Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Septembra attīstības iespējas pārim. Ko mācīties kopā?

Septembra attīstības iespējas pārim. Ko mācīties kopā?

Foto: MMM PHOTOGRAPHY

Ir pienācis laiks, kad rudens vakari un izziņas kāre tā vien aicina apgūt ko jaunu. Mācāmies mēs visu mūžu, bet, ja esam attiecībās un darām to kopā veselīgu romantisko attiecību labā, tam ir dubultspēks.

Apskatām idejas pāriem, kā attīstīties un ko mācīties kopā!

Online kursi un videolekcijas par attiecībām

Skolā mums māca daudz ko, bet būtiskas prasmes, kas ir izšķirošas cilvēka dzīvē, tomēr nemāca. Romantiskajās attiecībās bieži vien ieejam pusgatavi – ar zināšanām un stereotipiem, ko esam ieguvuši, apzināti un neapzināti vērojot vecāku attiecības, ar to, ko esam pieredzējuši citās attiecībās, ar to, ko lasījuši, par ko interesējušies līdz nonākšanai attiecību lauciņā. Attiecības ar sevi, attiecības ar partneri – to visu apgūstam jau praksē.

Profesionāļu – psihologu, psihoterapeitu, ģimenes psihoterapeitu un attiecību mentoru sagatavotie online kursi un videolekcijas ir palīdzoši pārim attiecību pilnveidē un pieejami jebkurā laikā.

Pārim sadarbības prasmes ir vitāli svarīgas, lai attiecības izdzīvotu un veidotos cieņpilnas. Viena no noderīgākajām izpratnēm, kas kalpo mīlošu un veiksmīgu attiecību veidošanā – strīdu risināšanas māka. Ja patiesi abi apzināmies, kas ir domstarpības, tad līdz strīdam nonākt pat ir diezgan grūti. Ar vārdu “strīds” iztēlojamies kašķēšanos, bieži vien pat centienus pierādīt savu taisnību. Tomēr tā nebūtu jābūt. Ja saprotam, kas notiek, tātad – mums vienkārši ir domstarpības jeb atšķirīgi uzskati, redzējums, - tad domstarpību risināšana neizvēršas strīdos, bet gan konstruktīvās, cieņpilnās sarunās.

Kā novērst un risināt konfliktus, kā neaizvainot otru un palikt sadzirdētiem, kā arī empātiski mācēt saklausīt otru, - šādas zināšanas, ko pēcāk pielietot praksē, var iegūt vērtīgās videolekcijās un online kursos. Tādus piedāvā, piemēram, mācību platformā Open, kur Ansis Jurģis Stabingis iepazīstina ar apzinātībā balstītu pieeju konfliktu risināšanas mākā, tostarp praktiski pielietojamus vingrinājumus labākai un ārēju un iekšēju konfliktisituāciju risināšanai.

Viss vienmēr sākas no tevis paša!

Šis lektors ir sagatavojis vēl kādu brīnišķīgu lekciju – kā iemācīties piedot. Ikviens no mums mēdz kļūdīties. Arī attiecībās un attieksmē pret draudzeni, draugu, sievu vai vīru. Bet apzināties, ka esam cilvēki, kas vienmēr ir procesā un attīstībā, ir ļoti palīdzoši situācijās, kas ir pārkāpušas mūsu robežas. Un tai nav obligāti jābūt kādai īpaši nepatīkamai un patiesi nepieņemai rīcībai. Tā var būt nepietiekoša klātbūtne brīdī, kad tev tā bija vajadzīga, tas var būt nejaukāk pateikts vārds brīdī, kad otra puse jutās sagrauta un tāpēc emociju kausa saturs vēlās pāri malām. Šajā brīdī piedošanas spēks ir ceļš uz vēl tuvāku saikni.

Arī vīrieša un sievietes būtība un misija, kā arī seksualitāte ir aizraujošas tēmas, kuras pētīt un izzināt kopā, lai paplašinātu savu redzējumu un rastu jaunu vielu attīstībai. Pētīt vīrišķību un seksualitāti inteliģentā, padziļinātā līmenī, aicinot lekcijas skatīties gan sievietes, gan vīriešus, piedāvā filosofs Vents Sīlis. Kas īsti ir vīrišķība? Uz šo jautājumu, iespējams, sev noderīgas atbildes saņemsi, izzinot četrus vīrišķīgus arhetipus, kas raksturo pieaugušu, harmonizētu un nobriedušu vīrieti.

Savukārt, ja lūkojies psiholoģisku skaidrojumu virzienā, vērtīgi būs noklausīties ģimenes psihoterapeites Vitas Kalniņas videolekcijas par to, kā pārim skaisti strīdēties un skaisti salabt. Kā teikts Ģimenes psiholoģijas centra Līna vietnē: “Pāru terapeiti ir pārliecināti, ka gandrīz puse to pāru, kas izlemj šķirties, būtu varējuši palikt kopā, ja vien zinātu svarīgus kopdzīves un attiecību pamatus.” Vai tas nav nepieklājīgi daudz? Šie novērojumi apstiprina, cik ļoti svarīga ir komunikācijas māksla un spēja izprast sevi un citus cilvēkus.

Attiecību izzināšana grāmatās

Rudens vakaros tā vien gribas ieritināties ērtā zvilnī, apsegties ar mīkstu pledu un palasīt kādu grāmatu. Kamēr personīgās attīstības mentore un LĪGAVĀM attiecību tematikas rakstu autore Zane Ozoliņa strādā pie savas grāmatas izdošanas taustāmā formātā, varat kopīgi izzināt attiecību jautājumus viņas elektroniskajā grāmatā "Attiecību piramīda. Kā būvēt attiecības no iepazīšanās līdz laulībai."

Savukārt ārzemju autoru dārgumu lāde atrodama The New York Times sastādītajā psihologu un terapeitu ieteikto grāmatu sarakstā “Grāmatas, kuras padarīs jūsu attiecības stiprākas”

Tajā izvēlētas tādas grāmatas kā autoru John Gottman un Nan Silver “The Seven Principles for Making Marriage Work: A Practical Guide From the Country’s Foremost Relation Expert”. Grāmata piedāvā praktiskus ieteikumus, kā stiprināt attiecības. Dr. Gotmans kopā ar savu sievu Džūliju Gotmanu ir pētījis pāru attiecības vairākas dekādes. Grāmatā viņš kopā ar līdzautori Nanu Silveru atklāj, kas vieno pārus, kuru attiecības izdzīvo, un kas pārus – kuri izšķiras.

Savukārt Emīlijas Nagoski grāmatā vēstītais “Come as You Are” piedāvā jaunu, zinātnē balstītu domāšanas veidu par seksuālo labsajūtu. Grāmata izdota arī latviešu valodā ar nosaukumu “Mīli, kāda esi”.

Pāru retrīti

Pārim kopīga izaugsme ir būtisks faktors, lai attiecības augtu ne vien plašumā, bet arī dziļumā – veidotos dziļa saikne, empātija, izpratne, apzināts redzējums uz sevi un attiecībām ne vien psiholoģiskajā līmenī, bet arīdzan garīgajā, dvēseliskajā. Laiku pa laikam arī Latvijā tiek piedāvāti retrīti pāriem, bet ārzemēs, kur retrītu un garīgās pašizaugsmes kultūra ir uzziedējusi ar vērienu, tos var atrast teju jebkurā gada mēnesī.

Kopīgi garīgās izpratnes veicināšanai varat izvēlēties ne vien specializētus retrītus pāriem, bet arī jebkuras citas tematikas apziņu paplašinošus un dziedinošus retrītus un meditāciju prakses.

Pavisam jaunas vēsmas attiecībās ienesīs tantras izzināšana, ko varat apgūt pie meistariem Latvijā vai ārvalstīs, kā arī apmeklējot tantras festivālus un retrītus. Tantra nav vienādojama ar seksu. Padziļināta izpratne par seksu ir tikai daļa no tantras pasaules skatījuma. Tantra ir mācība par attiecībām un attiecību ievirzīšanu dvēseliski bagātīgā gultnē.

Dejas un sports

Ja meklējat kādu kustīgāku aktivitāti, var palūkoties deju nodarbību virzienā. Tās bagātinās attiecības un ienesīs jūsu ikdienā jaunas, aizraujošas sajūtas, turklāt deja satuvina un saliedē. Idejām apskatām dažas no opcijām!

Balles dejas pieaugušajiem. Balles deju kursos pieaugušajiem var apgūt gan standarta balles dejas, gan karstasinīgos latīņamerikas deju ritmus. Tā ir aizraujoša nodarbe gan ilgstoši kopā esošiem pāriem, piešķiļot attiecībām jaunu dzirksti, gan arī attiecību attīstīšanas rīks jauniem pāriem un pavisam praktiska nepieciešamība, ja vēlaties iepriecināt kāzu viesus ar kāzām īpaši radītu deju. Deju kursus var izvēlēties pēc savas patikas – ja meklējat pulciņu līdzīgi domājošo un socializēšanos, tad vislabāk dejas apmeklēt kopā ar citiem deju kursu cienītājiem, bet, ja vēlaties privātāku gaisotni – tad privātus kursus profesionāla deju pasniedzēja vadībā.

Bačata pāriem. Ja vēlaties notvert dejās ugunīgāku noskaņu, piemērota ir jutekliskā pāru deja bačata. Apgūstot pamatsoli un galvenos bačatas elementus, jāmācās dejot bez partnera.

Salsa pāriem. Kaislīgā salsa aicina kustēties Latīņamerikas enerģiskajos ritmos, turklāt trenē vīrietī līdera izpausmes. Salsā varat piedzīvot ne vien kopīgu dejas prieku, bet arī krāšņas emocijas.

 

Raksta autore: Ieva Simanoviča

Citi Raksti