Ieraksts šķita noderīgs? Dalies ar to savos sociālajos tīklos. Lai dalītos, izvēlies sev ērtāko sociālo tīklu platformu.

Kāzu mūzika – instruments noskaņas radīšanai

Kāzu mūzika – instruments noskaņas radīšanai

Mūzika ir elements, kas kāzas padara emocionāli piepildītas. Kā panākt, lai kāzu mūzika harmoniski papildina šo notikumu, stāsta kāzu mūziķi un dīdžeji.

Dzīvā kāzu mūzika ne tikai ceremonijā, bet arī ballītē

Nevienam nav šaubu par to, ka kāzu ceremonijas laikā jāskan dzīvajai mūzikai – tas ir emocionāls brīdis, kurā pāris kopā uzsāk jaunu dzīves posmu, tādēļ visam jābūt pārdomātam un patiesam. Un nekas neraisa tik īpašu noskaņu, kā dzīvās mūzikas skaņas. To apstiprina arī mūziķi, kam ir liela pieredze kāzās – ikreiz šis mirklis ir neatkārtojams.

Foto pa kreisi: MERRY PHOTOGRAPHY

Vijolniece Inga Deržnikele uzskata, ka šī momenta, kurā divas dvēseles paziņo pasaulei, ka ir gatavas iet kopīgo ceļu, svarīgumu ar pasvītrot tikai dzīvais mūzikas izpildījums. Tas ir kā skaists zelta rāmis, kas prezentē viesiem vienu no skaistākajiem jūsu dzīves kadriem. Mūziķe Elizabete Gaile piekrīt, ka dzīvā mūzika šo mīlestības sajūtu, kas jau virmo gaisā, izceļ vēl vairāk. Dzīvai mūzikai ir liela nozīme, un tā vienmēr spēj vēl vairāk paspilgtināt īpašo atmosfēru, tā pielāgojas videi un sajūtai.

Koklētāja Lauma Matule piebilst, ka dzīvās mūzikas izpildītājs var radīt emocijas, kuras nekad nespēs radīt ierakstīta mūzika. Kā zināms, kāzās notikumi plūst savu gaitu un nereti nākas pielāgoties situācijai un improvizēt – profesionāls mūziķis to spēs un viesi pat nepamanīs, ka, piemēram, ceremonija sākas nedaudz vēlāk.

Ceremonija nav vienīgais brīdis, kurā ieplānot dzīvo mūziku. Kāzu plānotāji un vakara vadītāji iesaka parūpēties par muzikālo noformējumu, viesiem ierodoties, kas sagatavos īpašajam ceremonijas mirklim. Vijolniece Inga Deržnikele tam piekrīt un saka, ka viesi būs patīkami pārsteigti, ja jau pirms ceremonijas skanēs dzīvā mūzika, kas noskaņos augstākās vibrācijās. Viņa iesaka vijoles pavadījumu izvēlēties arī brīdī, kad pāris ierodas pie viesiem uz svinīgajām vakariņām, kā arī pirmās dejas laikā – tas paspilgtinās arī šo mirkļu nozīmīgumu.

Koklētāja Lauma Matule piekrīt un saka, lai ceremonija būtu patiesi pacilājoša, ir svarīgi uzburt vēlamo atmosfēru jau sākot no viesu ierašanās brīža. Kā pieredzējusi Lauma, nereti sākumā atmosfēra mēdz būt nedaudz stīva, īpaši, ierodoties viesiem, kas nav savstarpēji pazīstami. Tomēr, ja tiek padomāts par muzikālo noformējumu, tad nemaz nav jārunā, jo mūzika aizpilda klusumu.

Tāpat arī līgavas un līgavaiņa ierašanās bez mūzikas nemaz nav iedomājama. Arī uzreiz pēc ceremonijas, kad notiek jaunā pāra sveikšana un glāžu saskandināšana, mūziķis var būt kā tilts starp oficiālo un svinību daļu. Dažreiz pāri izvēlas kādu brīdi pēc ceremonijas pavadīt divatā, un arī tad ir piemērots brīdis atmosfēru papildināt ar dzīvo mūziku.



Koklētāja: LAUMA MATULE

Ja vēlaties, lai ceremonijā skan neparasta kāzu mūzika, ir izvēlieties kosmiskās hanga skaņas. Hanga entuziasts Mārcis Palsiņš atklāj, ka viņa instruments ir vēl Latvijā samērā jauns un nezināms, tādēļ tas izraisa viesu interesi.

Mūzikas instruments arī brīžos, kad tas skanēs kā fona mūzika, piesaistīs viesu uzmanību, tas būs kā neliels priekšnesums, kuram pievērsties tad, kad notikumos vai sarunās iestājusies pauze.

Runājot tieši par hanga skaņām, tas ir kas tiešām ēterisks un īpašs, tas ir domas raisošs instruments, kas ikvienu aizvilinās garīgās un mīlestības pilnās noskaņās.

Ja kāzas ir intīmas un pieklusinātas, un tiek izvēlēts liegi romantisks un akustisks muzikālais pavadījums, tad mūziķe Elizabete Gaile iesaka ieplānot dzīvo mūziku arī vakariņu laikā vai mirkļos starp aktivitātēm. Šādām romantiskām kāzām piestāvēs arī emocionāla klaviermūzika, ko spēlē komponiste Aija Alsiņa. Viņas mūzika lieliski iederēsies mierīgajā daļā.



Komponiste: AIJA ALSIŅA

Savukārt saksofonists Guntis Brancis stāsta, ka saksofons ir elegants un daudzpusīgs instruments, kas lieliski piestāvēs gan elpu aizraujošam līgavas iznācienam, gan romantiskai kāzu ceremonijai, gan skaistai fona mūzikai kokteiļstundā. Saksofona skanējums var būt gan dinamisks un pamanāms, gan maigs un liegs, tāds, kas netraucē sarunām.

Kad laulību ceremonija un vakara pirmā daļa ar runām un maltīti ir aizvadīta, šis notikums ir jānosvin, un kā gan labāk to izdarīt, ja ne ar dzīvās mūzikas skanējumu un dejām. Andis Edžus no Jacks With Coke izceļ, ka dzīvā mūzika kāzās vienmēr ir vienreizēja un emocionāli spilgta pieredze, kas nenoliedzami piešķir pasākumam svinīgas sajūtas. Viņš uzskata, ka dzīvo mūziku nekad nespēs aizvietot citas alternatīvas, jo tas, ko spēj radīt cilvēks, īpašā mijiedarbība ar klausītājiem, – tas ir unikāls piedzīvojums, kas noteikti ir tā vērts.

Mūzikas grupa: DŽEKI AR KOLU / JACKS WITH COKE

Grupa Kingi stāsta, ka tas, kuros brīžos tiks atskaņota dzīvā mūzika, ir ļoti individuāli. Ne tikai laulību ceremonija, bet arī laulības reģistrēšana Dzimtsarakstu nodaļā noteikti var tikt bagātināta ar dzīvo mūziku. Arī kāzu pieturvietās pa ceļam uz svinību vietu var tikt ieplānota dzīvā mūzika – saksofons, ģitāra vai kāds cits instruments. Bet mičošana ir viens no populārākajiem svinību brīžiem, kurus papildināt ar dzīvo mūziku.

Galu galā, kāzas ir katra pāra viens no svarīgākajiem dzīves notikumiem. Un tādos brīžos īpašam ir jābūt visam. Vienreizējās emocijas, ko sniedz dzīvā mūzika, nevar sniegt neviens muzikālais ieraksts. Tā ir arī saspēle, sadziedāšanās, muzikālā komunikācija ar jauno pāri un kāzu viesiem. Dzīvā grupa var arī ļoti muzikāli sadarboties ar kāzu vadītāju, vedējiem, papildinot kādu no atraktivitātēm ar dzīvajiem instrumentiem.



Mūzikas grupa: KINGI

Arī Krišjānis Valters no grupas Hono un Guntis Nurža, grupas Laika Upe menedžeris un vokālists, uzsver, ka dzīvā mūziku svinības padara emocionāli bagātākas un personiskākas. Bet Mārtiņš Gailītis no grupas Zuši piebilst, ka lielākā daļa pāru diez vai vēl kādu reizi dzīvē uzaicinās mūziķus uz kādu pasākumu. Šie ir pāra lielākie svētki, kuros pulcēsies ne tikai ģimene, bet arī radinieki, draugi un kolēģi. Kad tad, ja ne tagad?

Kāzu mūzikas izvēle

Katram pārim ir sava muzikālā gaume un tas, neapšaubāmi, noteiks kāzu mūzikas izvēli. Tomēr, papildus gaumes apsvērumiem, jāņem vērā arī pasākuma dinamika, vēlamā noskaņa un arī tehniskās iespējas. Ar mūziku iespējams veidot gan atmosfēru, gan emocionālo noskaņu, dažkārt ir nepieciešamas nemanāmas pārejas no viena notikuma uz nākamo, dažkārt, gluži pretēji, vajadzīgs pievērst viesu uzmanību ar izteiksmīgu skaņdarbu. Pieredzējuši mūziķi dalās, ar to, kādi ir viņu kāzu mūzikas ieteikumi un nianses, kas jāņem vērā.

Foto pa kreisi: MERRY PHOTOGRAPHY

Runājot par instrumentu izvēli kāzām, mūziķe Elizabete Gaile pēc pieredzes saka, ka ar klavierēm vai ģitāru akustiskie izpildījumi skan vislabāk. Vienmēr ir interesanti pielikt arī kādu citu instrumentu, piemēram, čellu. Runājot par konkrētu skaņdarbu izvēli, vislabāk, ja pāris atlasa skaņdarbus, kas asociējas ar kopīgu siltu atmiņu vai īpašu brīdi. Tajā pašā laikā, arī oriģinālie skaņdarbi padara muzikālo noformējumu interesantāku, jo izskan kaut kas tāds, kas parasti nav dzirdams ceremonijās. Elizabete Gaile ir daudz izpildījusi savu dziesmu “Miera iela” kā oriģinālo kompozīciju, un vienmēr priecājas par to, kādu atmosfēru šī dziesma rada tik īpašā brīdī.



Mūziķe: ELIZABETE GAILE

Vijolniece Inga Deržnikele iesaka pāriem ieklausīties savās sajūtās, mēģināt noskaidrot, ko intuitīvi gribas dzirdēt ceremonijā, kāda mūzika enerģētiski to papildinās. Piemēram, vijole ir ļoti smalks un sarežģīts instruments, kas vienmēr izraisa apbrīnu.

Vijolniece jūsu kāzās – tas ir ne tikai smalks rotājums svētkiem, bet arī simboliski to var uztvert kā sargeņģeli divu cilvēku savienībai.

Tas ir ne tikai smalki audiāli, bet arī saistoši vizuāli, tā ir romantiska mūzika kāzām. Runājot par skaņdarbu izvēli, viņa aicina uzticēties mūziķiem, kam ir liela pieredze šajā ziņā. Galvenais ir saprast aptuveno virzienu – vai gribas dzirdēt vairāk populārās dziesmas un mūziku džeza stilā, vai klasisko mūziku.

Savukārt koklētāja Lauma Matule iesaka ne tikai vadīties pēc savas gaumes un sajūtām, bet arī izpētīt pieejamās iespējas un varbūt atklāt sev ko jaunu. Piemēram, kokle ir maigs mūzikas instruments, kas papildina romantisko atmosfēru, kas parasti valda jau pirms ceremonijas, ierodoties viesiem. Savukārt, ceremonijas laikā kokles skaņas var nemanāmi parādīties klusākos momentos, piemēram, brīdi, kad pāris mij gredzenus.

Koklei piemīt dvēseliskums, ko prasmīgs koklētājs ievīs jebkurā svētku noskaņā.

Kad tiek plānota kāzu ceremonijas mūzika, ir svarīgi apzināties konkrētās lokācijas iespējas. Laumas Matules pieredzē ir bijis gadījums, kurā ceremonija notiek blakus ūdenskritumam un kokles skaņas diemžēl tajā visā pazuda pat ar pieslēgtu skaņu aparatūru. Šādos nestandarta gadījumos ir svarīgi izvērtēt, kāds mūzikas instruments iederēsies vislabāk.

Var rīkoties dažādi – gan izvēlēties mūziķus, kas atskaņos jums svarīgus skaņdarbus un dziesmas, gan izvēlēties mūziķi, kas radīs ko neatkārtojamu tieši jūsu kāzās. Mārcis Palsiņš paskaidro, ka hangs ir šāds instruments, kas pieprasa improvizēt uz vietas, nevis spēlēt iepriekš sagatavotus skaņdarbus – dodoties uz kāzām, viņam ir idejas un iestrādnes, ko spēlēt, bet uz vietas, sekojot impulsiem un brīža sajūtām, tas aizved unikālā skaņu pieredzē.

Hanga skaņu entuziasts: MĀRCIS PALSIŅŠ

Turpretī saksofons nebūs pavadošais instruments, tas spēlē solo melodiju un tādēļ lieliski izcels dienas svarīgākos mirkļus un piesaistīs viesu uzmanību. Instrumenta specifika jāņem vērā ne tikai izvēloties, kādu noskaņu vēlēsieties, bet arī tad, ja vēlaties piesaistīt vairākus mūziķus, kas saspēlēsies. Saksofonists Guntis Brancis paskaidro, ka, piemēram, vijole, flauta un saksofons ir solo instrumenti, bet klavieres, ģitāra un arfa būs lieliski pavadošie instrumenti. Tādēļ, kad izvēlaties kāzu mūziķi, droši jautājiet pastāstīt vairāk par instrumentu, kāda tipa mūziku tas spēlē, vairāk tādu, kas nemanāmi saplūdīs ar fonu vai tādu, kas piesaistīs uzmanību. Tāpat noskaidrojiet repertuāru un saskaņojiet skaņdarbus, kas skanēs kāzās, bet arī atcerieties, ka mūziķi ir mākslinieki ar savu gaumi, ļaujiet viņiem izpaust savu personību, tas būs daudz vērtīgāk un dzīvīgāk.



Saksofonists: GUNTIS BRANCIS

Kāzu mūzika, kas rada atmosfēru

Jau minēts, ka mūzika ir viens no būtiskākajiem un spēcīgākajiem līdzekļiem atmosfēras un noskaņas radīšanai. Šo aspektu nevajag novērtēt par zemu, jo, galu galā, kāzu dienā vēl svarīgāk par to, kā viss izskatās, ir tas, kādas vibrācijas virmo gaisā. Iztēlojieties savu perfekto kāzu stilu un mēģiniet saprast, kas būs tie vizuālie un audiālie elementi, kas apvienojoties radīs šo izsapņoto noskaņu. Apsveriet dažādas kāzu mūzikas idejas, lai, iespējams, atklātu sev ko jaunu un kāzās pārsteigtu gan sevi, gan viesus.

Piemēram, mūziķes Elizabetes Gailes mūzika piestāvēs romantiskām, gaišām kāzām, jo tā rada mazliet juteklisku un intīmu sajūtu – visbiežāk viņa uzstājas ar klavierēm vai ģitāru, izpildot gan savu orģinālmūziku, gan dziesmu kaverversijas. Daudzus instrumentus iespējams pieskaņot dažāda stila kāzām. Tā, piemēram, vijolniece Inga Deržnikele stāsta, ka vijole piestāvēs jebkura stila kāzām, jo tas ir viens no romantiskākajiem un smalkākajiem instrumentiem. Svinīgajām lielajām kāzām vijole būs kā ķirsītis uz tortes, kas grezni papildinās svētkus, intīmajām kāzām tā piešķirs īpašo personisko atmosfēru.

Vijolnice: INGA DERŽNIKELE

Koklētāja Lauma Matule stāsta, ka kokle piestāvētu gan tādam pārim, kas vēlas radīt maigu, pacilātu un romantisku noskaņu, kā arī tiem, kuriem ir svarīgas latviešu tradīcijas un folklora. Lai gan daži instrumenti mēdz saistīties ar konkrētu mūzikas stilu vai noskaņu, jāpatur prātā, ka mūziķi lielākoties pārvalda savu instrumentu tik labi, lai spēlētu dažādos stilos – Lauma Matule savā kokles spēlē spēj virtuozi pielāgoties gan tiem, kuri vēlas kokles skaņas un meditatīvu noskaņu, gan tiem, kuri kāzas svin latviešu tradīcijās vai ir svarīga piederības sajūta Latvijai. Nereti tieši otrais aspekts ir svarīgs tiem pāriem, no kuriem viens ir no Latvijas, bet otra dzimtene ir ārzemēs.

Runājot par mūzikas nozīmi kāzu atmosfēras radīšanā, Andis Edžus no grupas Jacks With Coke to salīdzina ar filmu, kurā emocionālos brīžos galveno noskaņu rada situācijai piemērota mūzika. Tas ir attiecināms uz jebkuru pasākumu. Ja gribas kārtīgu ballīti, tad jāizvēlas grupa ar atbilstošu enerģiju – Jacks With Coke ir enerģiski, humoru mīloši, viņiem patīk radīt kārtīgu ballītes atmosfēru un piecelt kājās arī tos, kas nemaz nebija plānojuši dejot. Tā ir kreatīva kāzu mūzika, jo viņi pārstāv popa un roka mūzikas žanru un uzstāšanās neatņemama sastāvdaļa ir arī jaudīgi ģitāras solo, kas piepildīs svinības ar neatkārtojamu enerģiju.

Mūzikas grupa: DŽEKI AR KOLU / JACKS WITH COKE

Grupa Kingi paskaidro, ka atmosfēru kāzās noteiks pāra muzikālā gaume – katram no mums ir muzikālie stili, ko ikdienā klausāmies, piemēram, roks, pops, reps, kas arī noteic grupas izvēli. Tāpat ir arī ar dziesmu izvēli. Katram pārim noteikti ir grupas un izpildītāji, kurus viņi klausās biežāk, var būt ir kādas kopīgas jaunā pāra atmiņas, kas asociējas ar konkrētu grupu vai dziesmu.

Pienesums, ko sniedz mūziķi kāzās, ir tas, ka dzīvā grupa var izpildīt jaunā pāra vēlamo dziesmu repertuāru interesantā, neparastā, iepriekš nedzirdētā aranžējumā. Piemēram, grupa Kingi pārstāv kantrī stilu, kas, kā viņi stāsta, pats par sevi ir viens no mūzikas žanriem, kas ir diezgan autentisks. Šajā žanrā vadošais ir dziedājums, ģitāras skanējums un noturīgi kāzu mūzikas ritmi, kas dos pavisam citu enerģiju. Runājot par mūzikas nozīmi, grupa Kingi uzskata, ka neviens svinīgs pasākums nevar notikt bez mūzikas. Mūzika noteikti ir viens no spēcīgākajiem noskaņojuma, atmosfēras un emociju radīšanas instrumentiem. Tā bagātina mūsu dzīvi.

Plānojot kāzu muzikālo noformējumu, jāizprot dienas dinamika un emocionālā virzība. Ja ceremonijā nepieciešams pacelt vibrācijas un emocijas, tad ballītes daļā nepieciešams radīt enerģisku atmosfēru.

Guntis Nurža no grupas Laika Upe piekrīt un saka, ka tad, ja būs laba un atbilstoša mūzika, viesu vēlme pēc dejām neizpaliks. Laika Upe ir grupa dažādām gaumēm un spēlē dažādu stilu mūziku, tādēļ viņiem ir lielas iespējas pielāgoties, kā rezultātā neviens viesis nepaliks neapmierinās.



Mūzikas grupa: LAIKA UPE

Savā 13 gadu ilgajā pieredzē kāzu mūzikas jomā Mārtiņš Gailītis no grupas Zuši novērojis, ka grupa parasti ir viens no vakara gaidītākajiem notikumiem. Tā ir robeža, kad vakars no oficiālās daļas pāriet uz neformālo daļu, tādējādi radot un piepildot vakara brīvo gaisotni ar sarunām un pozitīvām emocijām. Grupas uzstāšanās un dejas – tās ir atmiņas, ko pāris un viesi no vakara paņems līdzi uz turpmāko dzīvi. Īpaši spilgti tas izpaužas grupas Zuši gadījumā, jo viņi nav tikai fona grupa. Ja ir kāzas, tad ir kāzas, un viņi tajās ieliekt krietnu devu pozitīvās enerģijas lādiņa. Kā Mārtiņš saka, protams, arī pīlei jābūt garšīgai, lai spēks ir dejot, bet tomēr muzikālais noformējums ir tas, kas visspēcīgāk veido gaisotni.



Mūzikas grupa: ZUŠI

Par kāzu muzikālo noformējumu nav atbildīgi tikai mūziķi vien. Ir jāpieaicina arī dīdžejs, kas parūpēsies par muzikālo gaisotni mūziķu starplaikos un citos vakara brīžos. Lai tas notiktu plūstoši un gludi, un tiktu radīta vēlamā noskaņa, pārim ir svarīgi noformēt savu vīziju par notikumu gaitu – kas tiks darīts, kamēr ierodas viesi un viņi paši; vai būs kādas uzrunas, kad viesi būs sasēdušies pie galdiem; kurā brīdī būs pirmā deja – norāda DJ Mārtiņš Vīgants.

DJ: MĀRTIŅŠ VĪGANTS

Tāpat pārim jāsaprot, kāda tipa mūziku viņi vēlas. Piemēram, kamēr viesi gaida ierodamies jauno pāri un ieņem vietas pie galda, mierīgu, patīkamu atmosfēru radīs lounge mūzika jeb romantisku dziesmu instrumentālas versijas, skaisti džeza skaņdarbi vai īpaši atlasīti romantiski orģinālu izpildījumu skaņdarbi. Arī laikā, kamēr visi paēd, piemērotāka būs mierīgāka mūzika. Pēc tam, ballītes daļā, mūzikas izvēle atkarīga no jaunā pāra izteiktajām vēlmēm.

DJ AI-VA jeb Aivars Apriķis papildina, ka labi pieskaņojamie žanri kokteiļu stundai un vakariņu laikā ir modernais džezs, mierīgs funk, arī ģitāru akustiskās dziesmu versijas. Viņš iesaka pāriem, sastādot dziesmu sarakstu dejām un ieskicējot skanējuma virzienu, padomāt arī par viesu muzikālo gaumi.



DJ: AI-VA

Runājot par noskaņas radīšanu, DJ Spinga pasvītro, ka tas ir viņa tiešais darbs.

Būt kāzu dīdžejam – tas nenozīmē tikai uzspiest atskaņošanas pogu; tas nozīmē kāzās būt šeit un tagad, sajust vidi, publiku un regulēt notikumu gaitu ar atbilstošāko dziesmu.

Te tempus kāpinot, te piebremzējot un padarot tos emocionālākus un tad atkal novedot publiku līdz kulminācijai.

Mūziķu un dīdžeju sadarbība ar pāri

Kāzu dienā mūziķi un dīdžejs nemanāmi parūpēsies par to, lai valda patīkama atmosfēra un viss norit plūstoši. Taču, lai tā notiktu un tik svarīgajā dienā jūs vadītu īpaša kāzu mūzika, ir svarīgi iepriekš izrunāt visu iespējamo, lai mūziķi un dīdžejs zinātu, ko tieši sagaidāt. Mūziķe Elizabete Gaile apstiprina, ka kāzu dienā viņa pielāgojas, ja nepieciešams kaut ko pieskaņot atmosfērai un sajūtai, tomēr iepriekš ir būtiski visu pārrunāt, īpaši dziesmu izvēli.

Mūziķe: ELIZABETE GAILE

Vijolniece Inga Deržnikele stāsta, ka ir patīkami, ja pāri uzticas mūziķa pieredzei. Runājot par pāru īpašajām dziesmām, ko viņi vēlas dzirdēt kāzās, viņa apstiprina, ka vienmēr var vienoties par konkrētiem skaņdarbiem, piemēram, līgavas iznākšanai vai pirmajai kāzu dejai. Skaņdarbi, protams, tiek sagatavoti iepriekš, bet mūziķim vienmēr jābūt gatavam, ka būs jāspēlē ilgāk, nekā tika plānots iepriekš. Jo kāzas, kaut arī tiek rūpīgi plānotas, vienmēr ir viens liels ekspromts.

Koklētāja Lauma Matule papildina, ka vienmēr jānoskaidro, kāds ir pāra vēlamais mūzikas stils un noskaņa. Kokles spēlē viņa var gan izpildīt savas oriģinālkompozīcijas, kas ir balstītas improvizācijā, kā arī iekļaut latviešu tautasdziesmas, tāpat var izmantot balsi, kā arī uzstāties tikai instrumentāli.

Laumas pieredzē ir bijuši pāri, kuri uzsver, ka vēlas mierīgu noskaņu pirms ceremonijas, taču pēc tam, kad notiek sveikšana, jāpāriet jautrākā un atraktīvākā sajūtā. Tādos gadījumos viņa uzstājas arī ar ģitāru kā pavadošo instrumentu, jo kokles iespējas populārās mūzikas atskaņošanā ir ierobežotākas. Laumas pieredzē vienmēr ir apstiprinājies – ja pirms kāzām ir bijusi pietiekama komunikācija ar pāri un ir radusies savstarpēja uzticība, tad lieliski izdodas gan realizēt viņu īpašās vēlmes, gan paliek vieta mūziķa brīvai improvizācijai.

Koklētāja: LAUMA MATULE

Runājot par sadarbību ar grupu, Krišjānis Valters no Hono paskaidro, ka pārsvarā ikvienai grupai ir savs repertuārs, kas tiek mainīts un papildināts katru sezonu. Protams, ja ir īpašas vēlmes no pāra, tās tiek ņemtas vērā. Andis-Edžus no Jacks With Coke papildina, ka pašā sadarbības sākumā pāris saņem grupas kopējo dziesmu sarakstu, kas ir daudz plašāks par to, kas skanēs īpašajā dienā, lai iegūtu priekšstatu par aptuveno grupas repertuāru.

Pāris no šī saraksta var izvēlēties dziesmas, kuras noteikti vēlētos dzirdēt, un dziesmas, kuras labāk nē, taču grupa patur tiesības gala dziesmu sarakstu izveidot pašiem (pārsvarā tas notiek uz vietas pašā pasākumā, vērtējot viesu aktivitāti, pasākuma kopējo noskaņu, dinamiku, viesu vecuma īpatsvaru un citus faktorus). Taču ir arī pāri, kas grupai uzticas uz visiem 100% un muzikālo noformējumu atstāj vienīgi viņu pašu pārziņā.



Mūzikas grupa: HONO

Arī Mārtiņš Gailītis no grupas Zuši stāsta, ka katras kāzas ir individuāls muzikālais ceļojums, jo ar katru jauno pāri tiek strādāts personīgi, pirms tam tiekoties un izrunājot gan loģistiku, gan repertuāra vēlmes un iespējas. Arī dīdžeji ar pāri sadarbojas, iepriekš izrunājot aptuvenu dziesmu sarakstu, lai gan, kā stāsta DJ Mārtiņš Vīgants, tas vakara gaitā var nedaudz mainīties un tikt papildināts, jo dziesmas tiek atskaņotas, izjūtot atmosfēru.

Grupas Kingi pieredzē pārsvarā jaunai pāris uzticas grupai skaņdarbu izvēlē, kur galvenais mērķis ir tāda ballītes muzikālā noformējuma izveide, lai visi justos apmierināti. Tas ir svarīgi, lai grupa interesētos par jaunā pāra muzikālajām vēlmēm, jo galvenais ir uztaisīt lielisku ballīti, ņemot vērā jaunā pāra un viesu intereses. Kopumā pārus interesē jautras un enerģiskas populāras dziesmas.

Būtiski ir ar jauno pāri izrunāt individuālos jautājumus – potenciālo repertuāru un dziesmu valodu. Piemēram, kādās valodās vajag un drīkst dziedāt un kādās nav ieteicams. Papildus iepriekš nolemtajam, grupām noteikti ir jābūt gatavām uz improvizāciju, jo kāzās vienmēr rodas momenti, kuros jāpieņem zibenīgs lēmums par to, kāda stila dziesmu spēlēt nākamo. Grupām jāspēj pielāgoties, jo kāzas nav koncerts, kāzās mūziķiem ir jāparedz brīži, kad saplānotais dziesmu saraksts būs jākoriģē.

Savukārt DJ Spinga laika gaitā ir izkristalizējušies konkrēti jautājumi, kurus viņš uzdod pārim, un uz kuriem saņemot atbildes ir skaidrs, kāda mūzika ir nepieciešama un kas nav jāspēlē. Jautājumus pārim DJ Spinga nosūta pēc vienošanās par sadarbību un ļauj domām nosēsties un sniegt atbildes divas nedēļas pirms kāzām. Taču, tā kā vakara gaita iepriekš nav paredzama, viņš vienmēr uz vietas, vadoties pēc kopējās atmosfēras, spēlē atbilstošāko mūziku. Nekad nav tā, ka iepriekš sastādītais saraksts tiek atskaņots nenovirzoties no plāna. Kā viņš paskaidro, tādā veidā var spēlēt tikai īsus 2-3 stundu garus DJ setus festivālos vai citur.

Kāzās jebkurā brīdī var nākties apstādināt mūziku, jo ir kāds negaidīts pavērsiens, un pēcāk jau jāatsāk ar pavisam citu noti.

Foto pa labi: ARTIS SUPE / DJ: SPINGA

 

Raksta autore: Renāte Berga

Kāzu mūziķi: vijolniece Inga Deržnikele, Elizabete Gaile, koklētāja Lauma Matule, komponiste Aija Alsiņa, hanga entuziasts Mārcis Palsiņš, saksofonists Guntis Brancis, Jacks With Coke, Kingi, Hono, Laika Upe, Zuši

Kāzu dīdžeji: DJ Mārtiņš Vīgants, DJ AI-VA, DJ Spinga

Foto: Merry Photography, Artis Supe

Citi Raksti