Intīms nav tikai sekss. Intīmi nav tikai pieskārieni.
Vārdam “intīms” ir daudz plašāka nozīme. Tā ir
tuvība, mīļotā cilvēka ielaišana savā laukā, dalīšanās ar visu savu būtību, savu esenci. Saklausīšana un klātbūšana.
Dažkārt vienkārša līdzās būšana ir krietni vien intīmāka kā mīlas rotaļas gultā.
Būt kopā. Ko jums izsaka šie vārdi, domājot par savām attiecībām? Vai jūs patiešām esat kopā? Ne vien fiziski atrodaties viens otram līdzās, varbūt pat pavadāt ļoti daudz laika, esot otra tuvumā - abi strādājat no mājām, vakarus pavadāt kopā... it kā kopā. Bet vai redzat un jūtat otru, esot blakus un kopā ar visām maņām, redzamām un neredzamām? Jūsu ķermeņi var atrasties viens otram blakus, jūs pat varat doties pastaigā, sadevušies rokās, bet būt tālu viens no otra. Vai arī varat atrasties katrs savā valstī, bet būt patiesi intīmi tuvi, sajust otru no pusvārda un arī bez vārdiem. Niansēti sajust noskaņojumu, ieraudzīt ne tikai sekas, bet arī cēloņus. Kad tas vajadzīgs, būt klāt, un kad vajadzīgs dot brīvu elpu un brīvu telpu. Laiku sev. Arī tā ir intimitāte - spēt izjust un cienīt otra vajadzību pēc mirkļa sev.
Tuvība rodas tad, ja veltām mīļotajam cilvēkam nedalītu uzmanību. Skatīties kopā filmu - tā nav nedz tuvība, nedz intimitāte, ja uzmanība tiek veltīta filmai, un vienkārši esat tuvumā, bet ne tuvībā. Aizejot kopā vakariņot un ik pa laikam pievēršoties telefonā mirgojošam whatsapp čatam, neesat kopā. Intimitāte un tuvība šādā scenārijā tiek atņemta. Tās tur nav.
Jutekliskus pieskārienus un skūpstus izjūtam kā dziļi intīmu procesu - un tā nudien tas ir, jo apzināts pieskāriens - tā ir uzmanības koncentrēšana uz šo mirkli, uz mīļotā ādu, uz viņa vai viņas sajūtām, reakciju, baudu. Un atsaukšanās. Tie nav garāmskrienot pasniegti ziedi vai rota ar dārgakmeņiem. Tā ir nesalīdzināmi dārgāka dāvana. Lielākā, ko sniegt mīļotajam un arī sev.
Viena no autora Gerija Čepmena iedalītajām piecām mīlestības valodām ir kvalitatīvi kopā pavadīts laiks. Svarīgākais aspekts, lai laiks tiešām būtu pavadīts kopā un kvalitatīvi ir tuvība jeb intimitāte. Un nav nozīmes, ko tieši mēs darām - arī kopīga sēdēšana pļavā un šķietami nekā nedarīšana ir kvalitatīvi pavadīts laiks, ja ar visām maņām pievēršamies mīļotajam, nevis domām par nākamo darba projektu.
Būtiskais ir sajūtas, kas rodas, esot patiesā intimitātē.
Un šī kopības un atbalsta sajūta un pārliecība ir viens no tik būtiskajiem pamatiem, kas attiecības dara stipras un dziļas. Čepmens savā grāmatā “Piecas mīlestības valodas” raksta: “Kvalitatīvi pavadīts laiks nenozīmē, ka mums jāpavada kopīgi mirkļi, skatoties otram acīs. Tas nozīmē, ka mēs kaut ko darām kopā un visu uzmanību saņem otrs cilvēks. Aktivitāte ir līdzeklis, kas rada kopā būšanas sajūtu.” Ir aizraujoši izmēģināt dažādas nodarbes, ko var darīt kopā, vai tie būtu ceļojumi, izrāžu apmeklēšana un pēcāk mājās pie garda dzēriena glāzes pārrunāšana, sports - tas viss bagātina un arī satuvina. Tomēr kodols ir pašā kopā būšanas mirklī, pašā esībā.
Raksta autore: IEVA KRASTIŅA
Foto: SYDNEY NOELLE PHOTO, STORY OF EVE, DARIA ZLATKINA