Kaspars Breidaks ir kāzu vadītājs ar pieredzi. Pieredzi ne tikai pasākumu vadīšanā, bet arī vairāk kā 50 kāzu fotografēšanā. Viņš ir improvizators pēc savas būtības un aicinājuma, tādēļ mēs viņu vēl varam skatīt radošās apvienības Spiediens izrādēs, dzirdēt radio SWH viļņos un redzēt televīzijā. Ar savu piemēru viņš parāda to, kāds nereti ir kāzu vadītājs – universālais kareivis, kam jātiek galā ar neiedomājamākajām situācijām un viesu personībām.
“Ir svarīgi, lai jūs kā pāris ļautu vakara vadītājam sevi iepazīt, jo tikai tad notikums iegūs vajadzīgo personiskumu. Viens no lielākajiem izaicinājumiem ir īsā laikā kļūt par labiem draugiem.
Manā gadījumā lieti noder improvizācija kā dzīvesveids – es neplānoju rītdienu un nedzīvoju vakardienā un gluži tāpat ir arī kāzās – katru reizi no jauna atgādinu sev, ka jāstrādā ar tikpat lielu atdevi, it kā to darītu pirmo reizi,” iesāk Kaspars.
Kaspars ir pārliecināts, ka pārim ar potenciālo kāzu vadītāju vajadzētu satikties klātienē, lai saprastu, vai starp abiem valda saskaņa. Nav tāda kāzu vadītāja, kas derētu visiem. Tieši tādēļ paša Kaspara pieredze rāda, ka gala vārds par kāzu vadīšanu jādod tikai pēc tikšanās, kad ir skaidrs, vai abi ir uz viena viļņa. “Esmu redzējis gadījumus, kad pāris no paziņām dzirdējis par it kā lielisku kāzu vadītāju, elektroniski saskaņojuši visas detaļas un pēc tam kāzās pāris saprot, ka pieļāvuši kļūdu un teju slēpjas no vadītāja. Tieši tādēļ ar vadītāju pirms kāzām ir jāsatiekas – jāatceras, ka tas, kā viņš komunicēs ar jums, tā viņš runās arī ar jūsu kāzu viesiem.
Ja saruna vedas grūti, ir stīva un neveikla sajūta, tad visticamāk tas nav jūsu kāzu vadītājs un šāds scenārijs var atkārtoties arī kāzās, savukārt, ja viņš spēj jūs sasmīdināt jau divatā pie galda, tad visticamāk viņam tas izdosies arī lielāka cilvēku skaita priekšā.
Nekādā gadījumā nevajag mocīties – ja jūtiet, ka šis nebūs jūsu cilvēks, nenolīgstiet viņu tikai tādēļ, ka kāds ieteica. Tās būs mocības gan pašam pārim, gan vadītājam,” novērojumos dalās Kaspars.
Kāzu vadītāji ir tieši tikpat dažādi, cik cilvēki kopumā, tādēļ, meklējot vadītāju, jāatbild uz jautājumu, ko jūs no viņa sagaidāt? Piemēram, Kaspars savā būtībā ir improvizators, tādēļ jau laicīgi pāriem norāda, ka rotaļas un tradicionālās aktivitātes visticamāk no viņa nesagaidīt – vakara scenārijs, protams, tiks izrunāts, bet viņš kā vadītājs paturēs iespēju visu neizpaust un pārsteigt ne vien kāzu viesus, bet arī pašus jaunlaulātos. “Pārim pašam ir jāsaprot, kādas kāzu svinības vēlas. Vai tās būs jautras kāzas, kur pāris uzticēsies vadītājam un ļaus viņam nestāstīt visu vakara plānu, lai pārsteigtu arī līgavu un līgavaini, vai arī tās būs vairāk emocionālas kāzas ar vairākiem aizkustinošiem un romantiskiem mirkļiem – idejas var būt tikpat dažādas, cik atšķirīgi ir mīlasstāsti.
Kāzu svinību scenārijs tiek veidots kopā ar pāri, vadoties no tā, kas viņiem patīk vai gluži otrādi – ko viņi nekad nevēlētos savās kāzās,” norāda Kaspars.
Viens no lielākajiem izaicinājumiem kāzu vadītājam ir, ja tā var teikt, noķert īsto sajūtu par pāri. “Ir pāri, kas atnāk uz tikšanos caurskatījuši visu Pinterest, un viņi vēlas pilnīgi visu. Tad ir svarīgi saprast, kas ir tas, ko viņi patiešām vēlas un kas viņiem ir vajadzīgs, jo ir bezjēdzīgi kaut ko darīt tikai ķeksīša pēc. Pēdējos gados vismaz aizvien biežāk tiek izskausta braukšana pāri 7 tiltiem, jo, ja tas tiek darīts tikai tādēļ, ka vajag, bez dziļākas nozīmes, tad zaudē savu jēgu un interesanti vairs nav ne pārim, ne viesiem, kam visbiežāk jābrauc līdzi pāri visiem tiltiem,” stāsta Kaspars.
Pirmā lieta, ko Kaspars uzsver – kāzu vadītājs NAV organizators, tādēļ viņš nebūs īstais cilvēks, kam uzdot jautājumus par projektoru, sildlampām vai svecēm, kas jāatved no noliktavas.
“Vadītājam ir maksimāli jāļauj darboties ar kāzu viesiem, viņus izklaidēt un nodarbināt, nevis risināt dažādus organizatoriskus jautājumus,”
pārliecināts Kaspars Breidaks, kurš sezonā vidēji ir vadītājs aptuveni 15 kāzās. Ar katru pāri tiek atsevišķi izrunāts arī tas, kurā brīdī kāzu vadītājs pievienosies īpašajam notikumam. Varianti var būt dažādi, bet Kaspara pieredzē visbiežāk ir divi scenāriji – vai nu vadītājs pievienojas jau no pašas ceremonijas sākuma, vai arī stundu pirms viesu ierašanās svinību vietā, lai sagaidītu viesus. Tāpat vadīšanas laiks var atšķirties, bet visbiežāk ilgāk par 2 naktī tas nebūs. “Bieži vien jau pēc mičošanas ikviens viesis ir labāks vadītājs par pašu vadītāju, jo atrodas citā dimensijā. Visa tā labā enerģija, ko kopā esam uzbūvējuši vairāku stundu garumā pirms mičošanas, veiksmīgi eksplodē pēc pusnakts un tam ir jāļauj notikt,” smaidot saka Kaspars. Tomēr uzreiz pēc mičošanas vadītājam nevajadzētu doties prom – pēc kūkas notiesāšanas viesos var uznākt manāms aslābums un būs nepieciešama vadītāja palīdzība, lai nonāktu atpakaļ uz ballītes viļņa.
Kāzu vadītāju var meklēt gan caur draugiem un paziņām, gan kāzu rīkotāju aģentūrām, kas nereti pāriem piedāvā savus TOP kāzu vadītājus. Kaspars ir pārliecināts, ka pieredze rodas darot, tādēļ, tiekoties ar izvēlēto kāzu vadītāju,
nevajag baidīties jautāt, cik kāzas iepriekš vadītas, kāda ir bijusi viņa pieredze un reakcija iespējams dažādās nestandarta situācijās.
Savukārt kāzu vadītāja samaksu ietekmēs gan viņa pieredze, gan konkrēto kāzu formāts un ilgums, gan sarežģītība – piemēram, ja kāzas jāvada vairākās valodās. Tāpat arī konkrētā kāzu vadītāja noslodze. Ja aizrunāsiet vadītāju jau gadu iepriekš, tad cena iespējams būs lētāka, kā pāris mēnešus pirms kāzām, kad viņa noslodze jau ir krietni saplānota.
Vidēji Latvijā kāzu vadītāja samaksa var svārstīties no 700 līdz 1500 eiro, bet ir iespējams atrast gan lētākus, gan dārgākus piedāvājumus.
“Visbiežāk kāzu vadītājiem nav stundas likme, tādēļ nevajadzētu domāt, ja paņemsiet vadītāju tikai uz divām stundām, jūs krietni ietaupīsiet. Ieguldītais darba apjoms nemainās. Pat, ja jūsu izvēlētais vadītājs, jūsu budžeta kāzām ir par dārgu, viņš noteikti varēs jums ieteikt citus vadītājus, kas atbildīs jūsu izvēlētajai cenu kategorijai. Vajag paļauties uz to, ka galu galā jūs noteikti atradīsiet savu īsto kāzu vadītāju,” norāda Kaspars.
Kā pašiem pāriem, tā kāzu vadītājiem kāzu dienā jāsaskaras ar dažādiem izaicinājumiem. “Tas, bez kā es nespēju strādāt un dzīvot, ir uzticība.
Tādēļ arī pārus es aicinu uzticēties savam pasākuma vadītājam. Ja reiz esat pieņēmuši lēmumu, ka viņš ir īstais, tad uzticieties līdz galam un ļaujiet viņam strādāt.
Nereti par mani kāzās saka, ka nav sajūtas, ka es būtu cilvēks no malas, respektīvi, kļūstu par savējo un man patīk būt savējam!” tā Kaspars. Viņš gan uzsver, ka lielākais izaicinājums jebkuram kāzu vadītājam varētu būt nokļūšana kādā konfliktā starp pašu pāri vai tuviniekiem.
“Jebkurās kāzās pati svarīgākā lieta ir mīlestība paša pāra starpā – jo patiesībā tā reprezentēs arī atmosfēru, kas kopumā valdīs visapkārt.
Manā pieredzē ir bijuši dažādi gadījumi – arī fiziska roku pacelšana starp abām ģimenēm vai situāciju, kad viens no jaunlaulātajiem gandrīz novelk gredzenu un iemet otram sejā. Pats lielākais izaicinājums ir strādāt šādos brīžos,” atzīst Kaspars, norādot, ka labs kāzu vadītājs vienmēr būs tāds, kas neaizvainos otru cilvēku. “Pāriem noteikti vajadzētu savu vadītāju informēt par savu ģimeņu zemūdens akmeņiem – respektīvi, ja viesu vidū ir kāds, ko labāk neaiztikt vai temati, par kuriem labāk nerunāt, tad to vajadzētu paskaidrot. Ģimenes ir dažādas un var sanākt tā, ka vadītājs, labu gribot, pajoko, bet patiesībā aizvaino kādu no viesiem,” iesaka Kaspars.