Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Pašu veidotas kāzu dekorācijas - tas izklausās pēc laba veida, kā ietaupīt, bet kādus resursus un prasmes kāzu dekorēšana patiesībā pieprasa? Lai kliedētu mītu par to, ka kāzu dekoratora pakalpojumi ir dārgi un daļu darba var paveikt līgavas pašas, noskaidrosim, vai, dekorējot pašām, iespējams ietaupīt, kas sastāda dekorāciju izmaksas un kā veidojas sadarbība ar dekoratoru. Apskatīsim arī veidus, kā samazināt dekorēšanas izmaksas - izvēloties estētiskas telpas un nomājot kāzu dekorācijas.

Vai ar pašu veidotām kāzu dekorācijām iespējams ietaupīt?

To, vai izdosies ietaupīt, nav iespējams prognozēt, jo, ļoti iespējams, ka bez iepriekšējas pieredzes un padziļinātām zināšanām gadīsies dažādas kļūmes, par kuru labošanu var nākties maksāt pat dubultā. Nauda par materiāliem būs izdota, bet iecerētās dekorācijas prasmju trūkuma dēļ var neizdoties. Ir vērts padomāt, vai nedaudz ietaupīto finansiālo līdzekļu ir vērti pieliekto pūļu un enerģijas, kuru prātīgāk būtu veltīt kāzu dienas baudīšanai.

Uzdevām šo jautājumu arī kāzu dekoratorēm un viņas stāsta par savu pieredzi šādās situācijās, kad pāri plāno vai izvēlas daļu dekorēšanas darbu veikt paši.

Foto: KRISTA BUMBIERE / Deko: FLOWERS ELEMENT

Kristīne Mateviča no Flowerselement precizē, ka dekorēšana sastāv no daudz dažādiem elementiem, ir jāietur krāsu gamma, stils, gaume. Lai kļūtu par dekoratoru, vispirms jākļūst par floristu, un šīs abas profesijas ietver daudz dažādu zināšanu un prasmju, kas nepieciešamas, lai veiksmīgi izveidotu dekorācijas. Kristīne Mateviča atzīst, ka, protams, ne visos gadījumos ir nepieciešams dekorators - ja ir nelielas kāzas ģimenes lokā, tad līgava ar draudzenēm un radiniecēm var izdekorēt vidi. Turpretī, ja ir lielas kāzas, kurās iesaistīta speciālistu grupa - ēdinātāji, mūziķi, vakara vadītājs, un ja kāzas notiek muižā, pilī vai viesu namā, tad viņa viennozīmīgi neieteiktu dekorēt pašiem, bet gan uzticēties profesionāļiem, tad arī rezultāts būs izdevies un naudu iztērēsiet mazāk, nekā darot to paši.

Foto: KRISTA BUMBIERE / Deko: FLOWERS ELEMENT

Līgava un līgavainis kāzās ir uztraukušies un, ja vēl pēdējā mirklī ir jāveic kādi dekorēšanas darbi, tas papildus rada nevajadzīgu stresu. Agate no  Treya Deko arī pieredzējusi, ka nereti līgavas finansiālu apsvērumu dēļ kāzu dekorēšanu uzņemas pašas, taču ne vienmēr tas izrādās labākais risinājums. Līgavas parasti ir guvušas iedvesmu Pinterest, taču realitātē bez zināšanām skaistajos attēlos redzēto atkārtot ir grūti. Agate paskaidro, ka kāzu dekorēšana paņem gan laiku, gan enerģiju. Ir jādefinē kopējais dekorāciju koncepts - ja saliksi kopā visu, kas patīk no neskaitāmām bildēm, kurās katrā ir savs stils un noskaņa, rezultāts var sanākt raibs. Turklāt dekorēšana nav gluži vienas dienas darbs, jo nepieciešamie dekori un ziedi ir jāsagādā, jāatrod veikalos, jātransportē nomas lietas. Arī ziedi ir jāsagatavo, jāattīra un jāsadzirda. Agate piebilst, ka viņa neiesaka līgavām uzņemties dekorēšanu, lai līgavai un līgavainim, kas visu kāzu dienu atradīsies uzmanības centrā, pietiktu spēka un enerģijas to visu izbaudīt.

Deko: TREYA DEKO

Kāzu dekoratore Madara Berga paskaidro - lai gan līgavām šķiet, ka pašām dekorēt būs lētāk, tā nav, jo dekoratoram ir kontaktu loks un zināšanas par to, ko un kur atrast, nopirkt vai izīrēt. Pašām visu plānot, meklēt materiālus un veidot dekorus ir ļoti laikietilpīgi un nogurdinoši. Turklāt kāzu dekorators atbilstoši budžetam palīdzēs atrast un izveidot labāko variantu.

Deko: MADARA BERGA

Linda Laurīte no Pieneneart dalās ar gadījumu no pieredzes. Kāds pāris vēlējās, lai viņa veido ceremonijas vietas dekorācijas, bet dekorācijas galdam viņi pasūtīšot paši, viņiem atvedīšot ziedus, ko aši pirms svinībām salikšot. Diemžēl tika atvesti ļoti nekvalitatīvi ziedi, kā rezultātā dekorācijas neizdevās. Ja izvēlaties dekorēt paši, apspriedieties ar kādu floristu vai dekoratoru, kas ieteiks, kādi ziedi būs izturīgāki, kā ziedi pareizi ir jāsagatavo pirms kompozīciju veidošanas. Linda parasti šādas kļūdas pastāsta pāriem, kuri vēlas kādu daļu dekorāciju veidot paši, tomēr lielākoties pāriem patīk savas kļūdas pieļaut pašiem, nevis mācīties no citiem.

Tomēr gribētos, lai pāri reālistiski izsvērtu savas prasmes un iespējas, lai kāzu dienu nepavadītu vilšanās un asaras par dekorācijām, kas neatbilst iecerēm. Lindai Laurītei ir bijuši daudzi gadījumi, kad līgava zvana iepriekšējā vakarā, jo sapratusi, ka nepaspēs visu izdarīt pati. Tādēļ viņa iesaka jaunajam pārim neriskēt, jo kāzu dienu pavada daudz citu uztraukumu. Galvenais ir uzticēties izvēlētajam dekoratoram un baudīt dienu.

Deko: PIENENE ART

Kas sastāda kāzu dekorāciju izmaksas?

Liekas, ka pāri dažkārt baidās izvēlēties kāzu dekoratora pakalpojumus, jo nav izpratnes par to, kas sastāda dekoratora pakalpojuma izmaksas. Kristīne Mateviča no Flowerselement uzsver, ka kāzu dekorēšana nav tikai puķīšu saspraušana kāzu dienā. Tas ir ilgstošs darbs, kas sastāv no komunikācijas ar pāri, vairāku variantu izstrādes, sadarbības no pirmajām idejām līdz pat realizēšanai un dekorāciju novākšanai pēc svētkiem.

Foto: KRISTA BUMBIERE / Deko: FLOWERS ELEMENT / Kleita: MOSS

Kristīne Mateviča stāsta, ka dekorēšanas izmaksas sastāda tas, kāda ir greznojamā telpa, cik ir viesu, kāds ir pasākuma formāts. Vēl viena liela izmaksu pozīcija ir ziedi, to cenas ir atkarīgas no ziedu šķirnēm, toņiem, daudzuma. Protams, arī arkas, podesti un citi dekoratīvie elementi, kā arī trauki un galda piederumi, ja tos nepiedāvā ēdinātājs. Izmaksu pozīciju ir daudz, tādēļ, ieraugot gala summu, nevajadzētu baidīties, ka dekorators ir ieinteresēts kaut ko izkrāpt vai noklusēt, bet gan iedziļināties un padomāt, vai tik tiešām to visu jums pašiem pietiks laiks, enerģija un zināšanas, lai to visu saorganizētu. Iespējams, izdevīgāk ir samaksāt šo vienu summu dekoratoram un nedomāt par papildus izmaksām, kas varētu rasties, ja to darītu paši un nezināšanas dēļ procesā rastos papildus izmaksas. Kristīne Mateviča uzsver, cik būtiski ir izvēlēties tādu dekoratoru, kura darbi tik tiešām patīk un kuram var uzticēties gan finansiālo, gan estētisko jautājumu ziņā. Lai viss izdotos, galvenais pamats ir uzticēšanās.

Foto: KRISTA BUMBIERE / Deko: FLOWERS ELEMENT

Kā veidot sadarbību ar dekoratoru?

Sadarbība ar kāzu dekoratoru sākas ar to, ka tiek uzklausītas pāra vēlmes un, ņemot vērā svinību vietas parametrus, tiek izveidota kāzu dekorējuma skice, vizualizācija un attiecīgi arī tāme ar izmaksām. šis ir tas posms, kurā bieži rodas pārpratumi, nesaprašanās un šoks par izmaksām. Tādēļ pāriem jau šajā stadijā vajadzētu būt maksimāli atklātiem un skaidri potenciālajam dekoratoram izstāstīt savas iespējas. Kristīne Mateviča stāsta, ka pēdējā laikā bieži ir situācijas, kad pāri palūdz uztaisīt dekorāciju un izmaksu piedāvājumu, bet, kad pajautā vēlamo budžetu, līgavas izvairās atbildēt. Varbūt ir sajūta - ja atklās budžeta griestus, tad dekorators izmantos šo visu summu, bet tā nebūt nav. Tas drīzāk palīdz dekoratoram noorientēties un saprast cenu kategoriju un dekorāciju apjomu, kurā iekļauties.

Meklē savu kāzu dekorātoru seit: KĀZU DEKORĀCIJAS

Deko: PIENENE ART

Vēl viens scenārijs ir tāds, ka līgavas ir izskatījušas Instagram un Pinterest, atsūta daudz dažādu piemēru un vēlmju, nespējot konkretizēties uz vienu stilu, bet tāmējot izrādās, ka izmaksas ir par lielu, sākas atteikšanās no lietām, apjoma samazināšana un kopskats tiek izjaukts. Runājot par abiem scenārijiem, svarīgi piebilst, ka piedāvājuma un vizualizācijas sagatavošanā dekorators iegulda laiku un darbu, tādēļ ir skumji, ja dekorators ir sagatavojis piedāvājumu, nezinot pāra reālās iespējas, un pāris, to saņemot, pat neatbild. Kristīne Mateviča aicina pārus uzrunāt tikai savus favorītus, jo svētku noskaņas atrašana, vizualizācijas un tāmes sagatavošana nav vienkāršs darbs. Turklāt to nav iespējams izdarīt bez dziļākām sarunām ar pāri un specifisku informāciju par svinību vietu.

Pavisam nepieņemami ir tad, ja līgava saņem no dekoratora piedāvājumu un vizualizāciju, bet pārsūta to kādam citam dekoratoram ar komentāru, ka nepieciešams kas šāds, tikai lētāk.

Kristīne Mateviča stāsta, ka ir bijušas situācijas, kur citi dekoratori atpazinuši viņas darbu un painformējuši, ka saņēmuši viņas skices ar lūgumu tās realizēt. Labiem dekoratoriem ir savs rokraksts un nozares profesionāļi viens otra darbus atpazīs. Vēl viņa komentē, ka Latvijā šobrīd saradušies daudz dekoratoru, tomēr ne visiem ir talants, stila izjūta un prasme veidot kompozīcijas. Rezultātā viens no otra noskatās idejas, kopē un atdarina. Tomēr šeit ir būtiski arī tas, kāda ir jaunā pāra pieeja - vai pāris dekoratoru uztver kā mākslinieku, kuram iedot galvenās vadlīnijas, uzticoties viņa redzējumam, vai arī kā pakalpojuma sniedzēju, kuram tikai atsūta konkrētas lietas, kuras atdarināt. Kļūda, ko dažkārt pāri pieļauj, ir vēlme ietaupīt uz dekoratora transporta izmaksām. Kristīne Mateviča strādā Kuldīgā, bet dekorē visā Latvijā. Ir gadījies, ka viņa sastāda tāmi, kur beigās ierēķinātas arī ceļa izmaksas, bet pāris izdomā, ka labāk atradīs citu variantu uz vietas, nevis apmaksās ceļa izdevumus. Tomēr pēc tam seko vilšanās un nožēla par ietaupītiem ceļa izdevumiem, bet neizdevušos rezultātu.

Foto: KRISTA BUMBIERE / Deko: FLOWERS ELEMENT

Teorētiski pastāv iespēja sadarbību ar dekoratoru veidot tādā veidā, kur dekorators palīdz kāzu dekorāciju koncepta un kopskata izstrādē, veido atsevišķus centrālos elementus, bet daļu līgavas veido pašas. Kristīne Mateviča stāsta, ka viņa šādi sadarbojusies ar pāriem - palīdzējusi izvēlēties dekorus, sniegusi ieteikumus un izstrādājusi kopskatu un kopējo noskaņu, veidojusi pušķi, ziedu piespraudes un auto dekorācijas, bet pārējo līgava uzņēmusies veidot pati. Tomēr parasti šādos gadījumos līgavas agrāk vai vēlāk saprot, ka dienā pirms kāzām ne fiziski, ne emocionāli nevarēs to izdarīt. Meitenes vēlas ietaupīt un grib pašas dekorēt kāzas, bet, ņemot vērā, ka līgavām kāzu dienā jābūt skaistām, harmoniskām un mierīgām, Kristīne ieteiktu dekorēšanu un organizēšanu uzticēt profesionāļiem.

Ja izdodas atrast īsto cilvēku, kurš uzburs svētku sajūtas jūsu kāzās, tad sadarbība var izvērsties patiesi īpaša. Kristīne Mateviča dalās šādā īpašā stāstā - viņa pirms pieciem gadiem dekorējusi  Evitas un Kārļa kāzas un šogad viņa uzaicināta dekorēt šī pāra piecu gadu kāzu jubileju. Savstarpējā uzticībā balstītas sadarbības izdodas veiksmīgas un atmiņā paliekošas. Kristīne stāsta, ka ikvienu kāzu dekorēšanā iedziļinās ar sirdi un dvēseli, un, ja arī pāris novērtē dekoratora darbu un uzticas, tad viss izdosies.

Foto: KRISTA BUMBIERE / Deko: FLOWERS ELEMENT / Kāzu pakalpojumu sniedzēji

Kā kāzu vietas izvēle ietekmē dekorāciju izmaksas?

Kristīne Mateviča uzsver to, cik būtiska nozīme ir kāzu vietas un svinību telpu izvēlē. Vide nosaka to, cik daudz un kādas dekorācijas būs nepieciešamas, un, ja vēlaties samazināt to izmaksas, vēlams izvēlēties telpu, kur noskaņas radīšanai pietiks ar mazāku dekorāciju apjomu. Viņa stāsta, ka nereti, kopā ar pāri aizbraucot apskatīt svinību vietu, lai vienotos par dekorāciju izkārtojumu telpā, izrādās, ka nepieciešams aizsegt kādu neglītu sienu, novērst uzmanību no interjera trūkumiem un rezultātā liela daļa dekorāciju budžeta aiziet dažādu nepilnību nomaskēšanai.

Ja negribas ieguldīt lielus līdzekļus dekorācijās, tad jāmeklē telpa, kurai ir savs raksturs, kurā ir skaisti interjera elementi, piemēram, svinīgas lustras, kā arī atbilstošs apgaismojums, kas nebūs jāpielāgo pasākuma vajadzībām. Tomēr arī tad, ja telpa ir perfektā stāvoklī, visticamāk, vēlēsieties radīt svinīgāku atmosfēru un būs jāizvēlas kādas svinību vietas dekorācijas. Tām nav jābūt grandiozām, ja kāzas tiek ieturētas mūsdienīgā minimālisma stilistikā. Tāpat ļoti daudz var panākt ar apgaismojumu.

Deko: PIENENE ART

Vai nomāt kāzu dekorācijas?

Pasākumu aģentūras Bon Event izveidotāja Anastasija stāsta, ka dekorus pirkt vai veidot pašiem noteikti nav izdevīgi, taču ir citi veidi, kā padarīt izmaksas mazākas. Daži risinājumi, kā padarīt kompozīcijas lētākas - izmantot mākslīgos ziedus vai taisīt daudz maza apjomu dekoru, piemēram, likt ziedus mazās vāzītēs. Bon Event piedāvā daudzveidīgu jau gatavu dekorāciju klāstu nomai. Viņi stāsta, ka šogad aktuālas ir ne tikai ziedu kompozīcijas, bet arī dažādi tematiskie dekori, piemēram, disko bumbas.

Deko: BON EVENT INSTALLATIONS

Deko: BON EVENT INSTALLATIONS

Raksta autore: Renāte Berga

Stāsta: Kristīne Mateviča (Flowerselement) / Bon Event  / Treya Deko / Pieneneart / Madara Berga

Citi Raksti