomēr tas, kas cilvēkus satuvina, nav virspusējība, bet gan spēja dalīties dziļākā līmenī – par to, kā es jūtos, ko domāju, kā es redzu šo pasauli.

Diemžēl laulātie draugi reizēm ļoti ātri pazaudē tieši šo daļu.

Kas, piesakoties šiem kursiem, laulātos sagaida?

Laulāto kurss ir vieta, kur pāri atkal var sākt sarunāties viens ar otru.

Pēc lekcijas pāriem tiek dots kopā būšanas laiks sarunām, kā arī kopīgi uzdevumi, kas kursa laikā jāizpilda. Laulāto kursa septiņu nedēļu garumā pāriem tiek uzdots arī mājasdarbs – atrast laiku iknedēļas randiņiem. Tas viss palīdz atjaunot mīlestības intimitāti. Kad mēs ar sievu Lindu sākām laulību kursus, laulībā bijām nodzīvojuši 15 gadus un mums arī tā bija ne visai patīkama atklāsme, ka, atņemot sarunu tematus, kas saistīti ar bērniem, darbu, sadzīvi, nav vairs par ko sarunāties. Skan briesmīgi – mazliet jūties kā pirmajā randiņā, kad jāsagatavo sarunu tēmas, ko apspriest. Tagad, protams, novērtējam, cik ļoti īpašs ir šis randiņiem atvēlētais laiks.

Pāri, kas vēl tikai gatavojas laulāties, nereti apmeklē pirmslaulību kursus. Ko viņi tajos iegūst?

Pirmslaulību kursiem ir liela nozīme. Tie ir īsāki kā laulāto kursi, bet arī tur ir apspriesti visi attiecībās svarīgie jautājumi. Divi cilvēki ir satikušies un visbiežāk jau kādu laiku dzīvo kopā, bet patiesībā viens otru nepazīst. Tādēļ cilvēki diezgan bieži ātri izšķiras un viļas viens otrā. Cilvēki ļoti vēlas būt mīlēti un mīlēt un nereti savas ekspektācijas uzceļ tieši uz to. Ja mīlestība nav visa pamatā, tad labāk nevajag precēties citu iemeslu dēļ. Attiecības jau ar visu mīlestību ir sarežģītas. Protams, cilvēki nereti iemācās kļūt par tādām kā divām sliedēm, kas iet blakus, bet tā arī nekad nesatiekas un neizdzīvo attiecību pilnību. Bet tā tam īsti nevajadzētu būt,

jo laulība ir draudzība šī vārda visdziļākajā nozīmē starp diviem cilvēkiem.

Informācijai:

Laulāto kurss  Rīgas Vecās Svētās Ģertrūdes baznīcā sāksies no 19. oktobra. Plašāka informācija un pieteikšanās: http://gertrude.lv/kursi/laulato-kurss/

Savukārt Torņakalna baznīcā 7, 14, 21 un 28. oktobrī notiks pirmslaulību semināri pāriem, kas nolēmuši apprecēties. Plašāka informācija un pieteikšanās: http://luteradraudze.lv/aktualitates/pirmslaulibu-seminars-ari-pariem-ar-pieredzi-2/

Citi Raksti