Marģers Majors jau desmit gadus vada kāzas vienkārša iemesla dēļ - viņam no sirds patīk tajās piedalīties, jo tas ir brīnišķīgs pasākums, kurā cilvēki satiekas, lai svinētu mīlestību un dzīvi.
Gatavošanās kāzām, kurās savu roku pielikuši dekoratori, ēdinātāji un daudzi citi, notiek ilgākā laika posmā, bet kāzu dienā vadītājs ir tas, kurš to visu pārvērš neaizmirstamā notikumā, rada viesos svētku sajūtu un palīdz visam noritēt gludi. Kā Marģers to raksturo, katrs no iesaistītajiem ar savu darbu ir sarūpējis dāvanu, ko vadītājs pārsien ar lentīti un pārim skaisti pasniedz. Svinībās apvienojas visi šie elementi - dekoratoru uzburtais noformējums, pavāru gatavotā maltīte, skan mūzika, ir ieradušies viesi un vadītājs un savu iesaisti visu šo apvieno un pārvērš svētkos. Kāzas sastāv no dažādām niansēm un atmosfēras slāņiem - vadītājs ir tas, kurš visu notur līdzsvarā.
Vasaras kāzu starplaikā tikāmies ar improvizatoru, TV raidījumu, pasākumu un kāzu vadītāju Marģeru Majoru, lai runātu par to, ko īsti dara vakara vadītājs, kā norisinās sadarbība starp vadītāju, pāri un citiem kāzās iesaistītajiem, un to, kā sastādīt īpašu un reālistiski īstenojamu vakara programmu.
Katram pārim nepieciešams kas cits - vieniem šķitīs sirsnīgi un jauki, ja kāzas novadīs onkulis, citiem būs svarīgi savās kāzās redzēt kādu atpazīstamu aktieri vai mūziķi. Kādam būs būtiski, ka ar vadītāju vieno personiska saikne, bet vēl kāds vēlēsies, lai visu izdara aģentūra, kas pieaicina arī savus vadītājus. Dažreiz vadītāju pat nevajag uz visu vakaru - vadītājs var ierasties uz atsevišķu vakara daļu un noorganizēt kādu pārsteigumu. Protams, no vadītāja perspektīvas skatoties, ir vai nu garas, vai nu ļoti garas kāzas. Jo arī tad, ja jāvada tikai vakara daļa, vadītāja diena paiet tam gatavojoties. Taču lielās kāzās var nākties pieaicināt pat divus vadītājus. Pāri, kāzas un vadītāji ir dažādi, taču, ja izdodas notvert pareizo kombināciju, notiek brīnums.
Uz jautājumu, kāda ir kāzu vadītāja loma un uzdevumi, Marģers atbild, ka vārdā “vadītājs” jau ir ietverts tas, ka viņš ir atbildīgais, jo viņš visu vada, tādēļ ir grūti uzskaitīt atsevišķus vadītāja pienākumus. Vadītājs atbildīgs par katru cilvēku kāzās. Tāpat kā uzņēmuma vadītājs. Līdz ar to kāzu vadītājam ir jābūt gatavam uz visu.
Ja runājam konkrētāk, tad, protams, ka kāzu vadītāja galvenais uzdevums ir rūpēšanās par svētku gaisotni. Savā ziņā vadītājs ir kā viesmīlis, kas atmosfēru notur pareizajā vibrācijā, pārliecinoties par to, lai ikviens viesis justos labi. To stāstot, Marģers atzīst, ka patiesībā jau paši cilvēki parūpējas par to, lai viņiem būtu labi, un vadītājs nodrošina to, ka viss norit gludi. Svarīga vadītāja funkcija ir arī sekošana līdzi laikam, kas kāzās vienmēr paskrien nemanot. Tādēļ vadītājs komunicē ar citiem iesaistītajiem, piemēram, palūdz nospēlēt kādu dziesmu mazāk, lai sekotu vakara plānam.
Aizrunājāmies arī par to, ka, lai gan vadītājs šķietami ir cilvēks, kurš ir uzmanības centrā un izklaidē, patiesībā vadītājam nav visu vakaru uz skatuves jāperformē un jānotur viesu uzmanība uz sevi. Kā atzīst Marģers, nav nekā nogurdinošāka par to, ja vakars tiek pārsātināts ar aktivitātēm un viesiem netiek doti atelpas brīži. Tādēļ vakara vadītājs atsevišķos svinību brīžos var būt pavisam nemanāms - te parādās vadītāja kā viesmīļa šķautne. Marģers stāsta, ka vakara gaitā mēdz paviesoties pie viesu galdiņiem un ierosināt viņus komunicēt savā starpā, organiski dodot impulsu sarunai.
Bieži vien šķiet, ka vadītājs ir nepieciešams tikai lielām kāzām. Taču vadītājs lieliski papildinās arī mazas kāzas - Marģers vadījis arī kāzas ar 12 viesiem. Kāzas ir ne tikai dažāda mēroga, bet arī stila, tādēļ jāpiemeklē vadītājs, kurš kāzas novadīs iecerētajā manierē, piemēram, formāli, ar humoru vai sirsnīgi un nepiespiesti. Marģera kāzu vadīšanas pieeja nāk no improvizācijas teātra, kurā viņš ilgstoši darbojies. Visas aktivitātes, kuras viņš piedāvā, ir oriģinālas, izveidotas, pārbaudītas un attīstītas kopā ar improvizācijas teātra biedriem. Dažkārt kāzās viņš sadarbojas ar saviem improvizācijas teātra kolēģiem, spēlējot improvizācijas izrādi divatā, izrādē nebaidoties iesaistīt arī kāzu viesus.
Ikviena sadarbība ar pāri sākas ar sarunu, kuras laikā Marģers kopā ar pāri cenšas saprast virzienu - vai kāzās būs ballītes noskaņa, vai tās būs mīļas un jaukas, vai ļoti svinīgas un klasiskas. Marģers nebaidās eksperimentēt un izkāpt no stereotipiem par to, kādām būtu jābūt kāzām, un mudina arī pārus darīt savās kāzās visu tā, kā paši vēlas.
Tas, kas būtu jāzina pāriem, dodoties uz sarunu ar iecerēto kāzu vadītāju, - ir svarīgi ar vadītāju runāt atklāti un pastāstīt arī to, ko noteikti nevēlaties redzēt un piedzīvot kāzās. Jo vairāk un precīzāk pastāstīsiet gan to, ko vēlaties, gan nevēlaties, jo labāk. Vēl svarīgi vadītājam atklāt, vai jums patīk pārsteigumi. Izrunājot šīs un citas nianses iepriekš, samazināsies iespēja vakara gaitā kaut kam noiet greizi. Protams, Marģers apjautājas arī par to, vai pāris ir bijis kādās viņa vadītās kāzās, un, ja ir bijis, tad uzklausa kritiku par to, kas viņiem paticis vairāk un kas mazāk. Tomēr, ja pāris ir ar viņu sazinājies, tad, acīmredzot, jau ir bijis kāds pozitīvs impulss.
Gatavojoties kāzām, Marģers izmanto atmiņu klades, ko lūdz saviem pāriem aizpildīt. Gan topošajai sievai, gan vīram tajā jāatbild uz dažādiem jautājumiem, kas Marģeram ļauj tuvāk iepazīt pāri. Jāsaprot, ja vakara vadītājs nav jums tuvs un pazīstams cilvēks, tad jebkāda pāra sniegtā informācija var palīdzēt vadītājam padarīt vakaru personiskāku. Starp citu, atmiņu klades tipa pieeju viņš izmanto arī tad, ja nākas vadīt ceremoniju. Ceremonijas runu viņš veido, balstoties pāra kopīgajā dzīvē, izstāstot to no abiem skatupunktiem. Cilvēki arvien biežāk izvēlas radīt svētkus pa savam un netradicionāli, tādēļ, laicīgi vienojoties, arī ceremonijas vadīšana spēlē absolūti jauku lomu kopējā dienas notikumā, kur kopā ar viesiem Marģera iepriekš sacerētā personiskā stāstā tiek pieredzēta improvizēta ceremonija. Novērojumi ir tādi, ka tas ir patiesāk, dzīvāk, sulīgāk un smieklīgāk, jaukāk un īpašāk, nekā formāla ceremonija Dzimtsarakstu nodaļā. Vēl viena nianse, ko Marģers iekļauj ceremonijā, - ne tikai pārim, bet arī klātesošajiem ir jādod solījums (citādi, kādēļ gan viņi ir ieradušies?).
Labs kāzu vadītājs ir atslēga aizraujošam un dabiski plūstošam vakaram, jo vadītājs spēs izvērtēt, cik un kādas aktivitātes iekļaut svinību programmā. Vadītājs spēs ar savu vadīšanas stilu virzīt viesu uzmanību un ietekmēt noskaņu, jo kāzas sastāv no dažādām daļām - ir nopietnas daļas, kur nevajag humoru, ir daļas, kur nepieciešams kārtīgi izsmieties, bet mičošanas daļā var ļauties sentimentālām noskaņām. Runājot par vakara programmām un plāniem, Marģers stāsta, ka tas viss, protams, ir nepieciešams, taču patiesībā ir riskanti strikti turēties pie plāna, jo kāzās ļoti daudz kas var notikt, un ir jābūt gatavam reaģēt un pielāgoties. Vēl viens aspekts - arī alkohols ietekmē vakaru. Ja tas tiek lietots normas robežās, tas palīdz viesiem atraisīties un justies brīvākiem. Tomēr brīdī, kad alkohols sāk vadīt kāzas, īstais vadītājs jau vairs var nespēt stāvēt blakus un vadītājam jāsaprot, ka viņa darbs ir padarīts.
Vakara vadītājs mijiedarbojas ne tikai ar viesiem, bet arī ar citiem kāzu rīkošanā iesaistītajiem. Tradicionāli vedējiem ir liela loma kāzās, viņi piedalās gan to organizēšanā, gan vadīšanā. Uz jautājumu par to, kā sadalās vedēju un kāzu vadītāja lomas, Marģers atbild, ka mēdz būt dažādas situācijas. Tas, protams, ir liels pagodinājums, ja kāzās esat uzaicināti būt par vedējiem, taču, ja vedēji tik tiešām uzņemas kāzu plānošanu un vadīšanu, tas ir liels darbs un atbildība. Daudziem ne mazums satraukuma sagādā runāšana publikas priekšā, no kuras nevarēs izvairīties, ja kā vedēji esat nolēmuši vadīt kāzas. šādā gadījumā kāzu vadītājs būs jūsu glābējs un palīgs. Turpretī ir arī ļoti aktīvi un atraktīvi vedēji, kuri jau izstrādājuši piesātinātu plānu un, labu gribēdami, vēl vēršas pie vadītāja, bet šādos gadījumos varbūt vadītājs nemaz nav nepieciešams, jo vedēji paši ir darboties griboši un tas viņiem sagādā prieku.
Kad pāris ir vienojies ar vedējiem un vakara vadītāju, kāds būs lomu sadalījums, notiek vakara programmas sastādīšana. Marģera pieredzē plāna skelets kāzās parasti ir nemainīgs, viņš uzklausa vēlmes, piedāvā savas idejas un aktivitātes. Viņš ir skeptisks pret kaut kur atrastām aktivitātēm, ko viņam lūdz novadīt. Tas tādēļ, ka viņš uzskata - vadītājam jāspēj atbildēt, kāpēc konkrētā aktivitāte tiek veikta. Marģers ar pārliecību saka, ka par visu, ko viņš īsteno paša vadītajās kāzas, viņš var atbildēt, kāpēc.
Viena no viņa piedāvātajām izklaidēm ir Late Night Show ar pāri galvenajā lomā. šova formāts vienmēr tiek pielāgots, jo katram pārim ir sava komforta zona un attieksme pret būšanu uzmanības centrā - vieni ar prieku iejūtas galvenajā lomā, citiem vairāk patīk būt vērotājiem. Kāzas parasti neiztiek arī bez atraktīvas un jautras viktorīnas, kas ļauj viesiem iepazīt pāri.
Kā atzīst Marģers, vakara gaitā ir jādod vieta viesiem pašiem izpausties, jo vadītājs nevar zināt visu par viesiem un viņam viss nav arī jāzina. Vadītājam drīzāk ir jādod impulss un jārada apstākļi, kur viesi var komunicēt un uzzināt vairāk viens par otru. Īsumā, vadītājam ir jārada vieta, kur rasties īpašām situācijām.
Marģera moto: Atbalstīšu jūs līdz kāzām. Kāzu dienā. Un, ja būs nepieciešams, - tad arī pēc kāzām.
Ieteikums pāriem: šī ir jūsu diena, jūsu vakars. Plānojiet laicīgi un dalieties svētku sajūtās un enerģijā ar jums uzticamiem cilvēkiem, lai kāzu diena būtu skaistākā diena, ko jūs un jūsu viesi atcerēsies! Radiet svētkus tādus, kādi esat jūs paši, vai vēl labākus!
Novēlējums: Atrast cilvēku, ar kuru esat uz viena viļņa. Lai to izdarītu, veiciet vadītāju kastingu, ja nepieciešams!
Raksta autore: Renāte Berga
Stāsta: Marģers Majors
Foto: Marģers Majors